Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.06.2023 , 12:15 Aktualizacja: 30.06.2023, 12:20
Informacja prasowa

Jak wyleczyć krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, nazywana także miopią, jest jednym z najczęstszych zaburzeń refrakcyjnych. Chociaż nie jest to stan, który można „wyleczyć” w ścisłym znaczeniu tego słowa, istnieje wiele sposobów zarządzania i korygowania krótkowzroczności, które pomagają osobom z tym schorzeniem prowadzić normalne życie.

Fot. Unsplash Fot. Unsplash

Podejrzewasz u siebie krótkowzroczność, a może właśnie wracasz z wizyty u okulisty z diagnozą krótkowzroczności? W obu przypadkach przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat jednej z najczęściej występujących wad wzroku.

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, inaczej myopia, to zaburzenie refrakcyjne oka, które powoduje trudności w dostrzeganiu przedmiotów znajdujących się daleko, podczas gdy widzenie na bliską odległość jest zazwyczaj jasne i wyraźne. Zjawisko to wynika z niewłaściwego kształtu oka, co prowadzi do nieprawidłowego skupiania światła. Zamiast skupiać obraz na siatkówce, oświetlenie skupia się przed nią, powodując niewyraźny obraz. Zwykle krótkowzroczność rozwija się we wczesnym dzieciństwie i może stopniowo pogarszać się w miarę wzrostu dziecka, stabilizując się na początku dorosłości. Dotyka ona jednak osoby w każdym wieku, a prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjenta krótkowzroczności znacznie wzrasta, jeśli z tego rodzaju wadą wzroku zmagają się również jego rodzice.

Krótkowzroczność może mieć więc podłoże genetyczne, ale nie tylko. Wadę można również nabyć. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym pacjentom poprawia się jakość widzenia - https://blikpol.pl/krotkowzrocznosc

Jakie są metody leczenia krótkowzroczności?

Pomimo tego, że krótkowzroczności nie można całkowicie wyleczyć, istnieje wiele sposobów na zarządzanie tym schorzeniem i poprawę jakości widzenia. Dzięki nim pacjenci mogą pochwalić się zmianą jakości życia, które poprzez pogarszający się wzrok, znacznie uległo pogorszeniu.

Metody leczenia krótkowzroczności:

  • Okulary to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda korekcji krótkowzroczności. Okulary korygujące są zaprojektowane tak, aby skupiały światło na siatkówce, co poprawia ostrość widzenia.
  • Soczewki kontaktowe działają podobnie jak okulary, ale są noszone bezpośrednio na oku. Możliwe są różne rodzaje soczewek kontaktowych, w tym jednodniowe, miesięczne czy roczne.
  • W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisywać leki, które spowalniają postęp krótkowzroczności, szczególnie u dzieci. Leki te są zazwyczaj stosowane w formie kropli do oczu.
  • Istnieją różne typy operacji oka, które mogą korygować krótkowzroczność poprzez zmianę kształtu rogówki. Do najpopularniejszych z nich należy LASIK, PRK i LASEK. Te zabiegi mają na celu zmienić kształt rogówki, aby skupiała światło właściwie na siatkówce.
  • Ortokeratologia - jest to proces polegający na noszeniu specjalnie zaprojektowanych sztywnych soczewek kontaktowych w nocy, które delikatnie zmieniają kształt rogówki. Jest to metoda tymczasowa, co oznacza, że kształt rogówki powróci do swojej oryginalnej formy po zaprzestaniu noszenia soczewek.

To, na którą z metod zdecyduje się pacjent, zależy od niego samego, a także od zaleceń samego okulisty. Metody, takie jak LASIK czy LASEK nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chcąc więc wykonać tego rodzaju zabieg, należy wykonać go w prywatnej klinice. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą pozwolić sobie na tego rodzaju metodę leczenia krótkowzroczności z jednego powodu - jest ona bardzo kosztowna.

Wybór metody leczenia zależy także od takich czynników jak wiek, styl życia, ogólny stan zdrowia, preferencje i oczekiwania. Niezależnie od tego, na jaką metodę leczenia zdecyduje się pacjent, powinna być ona skonsultowana z okulistą. Lekarz, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, dobierze najlepszą metodę leczenia, dzięki której pacjent na nowo będzie mógł cieszyć się ostrością widzenia.

Więcej na: https://blikpol.pl/

Źródło informacji prasowej: blikpol.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3235

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.