Materiał promocyjny

Jak zapobiec uszkodzeniom nerek w przebiegu cukrzycy?

Cukrzyca (zarówno cukrzyca typu I, jak i typu II) jest chorobą, którą można skutecznie leczyć i kontrolować - pod warunkiem skrupulatnego stosowania się do wytycznych terapii. Niestety, nieleczona cukrzyca niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań.

zdj. freepik.com
zdj. freepik.com

Wśród najczęstszych powikłań można wyróżnić między innymi zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenia narządu wzroku, zespół stopy cukrzycowej, a także cukrzycową chorobę nerek. Na czym polega ostatnie z wymienionych schorzeń? Jak dbać o nerki przy cukrzycy, by nie narażać się na ryzyko powikłań?

Ból nerek przy cukrzycy i inne objawy - co świadczy o cukrzycowej chorobie nerek? 

Szacuje się, że ryzyko uszkodzenia nerek, a co za tym idzie - również ryzyko zaburzeń ich funkcjonowania - jest wyższe u diabetyków niż u osób zdrowych aż o kilkanaście procent. To właśnie nieprawidłowości w zakresie pracy wspomnianego narządu są jednymi z wielu powikłań nieleczonej cukrzycy. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza cukrzycową chorobę nerek (w skrócie określaną jako CChN, a dawniej nazywaną nefropatią cukrzycową).
 
Cukrzycowa choroba nerek wynika bezpośrednio z długotrwałego utrzymywania zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Taka sytuacja następuje z kolei u pacjentów, którzy w ogóle nie leczą cukrzycy lub są leczeni nieprawidłowo (w tym pomijają i lekceważą zalecenia dotyczące zmian w stylu życia). Niestety, rozwijająca się nefropatia cukrzycowa nie daje szczególnych objawów i - należy to podkreślić - nie powoduje bólu nerek, opisywanego przez pacjentów jako ból pleców w okolicy lędźwiowej. Dopiero w późniejszych etapach chory może odczuwać ogólne osłabienie organizmu, któremu towarzyszy zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, obrzęki, szybsza męczliwość, zblednięcie i poszarzenie powłok skórnych.
 
Rozpoznanie cukrzycowej choroby nerek opiera się przede wszystkim na badaniu moczu oraz krwi. Nieprawidłowości w zakresie konkretnych parametrów (w tym albuminy i kreatyniny w moczu oraz poziomu przesączania kłębuszkowego - eGFR) stanowią podstawę do rozpoznania cukrzycowej choroby nerek. Leczenie tego schorzenia uwzględnia oczywiście regulację glikemii (a więc regulację poziomu glukozy we krwi), a oprócz tego przyjmowanie leków nefroprotekcyjnych, wyrównywanie ciśnienia krwi, redukcję masy ciała (jeśli istnieje taka konieczność) oraz unikanie czynników negatywnie wpływających na pracę i strukturę nerek.
 
Więcej informacji o samej nefropatii cukrzycowej, jak i innych następstwach nieleczonej cukrzycy, znajduje się w artykule: Powikłania cukrzycy, nieleczona cukrzyca - czy jest się czego obawiać? (https://www.doz.pl/czytelnia/a13822-Powiklania_cukrzycy_nieleczona_cukrzyca_-_czy_jest_czego_sie_obawiac).

 

Jak dbać o nerki przy cukrzycy? 

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę nerek (a także innych narządów i układów) przed powikłaniami cukrzycy, jest oczywiście regulacja glikemii, będąca ogólnie celem terapii diabetologicznej. W ramach takiego leczenia konieczne jest wdrożenie konkretnych zmian w zakresie stylu życia, żywienia, a w razie potrzeby - przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych.

Oprócz uregulowania glikemii, pacjentom z cukrzycą poleca się:

- uregulowanie masy ciała, bezwzględną rezygnację ze spożywania alkoholu i palenia papierosów;
- uregulowanie poziomu lipidów we krwi - w tym „dobrego” i „złego” cholesterolu;
- uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi - koniecznie pod okiem lekarza;
- ograniczenie podaży białka oraz soli w codziennej diecie;
- unikanie preparatów, suplementów i leków nefrotoksycznych - mających negatywny wpływ na nerki (należy wyeliminować je we współpracy z lekarzem).

Lekarz może zadecydować również o wspomaganiu terapii cukrzycy suplementacją konkretnych preparatów, pozytywnie wpływających na glikemię: https://www.doz.pl/apteka/k4673-Diabetyk.

Źródła:

1. Dr n. med. M. Jasik, Nefropatia cukrzycowa [w:] dtiabetologiaonline.pl, dostęp: 26.08.2024

2. Franek, F. Kokot, Cukrzycowa choroba nerek [w:] Interna - Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej online, data aktualizacji hasła: 10.08.2024

3. Dr n. med. B. Katra, aktualizacja: lek. M. Wiercińska, Cukrzycowa choroba nerek (CChN; dawniej nefropatia cukrzycowa) [w:] Medycyna Praktyczna, 26.03.2024

4. Jermołaj, A. Rydzewska-Rosołowska, T. Hryszko, Czy przewlekła choroba nerek to powikłanie tylko cukrzycy typu 2? Algorytm postępowania w poszukiwaniu i leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek [w:] Lekarz POZ 2/2024

5. Dr n. med. I. Korzeniewska-Dyl, Co to jest cukrzycowa choroba nerek? [w:] Diabetologia po Dyplomie 02/2018

6. H. de Boer, K. Khunti, K. R. Tuttle, J. J. Neumiller, C. M. Rhee, S. E. Rosas, P. Rossing, G. Bakris, tłumaczenie: lek. E. Chmura-Gogól, konsultacja: prof. dr hab. n. med. T. Stompór, prof. dr hab. n. med. L. Czupryniak, Postępowanie w cukrzycy u chorych na przewlekłą chorobę nerek. Uzgodniony raport American Diabetes Association (ADA) i Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) [w:] Medycyna Praktyczna, 21.12.2023

Więcej na: doz.pl

Źródło informacji: DOZ.pl Sp. z o.o.
Artykuł Sponsorowany

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B