Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
27.04.2022 , 16:53 Aktualizacja: 28.04.2022, 16:04

Kiedy należy wykonać podstawowe badania profilaktyczne? (inf. prasowa)

Zadbaj o swoje zdrowie i nie pozwól podstępnie rozwijającej się chorobie spustoszyć Twojego organizmu. Dowiedz się, kiedy warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na zdrowe i długie życie.

Fot. Alab Laboratoria Fot. Alab Laboratoria

Dlaczego profilaktyka jest ważna? Wiele jednostek chorobowych rozwija się podstępnie, przez długi czas nie dając żadnych objawów. Ich pojawienie się może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby. Wtedy szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważniejszych powikłań niestety maleją. Natomiast choroba wykryta we wczesnym stadium może być w stu procentach wyleczalna. W przypadku wczesnego wykrycia chorób przewlekłych lekarz może zalecić zmianę trybu życia i przyjmowanie leków, dzięki czemu całkiem realne może okazać się znaczne spowolnienie rozwoju jednostki chorobowej.

Nie czekaj na objawy - badaj się regularnie

Podstawowe badania profilaktyczne powinny być stałym elementem troski o zdrowie każdej dorosłej osoby. Nie powinno zmylić Cię dobre samopoczucie i brak jakichkolwiek objawów. Badania profilaktyczne wykonuj nie po to, żeby sprawdzić, co Ci dolega, ale po to, żeby upewnić się, że jesteś zdrowy lub zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Kalendarz badań profilaktycznych

Poniżej prezentujemy kalendarz podstawowych badań profilaktycznych dla osób w poszczególnych przedziałach wiekowych. Wykonywanie diagnostyki w zalecanych terminach lub częściej jest ważnym elementem dbania o własne zdrowie.

  • Badania profilaktyczne dla 20-latków

Każda osoba w przedziale wiekowym 20–30 lat powinna wykonać takie badania, jak morfologia z OB (raz w roku), badanie poziomu glukozy we krwi (osoby zdrowe co 3 lata, osoby z grup ryzyka cukrzycy raz w roku) i badanie ogólne moczu (raz w roku). Kobiety powinny pamiętać o wykonaniu cytologii ginekologicznej w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Badaniem, które również warto wykonywać jest lipidogram, czyli pomiar poziomu wybranych tłuszczów w organizmie, m.in. złego cholesterolu. Osoby zdrowe mogą wykonywać lipidogram raz na 5 lat, natomiast pacjenci w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinni powtarzać je raz do roku lub tak często, jak zaleci lekarz.

Osoby, które ukończyły 30 lat powinny wykonywać te same badania, co dwudziestolatkowie. W ich przypadku lipidogram zalecany jest także każdego roku, ponieważ ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu wzrasta z wiekiem.

Trzydziestolatkowie powinni raz na 3 lata wykonywać także badanie poziomu elektrolitów.

  • Jakie badania profilaktyczne dla 40-latków?

Osoby, które ukończyły 40. rok życia powinny nadal wykonywać badania zalecane dla dwudziesto- i trzydziestolatków. W corocznych badaniach powinny znaleźć się ponadto krew utajona w kale oraz TSH.

W przypadku kobiet po 40. roku życia ważne jest badanie poziomu estradiolu i hormonu FSH, wykonywane co najmniej co 3 lata. Mężczyźni po czterdziestce powinni zacząć wykonywać przynajmniej raz na 3 lata badanie poziomu PSA (całkowity i wolny).

Większość badań profilaktycznych dla 50-latków i osób starszych powinna być robiona każdego roku. Mężczyznom zalecane jest również coroczne badanie poziomu PSA.

Oprócz diagnostyki zalecanej osobom młodszym, każda osoba po pięćdziesiątce powinna każdego roku wykonywać także takie badania, jak:

  • wapń całkowity w surowicy;
  • magnez w surowicy,
  • kwas moczowy w surowicy;
  • albumina w surowicy;
  • kreatynina w surowicy.

Gdzie wykonać badania podstawowe badania profilaktyczne?

Warto zadbać o swoje zdrowie, wykonując podstawowe badania profilaktyczne - jest to możliwe w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Wystarczy odwiedzić stronę https://sklep.alablaboratoria.pl/, wykupić wybrany pakiet badań i wybrać najbardziej dogodną dla siebie lokalizację Punktu Pobrań, w którym zostawisz materiał do badania.

Więcej na https://sklep.alablaboratoria.pl/ 

Źródło informacji prasowej: ALAB laboratoria

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2385

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.