Kiedy należy wykonać podstawowe badania profilaktyczne? (inf. prasowa)

Zadbaj o swoje zdrowie i nie pozwól podstępnie rozwijającej się chorobie spustoszyć Twojego organizmu. Dowiedz się, kiedy warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na zdrowe i długie życie.

Fot. Alab Laboratoria
Fot. Alab Laboratoria

Dlaczego profilaktyka jest ważna? Wiele jednostek chorobowych rozwija się podstępnie, przez długi czas nie dając żadnych objawów. Ich pojawienie się może świadczyć o zaawansowanym stadium choroby. Wtedy szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważniejszych powikłań niestety maleją. Natomiast choroba wykryta we wczesnym stadium może być w stu procentach wyleczalna. W przypadku wczesnego wykrycia chorób przewlekłych lekarz może zalecić zmianę trybu życia i przyjmowanie leków, dzięki czemu całkiem realne może okazać się znaczne spowolnienie rozwoju jednostki chorobowej.

Nie czekaj na objawy - badaj się regularnie

Podstawowe badania profilaktyczne powinny być stałym elementem troski o zdrowie każdej dorosłej osoby. Nie powinno zmylić Cię dobre samopoczucie i brak jakichkolwiek objawów. Badania profilaktyczne wykonuj nie po to, żeby sprawdzić, co Ci dolega, ale po to, żeby upewnić się, że jesteś zdrowy lub zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Kalendarz badań profilaktycznych

Poniżej prezentujemy kalendarz podstawowych badań profilaktycznych dla osób w poszczególnych przedziałach wiekowych. Wykonywanie diagnostyki w zalecanych terminach lub częściej jest ważnym elementem dbania o własne zdrowie.

  • Badania profilaktyczne dla 20-latków
Fot. PAP/S. Leszczyński

Morfologia krwi: kiedy warto ją wykonać

To proste, tanie i bezpieczne badanie, liczące sobie już około 100 lat, jest podstawą w diagnostyce chorób układu krwiotwórczego i nie tylko. Sprawdź, kiedy warto wykonać morfologię krwi obwodowej.

Każda osoba w przedziale wiekowym 20–30 lat powinna wykonać takie badania, jak morfologia z OB (raz w roku), badanie poziomu glukozy we krwi (osoby zdrowe co 3 lata, osoby z grup ryzyka cukrzycy raz w roku) i badanie ogólne moczu (raz w roku). Kobiety powinny pamiętać o wykonaniu cytologii ginekologicznej w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Badaniem, które również warto wykonywać jest lipidogram, czyli pomiar poziomu wybranych tłuszczów w organizmie, m.in. złego cholesterolu. Osoby zdrowe mogą wykonywać lipidogram raz na 5 lat, natomiast pacjenci w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinni powtarzać je raz do roku lub tak często, jak zaleci lekarz.

Osoby, które ukończyły 30 lat powinny wykonywać te same badania, co dwudziestolatkowie. W ich przypadku lipidogram zalecany jest także każdego roku, ponieważ ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu wzrasta z wiekiem.

Trzydziestolatkowie powinni raz na 3 lata wykonywać także badanie poziomu elektrolitów.

  • Jakie badania profilaktyczne dla 40-latków?

Osoby, które ukończyły 40. rok życia powinny nadal wykonywać badania zalecane dla dwudziesto- i trzydziestolatków. W corocznych badaniach powinny znaleźć się ponadto krew utajona w kale oraz TSH.

W przypadku kobiet po 40. roku życia ważne jest badanie poziomu estradiolu i hormonu FSH, wykonywane co najmniej co 3 lata. Mężczyźni po czterdziestce powinni zacząć wykonywać przynajmniej raz na 3 lata badanie poziomu PSA (całkowity i wolny).

Większość badań profilaktycznych dla 50-latków i osób starszych powinna być robiona każdego roku. Mężczyznom zalecane jest również coroczne badanie poziomu PSA.

Oprócz diagnostyki zalecanej osobom młodszym, każda osoba po pięćdziesiątce powinna każdego roku wykonywać także takie badania, jak:

  • wapń całkowity w surowicy;
  • magnez w surowicy,
  • kwas moczowy w surowicy;
  • albumina w surowicy;
  • kreatynina w surowicy.

Gdzie wykonać badania podstawowe badania profilaktyczne?

Warto zadbać o swoje zdrowie, wykonując podstawowe badania profilaktyczne - jest to możliwe w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. Wystarczy odwiedzić stronę https://sklep.alablaboratoria.pl/, wykupić wybrany pakiet badań i wybrać najbardziej dogodną dla siebie lokalizację Punktu Pobrań, w którym zostawisz materiał do badania.

Więcej na https://sklep.alablaboratoria.pl/ 

Źródło informacji prasowej: ALAB laboratoria

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP