Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.12.2020 , 12:10 Aktualizacja: 31.12.2020, 12:14

Kto nie może być dawcą szpiku?

Nie każdy może zostać dawcą komórek krwiotwórczych, których przeszczepienie bywa jedyną metodą ratującą życie w razie nowotworów układu krwiotwórczego. Są przeciwskazania tymczasowe i trwałe. Brane pod uwagę jest zarówno bezpieczeństwo dawcy, jak i biorcy. Opowiada o tym dyrektor ds. medycznych Fundacji DKMS dr Tigran Torosian.

- Trwałymi przeciwskazaniami są czasami pewne choroby przewlekłe, które wymagają przewlekłego leczenia i mają istotny wpływ ogólnie na stan zdrowia człowieka. Tak jak każdy zabieg medyczny, to też jest w pewien sposób zabieg, wiąże się z jakimś ryzykiem, który musimy brać pod uwagę. Z jednej strony jest to ryzyko ewentualnie dla dawcy, czyli osoby, która oddaje te komórki i my przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby dla dawcy to było superbezpieczne - tłumaczy. 

Z dawstwa wykluczają m.in. poważne choroby sercowo-naczyniowe, neurologiczne, wiele autoimmunologicznych czy też endokrynologicznych. 

Są też czynniki, które tymczasowo uniemożliwiają dawstwo. To m.in. stan zapalny czy leczenie poważnych chorób.

- Są pewne grupy leków, które mogą mieć wpływ na układ krwiotwórczy, tutaj też na to zwracamy uwagę – dodaje lekarz.
 

jw, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1947

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.