Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.07.2020 , 14:07 Aktualizacja: 03.08.2020, 15:03

Łagodną postać hemofilii może być trudno zauważyć

Justyna Wojteczek

Hemofilia może być podstępną chorobą. Jeśli nie przybiera ciężkiej postaci, można z nią żyć latami i nie zauważać subtelnych sygnałów, które wysyła. Lepiej jednak je znać i jeśli takie mamy, wykonać kontrolne badanie krwi (morfologię) i udać się do lekarza. Jakie to objawy i czemu nie należy ich bagatelizować wyjaśnia hematolog prof. Jerzy Windyga.

Hemofilia, czyli choroba z grupy tzw. skaz krwotocznych, charakteryzuje się skłonnością do nadmiernego krwawienia w obrębie tkanek i narządów - wskutek urazu lub też bez żadnej przyczyny. Jeśli ma ona ciężką postać to ujawnia się bardzo szybko, w pierwszych latach, a nawet miesiącach życia. Łagodnej lub nawet umiarkowanej postaci tej choroby można jednak przez długi czas nie zauważać.

- Cały podstęp, jeżeli chodzi o łagodną czy umiarkowaną hemofilię, polega na tym, że zwykle objawiają się one w następstwie jakichś bądź to urazów, bądź zabiegów chirurgicznych, mniejszych czy większych. Dlaczego to jest podstęp? Dlatego, że lekarze zwykle wtedy nie są przygotowani na to, że u danego pacjenta dojdzie do komplikacji – mówi prof. Jerzy Windyga, specjalista z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Ekspert wyjaśnia, że stopień ciężkości hemofilii u danej osoby zależy od tego, jak duży występuje u niej stopień niedoboru konkretnego czynnika krzepnięcia: np. tzw. czynnika VIII w przypadku hemofilii typu A i IX w przypadku hemofilii typu B.

Dobra wiadomość jest taka, że hemofilię można dziś skutecznie kontrolować. Dzięki regularnemu, profilaktycznemu przyjmowaniu brakujących czynników krzepnięcia chorzy mogą cieszyć się normalnym, aktywnym życiem. Leki te chronią ich przed nadmiernymi krwawieniami oraz ich groźnymi powikłaniami. 

Warto zatem być czujnym i zwrócić uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o łagodnej lub umiarkowanej postaci hemofilii. Mogą to być m.in.

  • nietypowe, długotrwałe krwawienia po ekstrakcji zęba lub innych zabiegach naruszających ciągłość tkanek
  • nadmierne krwawienia po większych lub mniejszych skaleczeniach czy urazach 
  • nadmierne krwawienia miesiączkowe i wywołana nimi anemia na tle niedoboru żelaza. 

Więcej informacji na temat diagnozowania hemofilii oraz jej leczenia można znaleźć w wywiadzie wideo, którego udzielił Serwisowi Zdrowie prof. Jerzy Windyga. Zapraszamy do jego obejrzenia!

Vik, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1732

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.