Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter
Do góry


30.03.2023 , 13:59 Aktualizacja: 31.03.2023, 14:05

Lekarz i …..długo, długo potem „cała reszta”?

Klaudia Torchała

Czy lekarz pozostaje nadal tym najważniejszym ogniwem, samotną wyspą, a pozostałe zawody tylko tłem dla niego? Jak wykorzystać potencjał całego zespołu medycznego? - zapytaliśmy jednego z prelegentów VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Łukasza Jankowskiego, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Coraz bardziej zbliżamy się do modelu zespołu terapeutycznego. Coraz bardziej, jako lekarze, mamy poczucie, że jedna osoba w ochronie zdrowia niewiele znaczy i może. To współdziałanie z członkami innych zawodów medycznych daje optymalne efekty – podkreślił prezes NRL.

Ważne, by pacjent zalecenia lekarskie wspierał odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną czy też fizjoterapią. Na efekty leczenia pracuje cały zespół. W przeciwnym wypadku powstaje błędne koło, które nie prowadzi do tego, by pacjent w pełni wyzdrowiał. Dlatego lekarze są przekonani, że są tylko jednym z ogniw zespołu terapeutycznego. Pozostałe są równie ważne.

- Co z tego, że pacjent trafia na wizytę lekarską, gdy później nie stosuje się do zaleceń? Nie wspiera tego dietą, aktywnym trybem życia, fizjoterapią. Nie dostaje się na rehabilitację, nie ma wsparcia psychologicznego. Potem wraca do lekarza, który znowu ordynuje leki, ale bez wsparcia pozostałego personelu medycznego tego zdrowia nie przywrócimy pacjentowi – zaznaczył prezes NRL.

Tegoroczny Kongres odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach i zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torhcała, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3011

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.