Miastenia u noworodka dość szybko przemija

Kobiety w ciąży, które chorują na miastenię, mogą przekazać przeciwciała płodowi. W takim przypadku dziecko urodzi się z miastenią. Na szczęście najczęściej jest ona stosunkowo łagodna i zwykle trwa nie dłużej niż przez kilka tygodni. A co najważniejsze - nie oznacza to ryzyka rozwoju miastenii w późniejszym życiu.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Noworodkowa miastenia gravis (MG) jest rzadka i może występować u 10-15 proc. noworodków urodzonych przez matki z tą chorobą. Jednak ryzyko noworodkowej MG u rodzeństwa jest znacznie wyższe w kolejnych ciążach.

Noworodki stają się objawowe od 3 do 72 godzin po urodzeniu. Większość z nich słabo ssie, ma niewydolność oddechową i uogólnioną hipotonię w połączeniu ze słabym płaczem i diplegią twarzy. W ciężkich przypadkach konieczne może być karmienie sondą w przypadku trudności z połykaniem i wspomaganie respiratorem z powodu trudności z oddychaniem. 

- Faktycznie u dzieci urodzonych przez matkę z miastenią dochodzi do przemijającej miastenii noworodka – dzieje się tak, ponieważ przeciwciała przechodzą przez łożysko: i te, które chronią dziecko przed infekcjami w pierwszych tygodniach życia i te „niedobre”- tłumaczy prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk, członek rady Centrum Doskonałości WUM ds. Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych, kierownik Kliniki Neurologii WUM będącej ośrodkiem referencyjnym chorób nerwowomięśniowych Europejskiej Sieci Chorób Rzadkich ERN EURO-NMD.

Fot. PAP

Miastenia to choroba, nie lenistwo

Jestem mocno zdeterminowana, żeby walczyć o poprawę sytuacji osób chorujących na miastenię: o przyspieszenie diagnostyki, zwiększenie dostępu do leczenia, a przede wszystkim - o podniesienie świadomości społecznej na temat tej ciężkiej choroby - mówi Anna Wolska, chorująca na uogólnioną miastenię, założycielka Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobami Nerwowo-Mięśniowymi „Kameleon”.

Noworodkowa miastenia gravis jest uważana za stosunkowo łagodną chorobę, która ma niewiele lub żadnych długoterminowych konsekwencji, jeśli jest odpowiednio leczona.

- Dziecko może mieć, zwykle nie dłużej niż przez kilka tygodni, stopniowo wygasające objawy, podobne do tego jak wygląda zwyczajna miastenia. Dlatego zawsze kobieta, która jest pod naszą opieką i zachodzi w ciążę dostaje prywatny numer telefonu do lekarza prowadzącego, żeby mogła zadzwonić do niego, gdy dzieje się coś niepokojącego. Tak przynajmniej jest u nas w zespole. Z reguły nie ma takiej potrzeby, ale lepiej dmuchać na zimne. Zawsze też prosimy kobietę, aby była pod opieką ośrodka specjalistycznego, nie decydowała się na poród domowy lecz aby ciąża była rozwiązywana w specjalistycznym ośrodku. To ważne, bo po porodzie mama powinna pozostać pod opieką lekarzy przynajmniej za 3 doby, aby było wiadomo, że na pewno wszyscy mają się dobrze. Mieliśmy pacjentkę z miastenią, która urodziła czwórkę dzieci, więc - jak widać - to nie musi być przeszkodą – mówi specjalistka.

Zdecydowana większość noworodków wyzdrowieje całkowicie przed ukończeniem 4 miesiąca życia, a ponad 90 proc. nawet przed ukończeniem 2 miesiąca życia. Ta poprawa koreluje ze zniknięciem przeciwciał matczynych.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło:
Konferencja „Liczymy się z miastenią”, 28 maja 2024r.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558935/

Autorka

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Depresja może się przenosić z pokolenia na pokolenie. Można to przerwać

    Wydawałoby się, że depresja to choroba, która pojawia się w reakcji na trudne doświadczenia życiowe. Ale w jej rozwoju silny jest czynnik genetyczny, choć nie oznacza to, że na pewno dziecko chorego na depresję rodzica także zachoruje. Lepiej jednak mieć świadomość rodzinnej skłonności do tej choroby, bo wczesna reakcja pozwoli na uchronienie dziecka przed poważnymi problemami. Dowiedz się, co można zrobić.

  • P. Werewka

    Cukrzyca typu 1: niechciany członek rodziny

    Cukrzyca typu 1 to nieuleczalna choroba. Procesu niszczenia komórek trzustki, które odpowiadają za produkcję niezbędnego do życia hormonu – insuliny, na razie nie da się powstrzymać. Diagnoza to szok, bywa, że rodzice wypierają ją, ale też mają poczucie winy. Jak nauczyć się żyć z cukrzycą, by nie stała się głównym zarzewiem konfliktów? Podpowiedzi daje dr n. o zdrowiu Beata Stepanow, edukatorka diabetologiczna.

  • zdj. AdobeStock/Drobot Dean

    Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny

    Ta substancja używana jest w anestezjologii, ale występuje też np. w nabojach do bitej śmietany czy do napełniania balonów. Chodzi o tzw. gaz rozweselający. „Kreatywne” nastolatki wykorzystują go do odurzania się. Eksperci ostrzegają – może to być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

  • zdj. P.Werewka

    Pomóż dziecku uporać się ze stresem

    Eksperci UNICEF-u podpowiadają jak wspierać dziecko w czasie sytuacji kryzysowej.

NAJNOWSZE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Jak zaradzić epidemii uzależnienia od ekranów?

    Kiedy w minionej dekadzie smartfony wchodziły w codzienność naszych dzieci, nie wiedzieliśmy, jakie będą tego konsekwencje. Dziś, kiedy liczne badania przekonują, że nie jest to dobry kierunek, wiele krajów na świecie wprowadza zakazy używania telefonów i podobnych urządzeń na terenie szkoły. Tymczasem polskie ministerstwo edukacji wbrew tym trendom... wprowadza e-podręczniki.

  • Rozmowy online – mózg ich nie lubi

  • Muzykoterapia – od ciszy do dźwięku

  • Psychoterapeuta po budownictwie?

  • Insulinooporność i stan przedcukrzycowy: co robić, by się ratować

  • zdj. P.Werewka

    Energiczny spacer to też forma ćwiczeń

    Lekarz zaleca więcej aktywności fizycznej? Nie musisz od razu zapisywać się na zumbę albo kupować sprzęt narciarski. Nawet coś tak prostego jak codzienny, energiczny spacer może pomóc ci zadbać zdrowie.

  • Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi

  • Młodzi ludzie coraz częściej mają problemy z sercem