Nadciśnienie? Cukrzyca? Wybierz się… do dentysty!

Masz cukrzycę? Nadciśnienie? Ważysz za dużo? Sprawdź, jak tam Twoje dziąsła i zęby! Prawdopodobnie nie najlepiej. Ale wyleczenie chorób przyzębia wyhamowuje cukrzycę, zmniejsza nadciśnienie. Dzięki temu obniża ryzyko zgonu z powodu zawału.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

W dawnych czasach nie wiązano chorób przyzębia z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Okazuje się, że niesłusznie. Przybywa dowodów na to, że istnieje między nimi ważna korelacja.

Cukrzyca a choroby przyzębia

Częstość chorób przyzębia u osób cierpiących z powodu cukrzycy jest bardzo wysoka.

- Praktycznie każdy diabetyk ma chorobę przyzębia – mówi prof. Maciej Nowak, periodontolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia).

Co ciekawe, wyleczenie chorób przyzębia poprawia stan chorego na cukrzycę. Jak mówi profesor, rezultat jest taki, jak po włączeniu leku przeciwcukrzycowego.

– Wyleczenie chorób przyzębia u chorych na cukrzycę powoduje, że cukrzyca wyhamowuje – dodaje prof. Edward Franek, diabetolog ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Fot. PAP

Mycie zębów – nie takie proste, jak się wydaje

Trzy dni bez szczotkowania zębów i zaczyna się zapalenie dziąseł – ich krwawienie czy obrzęk. To tylko początek kłopotów. Uwaga! Nawet jeśli myjesz je dwa razy dziennie, możesz mieć ten sam problem. Sęk we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

Nadciśnienie tętnicze a choroby dziąseł

Choroby przyzębia podnoszą ciśnienie i to nie tylko – jak mogłoby się wydawać – z powodu bólu. Stan zapalny w przyzębiu może bowiem zacząć całą kaskadę wydarzeń.

Wyobraźmy sobie, że przez trzy dni zęby nie były należycie szczotkowane i nitkowane. W efekcie rozpoczyna się zapalenie, który może przejść w w stan przewlekły. Jego objawami są: krwawienie, rozpulchnienie dziąseł, obrzęk, nieprzyjemny zapach z ust. Te wszystkie objawy powodują bakterie, które gromadzą się w chorych tkankach. Wraz z krwią zaczynają krążyć po organizmie, wskutek czego podnosi się ciśnienie krwi obwodowej, a stan zapalny zaczyna być ogólnoustrojowy.

- W blaszce miażdżycowej, która zatyka naczynia krwionośne, odkładają się te same bakterie, co w płytce bakteryjnej w jamie ustnej – podkreśla prof. Nowak.

Wyleczenie chorób przyzębia może obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze, o co tak zabiegają interniści i kardiolodzy, zapisując leki w tych celach.

Skutkiem chorób przyzębia jest również utrata zębów. W związku z korelacją chorób przyzębia i poziomem ciśnienia i cholesterolu nie dziwią zatem ustalenia zespołu autorów pracy opublikowanej w "Nowej Stomatologii" w 2016 roku. Analizując stan zdrowia 233 pacjentów (w tym zawierała się grupa kontrolna), udowodnili oni, że wśród dorosłych Polaków poniżej 70. roku życia liczba utraconych zębów ma związek z podwyższonym ryzykiem zawału serca, i to niezależnie od tak znanych i istotnych czynników ryzyka, jak podeszły wiek, płeć, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, palenie tytoniu i otyłość.

Liczba zębów a demencja

Niewykluczone, że im więcej zębów, tym mniejsze ryzyko demencji. Doniesienie sugerujące taki związek opublikowali japońscy naukowcy, którzy przez pięć lat obserwowali ponad 1,5 tys. osób powyżej 60. r. ż z jednego z regionów Kraju Kwitnącej Wiśni. W czasie owych pięciu lat u 180 osób rozpoznano różne typy demencji. Japońscy badacze zauważyli, że im więcej zębów mieli pacjenci, tym mniejsze było ryzyko rozwoju tej choroby. Dla przykładu: ryzyko demencji u tych, którzy mieli 10-19 zębów wynosiło 62 proc., a u tych z nie więcej niż dziewięcioma zębami – 82 proc.

Choć zjawisko to wymaga dalszych badań i z pewnością nie można powiedzieć, że regularne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów po prostu uchroni nas przed demencją, jednak wystarczająco dużo jest dowodów na to, że stan zdrowia jamy ustnej wpływa na ogólny stan ludzkiego organizmu. Nie ma więc co ryzykować i należy skrupulatnie, regularnie czyścić zęby.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródła:

M. Wyszyńska, M. Napora, E. Grabowska, B. Kałuża, E. Franek, R. Górska: Stan przyzębia u pacjentów ze świeżo rozpoznaną i leczoną cukrzycą typu 2 – analiza porównawcza w: Dent. Med. Probl. 2016r., 53

B. Górski, E. Nargiełło, G. Opolski, E. Grabowska, R. Górska: Korelacja pomiędzy utratą zębów a podwyższonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego w grupie dorosłych Polaków poniżej 70. R.ż – badanie kliniczno-kontrolne w: Nowa Stomatologia 2016, 21(1)

Wypowiedzi ekspertów pochodzą z konferencji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, która odbyła się w maju tego roku w Warszawie.

ZOBACZ PODOBNE

  • Serwis Zdrowie w nowej odsłonie!

    Z radością ogłaszamy, że teraz jesteśmy z Wami w nowej, estetycznej formie! Nasze priorytety od 2017 roku pozostają bez zmian: wiarygodność, rzetelność, fachowi eksperci i sprawdzone źródła informacji.

  • fot. M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • zdj. P.Werewka

    Do menopauzy można się przygotować

    Po pierwsze trzeba uznać, że będzie i już. Po drugie zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną, psychiczną, skórę. Jeśli trudno ci zaakceptować zmiany związane z menopauzą pamiętaj, że są możliwości radzenia sobie z nimi.

  • Adobe Stock

    Eksperci: celem leczenia cukrzycy redukcja powikłań sercowo-naczyniowych i nefrologicznych

    Materiał promocyjny

    Nawet 80 proc. pacjentów diabetologicznych ma CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny, który prowadzi do wielochorobowości, pogorszenia jakości życia i częstszych hospitalizacji oraz sprawia, że koszty leczenia rosną trzykrotnie, a nawet pięciokrotnie.

NAJNOWSZE

  • Serwis Zdrowie w nowej odsłonie!

    Z radością ogłaszamy, że teraz jesteśmy z Wami w nowej, estetycznej formie! Nasze priorytety od 2017 roku pozostają bez zmian: wiarygodność, rzetelność, fachowi eksperci i sprawdzone źródła informacji.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Poezja ma większą moc niż myślisz

  • Depresja może się przenosić z pokolenia na pokolenie. Można to przerwać

  • Jak często używać kropel nawilżających do oczu?

  • zdj. P.Werewka

    Do menopauzy można się przygotować

    Po pierwsze trzeba uznać, że będzie i już. Po drugie zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną, psychiczną, skórę. Jeśli trudno ci zaakceptować zmiany związane z menopauzą pamiętaj, że są możliwości radzenia sobie z nimi.

  • Młodzi ludzie coraz częściej mają problemy z sercem

  • Sezonowa depresja czyli jesień w emocjach