Nadciśnienie? Cukrzyca? Wybierz się… do dentysty!

Masz cukrzycę? Nadciśnienie? Ważysz za dużo? Sprawdź, jak tam Twoje dziąsła i zęby! Prawdopodobnie nie najlepiej. Ale wyleczenie chorób przyzębia wyhamowuje cukrzycę, zmniejsza nadciśnienie. Dzięki temu obniża ryzyko zgonu z powodu zawału.

PAP/Zdjęcie ilustracyjne
PAP/Zdjęcie ilustracyjne

W dawnych czasach nie wiązano chorób przyzębia z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Okazuje się, że niesłusznie. Przybywa dowodów na to, że istnieje między nimi ważna korelacja.

Cukrzyca a choroby przyzębia

Częstość chorób przyzębia u osób cierpiących z powodu cukrzycy jest bardzo wysoka.

- Praktycznie każdy diabetyk ma chorobę przyzębia – mówi prof. Maciej Nowak, periodontolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia).

Co ciekawe, wyleczenie chorób przyzębia poprawia stan chorego na cukrzycę. Jak mówi profesor, rezultat jest taki, jak po włączeniu leku przeciwcukrzycowego.

– Wyleczenie chorób przyzębia u chorych na cukrzycę powoduje, że cukrzyca wyhamowuje – dodaje prof. Edward Franek, diabetolog ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Fot. PAP

Mycie zębów – nie takie proste, jak się wydaje

Trzy dni bez szczotkowania zębów i zaczyna się zapalenie dziąseł – ich krwawienie czy obrzęk. To tylko początek kłopotów. Uwaga! Nawet jeśli myjesz je dwa razy dziennie, możesz mieć ten sam problem. Sęk we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

Nadciśnienie tętnicze a choroby dziąseł

Choroby przyzębia podnoszą ciśnienie i to nie tylko – jak mogłoby się wydawać – z powodu bólu. Stan zapalny w przyzębiu może bowiem zacząć całą kaskadę wydarzeń.

Wyobraźmy sobie, że przez trzy dni zęby nie były należycie szczotkowane i nitkowane. W efekcie rozpoczyna się zapalenie, który może przejść w w stan przewlekły. Jego objawami są: krwawienie, rozpulchnienie dziąseł, obrzęk, nieprzyjemny zapach z ust. Te wszystkie objawy powodują bakterie, które gromadzą się w chorych tkankach. Wraz z krwią zaczynają krążyć po organizmie, wskutek czego podnosi się ciśnienie krwi obwodowej, a stan zapalny zaczyna być ogólnoustrojowy.

- W blaszce miażdżycowej, która zatyka naczynia krwionośne, odkładają się te same bakterie, co w płytce bakteryjnej w jamie ustnej – podkreśla prof. Nowak.

Wyleczenie chorób przyzębia może obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze, o co tak zabiegają interniści i kardiolodzy, zapisując leki w tych celach.

Skutkiem chorób przyzębia jest również utrata zębów. W związku z korelacją chorób przyzębia i poziomem ciśnienia i cholesterolu nie dziwią zatem ustalenia zespołu autorów pracy opublikowanej w "Nowej Stomatologii" w 2016 roku. Analizując stan zdrowia 233 pacjentów (w tym zawierała się grupa kontrolna), udowodnili oni, że wśród dorosłych Polaków poniżej 70. roku życia liczba utraconych zębów ma związek z podwyższonym ryzykiem zawału serca, i to niezależnie od tak znanych i istotnych czynników ryzyka, jak podeszły wiek, płeć, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, palenie tytoniu i otyłość.

Liczba zębów a demencja

Niewykluczone, że im więcej zębów, tym mniejsze ryzyko demencji. Doniesienie sugerujące taki związek opublikowali japońscy naukowcy, którzy przez pięć lat obserwowali ponad 1,5 tys. osób powyżej 60. r. ż z jednego z regionów Kraju Kwitnącej Wiśni. W czasie owych pięciu lat u 180 osób rozpoznano różne typy demencji. Japońscy badacze zauważyli, że im więcej zębów mieli pacjenci, tym mniejsze było ryzyko rozwoju tej choroby. Dla przykładu: ryzyko demencji u tych, którzy mieli 10-19 zębów wynosiło 62 proc., a u tych z nie więcej niż dziewięcioma zębami – 82 proc.

Choć zjawisko to wymaga dalszych badań i z pewnością nie można powiedzieć, że regularne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów po prostu uchroni nas przed demencją, jednak wystarczająco dużo jest dowodów na to, że stan zdrowia jamy ustnej wpływa na ogólny stan ludzkiego organizmu. Nie ma więc co ryzykować i należy skrupulatnie, regularnie czyścić zęby.

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

M. Wyszyńska, M. Napora, E. Grabowska, B. Kałuża, E. Franek, R. Górska: Stan przyzębia u pacjentów ze świeżo rozpoznaną i leczoną cukrzycą typu 2 – analiza porównawcza w: Dent. Med. Probl. 2016r., 53

B. Górski, E. Nargiełło, G. Opolski, E. Grabowska, R. Górska: Korelacja pomiędzy utratą zębów a podwyższonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego w grupie dorosłych Polaków poniżej 70. R.ż – badanie kliniczno-kontrolne w: Nowa Stomatologia 2016, 21(1)

Wypowiedzi ekspertów pochodzą z konferencji Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, która odbyła się w maju tego roku w Warszawie.

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Nie zmarnuj szansy na pomoc

    Media społecznościowe stały się miejscem do którego przenosi się nasze życie i coraz częściej to właśnie tu można zauważyć, że ktoś jest w kryzysie psychicznym. Niestety, wiele osób nie wie, jak prawidłowo rozpoznać te sygnały, ani jak na nie reagować w sposób wspierający i pomocny. Tymczasem każda niepodjęta reakcja to potencjalnie utracona szansa na realną pomoc – zwraca uwagę Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu.

  • Atak paniki to jak utrata zmysłów

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji

  • Adobe

    Detoks dopaminowy – prawdy i mity

    Detoks dopaminowy, popularyzowany przez life coachów i influencerów, obiecuje przywrócenie harmonii w życiu poprzez czasowe ograniczenie przyjemności i bodźców. Ma to „resetować” układ nagrody w mózgu, poprawiać koncentrację i odbudowywać zdrowe nawyki. Naukowcy są wobec tej koncepcji sceptyczni.

  • Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą