Nocne zgrzytanie zębami stwarza problemy nie tylko w szczęce

Zgrzytasz zębami, szczególnie wtedy, gdy jesteś zdenerwowany? To bruksizm, przypadłość znana od XIX wieku. Szacuje się, że na niekontrolowane zgrzytanie zębami cierpi od 8 do 31 proc. ludzi. A ponieważ stresów nam nie brakuje, zgrzytających może być coraz więcej. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Zgrzytanie zębami bardzo je niszczy, z czego prawdopodobnie wielu z nas zdaje sobie sprawę. Bruksizm to nic innego jak  zaburzenie ruchowe, które polega na mimowolnym skurczu mięśni żujących. Zaciskamy wtedy szczęki nawet 10 razy silniej niż przy gryzieniu czegoś twardego. Nic dziwnego, że się ścierają i osłabiają.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu wbrew pozorom mogą być dość poważne. Bruksizm wpływa negatywnie na zęby, kości szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie szyi. Dochodzić może m.in. do:

  • ścierania, pękania, rozchwiania zębów 
  • przygryzania dziąseł, krwawienia z dziąseł, zaników przyzębia
  • nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych: ból, trzaski i przeskakiwanie żuchwy, ograniczona ruchomość żuchwy,
  • przewlekłego bólu głowy i szyi,
  • nadwrażliwości zębów 
  • bolesne przykurcze, ból związany z otwieraniem i zamykaniem ust, 
  • możliwy jest ból uszu lub problemy z równowagą.
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kiedy dentysta może odmówić wstawienia implantu?

Implanty zębowe to bardzo dobra metoda uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Jednak nie zawsze można ją zastosować. Opowiada o tym implantolog prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest jednym z pionierów implantologii w Polsce.

- Bruksizm jest zazwyczaj związany ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale może być również spowodowany nieprawidłowym zgryzem, nieprawidłową pozycją szczęki do żuchwy, a także złym ustawieniem wypełnień, mostów i protez dentystycznych. Objawami bruksizmu mogą być ból głowy, szczęki lub szyi, nadwrażliwość zębów, starcie szkliwa, a także zła jakość snu. W niektórych przypadkach bruksizm może prowadzić do poważniejszych problemów związanych z zębami i szczęką, takich jak: złamania zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych lub pogłębienie wad zgryzu – mówi Grzegorz Kruszczyński, ekspert w dziedzinie implantologii z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Zgrzytanie w czasie snu: co robić?

Bruksizm objawia się głównie w czasie snu i wtedy jest też najbardziej szkodliwy. Może być denerwujący dla innych osób – zgrzytanie zwyczajnie słychać. 

- Do naszego gabinetu często zgłaszają się osoby, których partnerzy usłyszeli zgrzytanie zębami w czasie snu. Pacjenci, którzy zauważają hałasowanie zębami w nocy, powinni skonsultować się z dentystą. Warto monitorować siebie i być dodatkowo wyczulony na pojawiające się bóle szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych oraz wrażliwość lub uszkodzenia zębów. Dentysta z łatwością zaobserwuje starcie zębów spowodowane przez bruksizm  i zaproponuje leczenie które zahamuje ten proces – mówi Grzegorz Kruszczyński.

Bruksizm ma podłoże zarówno w psychice, jak i w stanie naszych zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest wyeliminowanie napięcia mięśni żucia. Stosuje się w tym celu fizjoterapię, szyny relaksacyjne oraz farmakoterapię. W przypadkach zawansowanych, kiedy obserwujemy już znaczne zużycie zębów lub kości dookoła, konieczne jest zastosowanie technik odtwórczych, w tym odbudowy zniszczonych zębów. 

- Dlatego pamiętajmy o wizytach kontrolnych u dentysty co pół roku. W ten sposób nie tylko oszczędzimy sobie nieprzyjemności związanych z problemami zdrowotnymi, ale również nieprzyjemności związanych z ubytkiem zawartości naszego portfela – podkreśla Grzegorz Kruszczyński.

W przypadku zaburzeń na tle psychicznym ważnym elementem leczenia jest psychoterapia, a także stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych i w miarę możliwości unikanie stresu. 

W walce ze zwiększonym napięciem mięśni twarzy może pomóc np. specjalistyczny masaż twarzy lub wstrzyknięcie toksyny botulinowej, która rozluźnia mięśnie szczękowe.

Beata Igielska, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/zgrzytanie-zebami-bruksizm-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-leczenie-czy-bruksizm-mozna-wyleczyc
informacja prasowa Bimedical
 

Autorka

Beata Igielska

Beata Igielska - Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w mediach ogólnopolskich, gdzie zajmowała się tematyką społeczną. Pisała publicystykę, wywiady, reportaże - za jeden z nich została nagrodzona w 2007 r. W Serwisie Zdrowie publikuje od roku 2022. Laureatka nagród dziennikarskich w kategorii medycyna. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury, muzyki, sztuki. Jej konikiem jest teatr – ukończyła oprócz polonistyki, także teatrologię.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej