Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.07.2024 , 09:34 Aktualizacja: 01.08.2024, 13:08

Opryszczka? Odwołaj wizytę u dentysty

Klaudia Torchała

Opryszczka wargowa to powód, by odwołać zaplanowaną wizytę u dentysty. Pacjent naraża nie tylko siebie – w tym wypadku na wtórne zakażenie oraz ból – ale także personel medyczny pracujący w gabinecie, który może złapać wirusa i potencjalnie roznieść go dalej.

Fot.and.one/Adobe Stock Fot.and.one/Adobe Stock

Najczęściej od zwiastującego pojawienie się opryszczki na ustach mrowienia, bólu, pieczenia czy świądu do całkowitego jej wyleczenia upływa około dwóch tygodni. Jeśli mamy w tym czasie wyznaczoną wizytę u stomatologa, powinniśmy ją odwołać. Jest jednak pewien wyjątek (o tym poniżej).

Opryszczka może okazać się niebezpieczna nie tylko dla nas. Dlaczego? Sprawę wyjaśnia lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur, specjalista stomatologii dziecięcej z Lux Med Stomatologia. Podaje trzy powody.

Pęknięcie pęcherza i ból

„Pacjent z reguły na fotelu spędza kilkadziesiąt minut. W tym czasie lekarz dentysta może nawet mimowolnie nacisnąć na pęcherzyk. W pierwszej fazie opryszczki zapewne taki pęcherzyk pęknie i zacznie sączyć się z niego płyn surowiczy, w którym – pamiętajmy – występują wirus HSV. Nie lepiej jest w końcowej fazie opryszczki, gdy pęcherzyk zamienia się w strup. Jeśli dojdzie do jego naruszenia, najczęściej zaczyna z rany lecieć krew” – zauważa lek. dent. Magdalena Słowik-Mazur.

Zaznacza jednak, że „jeśli pacjent ma poważny problem, np. ropień lub silny ból zęba, które nie mogą czekać i stanowią sytuację wymagającą szybkiego działania, to należy przeanalizować korzyści natychmiastowego leczenia nad konsekwencjami jego niepodjęcia”.

To ów wyjątek od reguły, że nie umawiamy się na wizytę do dentysty w czasie, gdy dopada nas wirus opryszczki.

Ryzyko opryszczkowego zapalenia jamy ustnej

Kolejnym ryzykiem jest to, że wirus może rozsiać się po ciele pacjenta, do układu pokarmowego i oddechowego – gardła, krtani, jamy ustnej. Szczególnie niebezpieczne może to być dla najmłodszych pacjentów.

„Szczególną formą zakażania HSV u dzieci jest zapalenie jamy ustnej – bardzo bolesna dla małego pacjentka jednostka chorobowa i trudna dla jego opiekunów. Pojawiają się żywe rany, obrzęk w całej jamie ustnej, dziecko nie chce jeść ani pić z powodu bólu, gorączkuje, łatwo się odwadnia. W skrajnych przypadkach może dojść do hospitalizacji” – tłumaczy lekarka.

Ryzyko zakażenia innych

Opryszczka jest zmianą zakaźną, co oznacza, że istnieje ryzyko zainfekowania również lekarza i pozostałego personelu gabinetu. Sama osoba chora naraża się natomiast na wtórne zakażenie – głównie bakteryjne.

„Dodatkowo uszkodzenie pęcherza lub strupa sprawia, że proces rekonwalescencji jeszcze bardziej się wydłuży. Dlatego zachęcam do przekładania wizyty u dentysty, jeśli wyskoczyła nam opryszczka” – podsumowuje lekarka.

Czym jest opryszczka?

Opryszczka w jamie ustnej lub na wargach zazwyczaj wywołana jest przez wirusa HSV-1 (Herpes simplex virus). Natomiast wirus HSV-2 wywołuje opryszczkę głównie na narządach płciowych. Zmiany wywołane przez wirusa wyglądają prawie tak samo bez względu na umiejscowienie. Przy tym nie u wszystkich nosicieli wirusa występują objawy.

Wirus znajduje się m.in. w wydzielinie pęcherzykowej (najbardziej zaraźliwy), ślinie. Przenieść może się na innego człowieka po bezpośrednim kontakcie z jego błonami śluzowymi, skórą. Ryzykujemy zakażenie, pijąc z jednego naczynia, używając wspólnych sztućców czy ręczników, przy pocałunkach. Trudniej zakaża się nim drogą kropelkową. Wrażliwy jest na temperaturę – ginie już w pokojowej temperaturze i po wysuszeniu. Dlatego mniej narażeni jesteśmy, gdy znalazł się na jakimś przedmiocie.

„Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zakażenia HSV, ponieważ wspólną cechą wirusów opryszczki jest rozwój zakażenia latentnego (utajonego – red.), czyli trwającego całe życie osoby zakażonej, co oznacza, że będzie ona już zawsze miała w swoim organizmie wirusa opryszczki i okresowo go wydalała w ślinie lub wydzielinach płciowych” – wyjaśnia dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na portalu „Medycyna Praktyczna”.

U nosiciela wirusa opryszczka wargowa, potocznie zwana „zimnem”, może pojawić się cały rok, choć osłabienie organizmu, przemęczenie, stres czy niedożywienie czynią to bardziej prawdopodobnym.

oprac. Klaudia Torchała


Źródła:

Komunikat prasowy Grupy Lux Med pt. „Trzy powody, by nie chodzić do dentysty z opryszczką”

Artykuł dr hab. n.med. Ernesta Kuchara w „Medycynie Praktycznej” nt. opryszczki

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 4060

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.