Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
05.01.2023 , 20:40 Aktualizacja: 05.01.2023, 20:55

Owoce nie wystarczą, by zniszczyć komórki rakowe

Monika Grzegorowska

Od jakiegoś czasu w Internecie krążą informacje na temat niezwykłej skuteczności jagód blooshwood w leczeniu raka. Faktycznie naukowcy wzięli pod lupę ten australijski owoc, jednak póki co jest zbyt wcześnie, aby mówić o jej zastosowaniu w leczeniu nowotworów u ludzi. 

zdj.PAP zdj.PAP

Chodzi o substancję pozyskiwaną z jagód z gatunku Fontainea picrosperma, które rosną w południowo-wschodniej Australii, o roboczej nazwie EBC-46.

Dr Glen Boyle z Instytutu Badań Medycznych w Brisbane wykazał jej skuteczność w zwalczaniu guzów nowotworowych w warunkach laboratoryjnych. Jego zdaniem związek znajdujący się w owocach jagody blushwood, a szczególnie w jej pestkach, działa leczniczo na dwa sposoby: zabija komórki nowotworowe, odcinając do nich dopływ krwi, a przez to też do tlenu, oraz intensywnie pobudza układ odpornościowy do zwalczania choroby.

Na potwierdzenie tej tezy są jednak jedynie wyniki badań na zwierzętach u których zdiagnozowano różne typy nowotworów, w dodatku chodzi o 300 przypadków. Badania kliniczne na ludziach trwają, ale niewiele o nich wiadomo. To oznacza, że nawet jeśli przewidywania naukowców się potwierdzą minie jeszcze co najmniej kilka lat, zanim preparat zostanie zarejestrowany jako lek dopuszczony do obrotu. 

Owoce świetne w profilaktyce nowotworów

Warto jednak w tym momencie wspomnieć o roli owoców w profilaktyce antynowotworowej. Wieloletnie badania i obserwacje populacyjne pozwoliły wywnioskować, że osoby opierające swoją dietę głównie na produktach pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce, zboża, nasiona roślin strączkowych, ziarna i orzechy) zdecydowanie rzadziej chorują na nowotwory w porównaniu z tymi, u których w diecie dominują produkty zwierzęce. 

Światowa Fundacja Badań nad Rakiem (WCRF, World Cancer Research Found) opracowała nawet rekomendacje dotyczące żywienia, które pomagają uniknąć zachorowania na nowotwory. Są one zbieżne z zasadami przedstawionymi graficznie za pomocą Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowanej w 2016 r. przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.

Za najlepsze „antyrakowe” owoce American Institute for Cancer Research uznał: jabłka, jagody, jeżyny, maliny, wiśnie, granat, żurawinę, owoce cytrusowe, winogrona i sok winogronowy, truskawki, papaję, arbuza i melony.

Swoje antyrakowe właściwości owoce zawdzięczają substancjom  wytwarzanym przez rośliny z barwników, substancji zapachowych i smakowych – stąd uważa się, że najwyższy poziom cennych przeciwutleniaczy zawarty jest w tych owocach, które mają najwięcej koloru i smaku.

W niektórych owocach jagodowych (np. malinach, jeżynach czy truskawkach) dodatkowo znajduje się kwas elagowy, o którym mówi się, że blokuje aktywowanie substancji rakotwórczych i hamuje proces angiogenezy odcinając komórkom rakowym „zasilanie”.

Uwaga! Eksperci podkreślają jednak, że żaden pojedynczy składnik diety, choćby nawet najzdrowszy i regularnie spożywany, nie jest w stanie uchronić nas przed rakiem – dlatego w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej tak naprawdę należy zacząć od kompleksowej poprawy sposobu żywienia, czyli wdrożenia na co dzień urozmaiconej i prawidłowo zbilansowanej diety, np. zgodnej z zasadami wskazanymi w tzw. „Talerzu zdrowego żywienia” (opracowanym przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej - NCEŻ).  

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła: 
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-antyrakowa-ochronny-wplyw-zywnosci-pochodzenia-roslinnego/
- American Institute for Cancer Research

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2816

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.