Późniejsza menopauza to korzyści dla zdrowia

Menopauza to fizjologiczne zjawisko – polega na wygaszeniu pracy jajników, w związku z czym obniżają się poziomy hormonów kobiecych, m.in. estrogenów. Estrogeny pełnią ochronną funkcję – naukowcy przypuszczają, że to dlatego zaczynają częściej chorować m.in. na choroby układu krążenia po menopauzie. A być może kobiece hormony mają też wpływ na siłę mięśni.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecka
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecka

Zespół z Korei Południowej zbadał ponad 2300 kobiet po menopauzie w wieku od 45 do 75 lat i sugeruje, że późniejsze wejście w menopauzę może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem słabej siły uścisku dłoni. To o tyle istotny czynnik, bo jest miarą masy i funkcjonowania mięśni.

Jednocześnie wiadomo, że zarówno miesiączka, jak i menopauza wiąże się z utratą mięśni i siły u kobiet. Niezawodną metodą pomiaru siły mięśni jest siła chwytu dłoni (HGS) i tej metody użyto w badaniu i okazało się, że im dłuższy okres rozrodczy, tym mniejsze ryzyko niskiego bezwzględnego HGS. 

Utrata masy i siły mięśniowej ma duży wpływ na jakość życia danej osoby - zwiększać ryzyko upadków, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Krótszy okres życia reprodukcyjnego, innymi słowy pomiędzy wiekiem pierwszego cyklu miesiączkowego a menopauzą, wiąże się z chorobami serca i śmiertelnością. Nowe badanie wykazało, że może również osłabiać funkcję mięśni. 

Naturalnym wnioskiem jest to, że estrogen ma korzystny wpływ na mięśnie szkieletowe.

Na czas wystąpienia menopauzy mamy niewielki wpływ, choć wiadomo, że na czas jej wystąpienia ma liczba ciąż (im więcej, tym menopauza późniejsza). Mamy natomiast bardzo duży wpływ na mięśnie. Okres okołomenopauzalny może być krytycznym, by zacząć dbać o regularną aktywność fizyczną - wystarczy już 150 minut tygodniowo; zalecane są intensywne spacery, pływanie, jazda na rowerze, gry zespołowe. Drugi czynnik mający bardzo duży wpływ na stan mięśni to dieta - sprzyja nam ta zbilansowana pod względem kalorii i składników, a zatem urozmaicona, z dużą przewagą produktów roślinnych, stałą obecnością ryb (dwa razy w tygodniu). Połączenie tych dwóch czynników to gwarancja lepszego zdrowia i spowolnienia niekorzystnych dla zdrowia zmian wynikających z wieku.

mw, zdrowie.pa.pl

Źródła: https://journals.lww.com/menopausejournal/abstract/9900/the_association_between_reproductive_period_and.266.aspx

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

    Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • Proste zasady na upalne dni

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP