Pracujesz głosem? Dbaj o niego zanim zawiedzie

Nauczyciele są obok śpiewaków grupą zawodową, która najczęściej ma problemy z głosem. Jednak nie tylko oni powinni wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać - przewlekłe choroby narządu głosu znajdują się na 3. miejscu najczęściej diagnozowanych chorób zawodowych w Polsce. 

zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek
zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek

Pracownicy infolinii mówiący przez wiele godzin w zamkniętym, klimatyzowanym pomieszczeniu, przewodnicy miejscy godzinami oprowadzający turystów, lekarze udzielający teleporad, instruktorzy fitness, komentator sportowy, którego mowa przechodzi momentami w krzyk z powodu emocji, jakich doświadcza  – zawodów,  w których „pracujemy” głosem jest wiele. Żeby służył nam długo i bezproblemowo, musimy o niego dbać.

Nasz głos choruje coraz częściej 

Jak podaje Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, na 3002 przypadki chorób zawodowych stwierdzonych w Polsce w 2023 r. aż 353 to przewlekłe choroby narządu głosu, co stanowi 11,8 proc. wszystkich chorób zawodowych. W stosunku do 2022 r. liczba ta wzrosła o 14,2 proc.  
Wciąż najczęściej problem ten dotyczy nauczycieli. Na zdiagnozowane w 2023 r. 353 przypadki chorób narządu głosu (do których zalicza się jedynie 3 jednostki chorobowe: guzki głosowe twarde, wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych i niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią) aż 348 dotyczy specjalistów nauczania i wychowania. 

Jak zadbać o swój głos?

Nie każdy pracujący głosem wie, co robić, aby dbać o swoje „narzędzie pracy”. Tymczasem ważne jest holistyczne podejście do tematu. 

„Istotna będzie nie tylko dbałość o higienę pracy głosem, ale także nauka właściwego oddychania i emisji głosu. Ważna jest troska o ogólny dobry stan zdrowia pracowników, dlatego warto pamiętać o aktywności fizycznej. Należy również zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych, kontrolować choroby przewlekłe (np. alergie, choroby refluksowe) i – co równie istotne – ograniczać stres zawodowy, który w sytuacjach ekstremalnych może prowadzić nawet do utraty głosu, tzw. afonii” – czytamy na stronie Instytutu Medycyny Pracy.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Głos: złe nawyki przy jego emisji prowadzą do kłopotów

Stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, mówienie zbyt wysokim głosem mogą mieć wpływ na to, jak mówimy. A jeśli emisja głosu jest zaburzona, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do powstania w aparacie mowy guzków, polipów czy zmian naczyniowych.

- Cały trakt głosowy jest wyścielony błoną śluzową. To pierwsza warstwa, która jest narażona na działanie czynników zewnętrznych. Przesuszone powietrze, palenie, alkohol, ostre potrawy, zbyt mała ilość płynów wypijanych w ciągu dnia – to wszystko może spowodować wysuszenie i podrażnienie delikatnej śluzówki. Głos staje się wtedy bardziej szorstki, chropowaty. Zmieniony na tyle, że pacjenci podejrzewają chorobę w obrębie krtani – zwraca uwagę dr Agata Szkiełkowska kierownik Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W trosce o swój głos warto przestrzegać kilku zasad:

  • w suchych pomieszczeniach nawilżać powietrze (optymalna wilgotność dla narządu głosu to 60–70 proc.), 
  • pić jak najwięcej płynów i unikać jedzenia, które może podrażniać delikatną błonę śluzową. Oczywiście, nie chodzi o absolutne zrezygnowanie  z jedzenia wszystkiego co słone, kwaśne, ostre, 
  • najlepiej przebywać w nieprzegrzanych pomieszczeniach choć wiadomo że nie sposób żyć w środowisku o idealnej wilgotności i temperaturze 18–21 stopni.

A jednak zwłaszcza osoby, które pracują głosem, powinny zachować pewne środki ostrożności. 

- Lepiej bowiem zapobiegać problemom ze śluzówką niż potem ją leczyć – zniszczona regeneruje się powoli – ostrzega specjalistka.
Istnieje wiele możliwości leczenia zaburzeń głosu. Często leczenie wymaga lat pracy i łączenia metod psychoterapeutycznych z farmakologią czy też operacją. Bardzo ważnym elementem terapii zaburzeń głosu jest również rehabilitacja.

Pracodawco zadbaj o swojego pracownika

O tym jak dbać o higienę i emisję narządu głosu można dowiedzieć się także kampanii społecznej „Pracuję głosem”  zorganizowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).

„Chcemy uświadomić pracowników wykorzystujących głos w pracy, ale również pracodawców, że narząd głosu to narzędzie pracy, które bez odpowiedniej profilaktyki przestanie właściwie funkcjonować. Zachęcamy nauczycieli, ale także przedstawicieli innych zawodów pracujących głosem oraz ich pracodawców do włączenia się w naszą kampanię” – namawiają organizatorzy.

Fot. PAP

Nie lekceważ chrypki

Kampania „Pracuję głosem” skierowana jest głównie do pracodawców i działających na ich zlecenie specjalistów ds. bhp, lekarzy służby medycyny pracy, a także specjalistów zarządzania zasobami ludzkimi. Akcja ma zachęcać instytucje (szkoły, przedszkola, uczelnie), a także przedsiębiorstwa, organizacje działające na rzecz pracowników do podejmowania autorskich działań na rzecz promowania wśród pracowników wiedzy o tym, jak dbać o głos, który wykorzystują w codziennej pracy.

W serwisie internetowym kampanii (www.ciop.pl/pracuje_glosem) można znaleźć informacje dotyczące różnych aspektów pracy głosem, pobrać materiały do wykorzystania i dalszego rozpowszechniania.

„Kampania ma zachęcać do profilaktyki i badań diagnostycznych, promować leczenie i rehabilitację zaburzeń głosu, a także zachęcać do tworzenia optymalnych warunków w miejscu pracy głosem po to, aby go nie forsować (m.in. poprzez właściwą adaptację akustyczną pomieszczeń do pracy i ich właściwy mikroklimat, zapewnienie nagłośnienia). Inicjatywa ma charakter ogólnopolski i będzie trwać do końca 2024 r.” – czytamy na stronie Instytutu Pracy.

Centralnym wydarzeniem kampanii będzie konferencja dotycząca sposobów zapobiegania zaburzeniom narządu głosu i jego rehabilitacji pt. „Zdrowy głos w pracy nauczyciela”, która odbędzie się 30 września br. w formie zdalnej. 

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

źródła:

Instytut Medycyny Pracy

Centralny Instytut Ochrony Pracy
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/glos-zle-nawyki-przy-jego-emisji-prowadza-do-klopotow

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbywa się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego