Serwis Zdrowie oficjalnie otwarty!

Rzetelny, bezpłatny, w całości poświęcony profilaktyce portal Serwis Zdrowie miał 16 lutego br. uroczyste otwarcie. – Potrzebny jest portal, który będzie przekazywał sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Fot. PAP/ Radek Pietruszka

Przypomniał, że przynajmniej od lat 70. ubiegłego wieku wiadomo, że do poprawy zdrowia społeczeństw nie wystarczy skuteczne leczenie chorób; optymalne efekty przynoszą też działania, które pozawalają na jak najdłuższe zachowanie zdrowia.

Jednym z elementów takiej poprawy jest modyfikacja stylu życia, do której potrzebna jest solidna wiedza na temat czynników ryzyka rozwoju chorób i czynników prozdrowotnych.

Im większa wiedza, tym lepsze zdrowie

W pionierskim projekcie północnokarelskim z lat 70., który pierwotnie miał wpłynąć na zmniejszenie liczby chorób układu krążenia i przedwczesnych zgonów z ich powodu, jednym z najistotniejszych elementów było dotarcie do społeczności Karelii z rzetelną wiedzą na temat chronienia się przed nimi. Projekt, dzięki dużemu sukcesowi, został następnie rozszerzony na całą Finlandię i uzupełniony o kolejne zadania związane ze zwalczaniem problemów zdrowotnych, na których występowanie olbrzymi wpływ ma styl życia.

- Ten serwis jest bardzo, bardzo ważnym narzędziem, którym możemy - oczywiście nie należy spodziewać się rewolucji z dnia na dzień - poprawiać różnego rodzaju wskaźniki zdrowotne, poprzez modyfikowanie tego, jak wszyscy żyjemy – powiedział Radziwiłł. - Oczekiwanie poprawiania się wskaźników zdrowia (...) zależy w znacznie większej mierze od tego, jak żyjemy, niż od tego, jak się leczymy.

Cel Serwisu Zdrowie: dementowanie mitów

Podczas konferencji przedstawiony został najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny na temat sytuacji zdrowotnej Polaków. Jego autorzy zaobserwowali prawidłowość: im wyższe wykształcenie, tym lepsze zdrowie, tym mniejsze uzależnienie od tytoniu, a większe spożycie owoców i warzyw oraz większa aktywność fizyczna.

Redaktor tego dokumentu prof. Bogdan Wojtyniak przypuszcza, że te zależności wynikają przede wszystkim z tego, że osoby wyżej wykształcone dysponują po prostu większym zasobem wiedzy na temat zdrowia.

Szef MZ wskazywał, że nadal istnieje wiele mitów, nieporozumień i uprzedzeń dotyczących zdrowego trybu życia, brakuje także wiedzy na ten temat. Dlatego też potrzebny jest portal, który będzie przekazywał rzetelne, sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej. 

Radziwiłł podkreślił znaczenie dementowania popularnych mitów zdrowotnych, co jest jednym z celów zespołu portalu Serwis Zdrowie.

Jak takie mity przekładają się na sytuację zdrowotną, pokazał prof. Wojtyniak, wyświetlając slajd z wykresem obrazującym rosnącą liczbę osób uchylających się od szczepień w kolejnych latach. O ile takich osób w 2009 roku było około 3 tys., to w 2015 – powyżej 16 tys.

– To, niestety, efekt ruchów antyszczepionkowych – skomentował prof. Wojtyniak.

Prezes PAP Artur Dmochowski poinformował, że wszystkie teksty, grafiki i materiały wideo znajdujące się na portalu są dostępne dla każdego i mogą być wykorzystywane zarówno przez indywidualnych internautów, jak i publikowane przez inne media.

- Ministerstwo Zdrowia udostępnia dzięki temu portalowi bardzo duży zakres wiedzy. Zapraszam do częstego korzystania z portalu zdrowie.pap.pl - powiedział Dmochowski.

Portal jest finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, a jego treści odpowiadają zakresom sześciu celów operacyjnych Programu.

Wszystkie artykuły, zdjęcia, rysunki, infografiki, teksty ekspertów i materiały wideo można pobierać bezpłatnie (po zarejestrowaniu się) ze strony www.zdrowie.pap.pl i publikować je w całości lub części, podając jedynie źródło pochodzenia. Serwis będzie rozbudowywany i wzbogacany o nowe moduły.

Justyna Wojteczek

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Paweł Kacperek

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit to choroby, które często uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia zawodowego, ale też utrudniają nawiązywanie bliskich relacji. By ułatwić diagnozę, skutecznie leczyć, wystarczy powiązać kilka osobno funkcjonujących elementów pod szyldem opieki kompleksowej. Na czym miałaby ona polegać, wyjaśnia prof. Grażyna Rydzewska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Adobe

    Tężec – zagrożenie powraca wiosną

    Tężcem możemy zarazić się przez cały rok, jednak to w sezonie wiosenno-wakacyjnym odnotowuje się najwięcej przypadków. Szczególnie narażeni jesteśmy podczas prac w ogrodzie i aktywności na świeżym powietrzu – o ile nie zostaliśmy zaszczepieni.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać