Serwis Zdrowie oficjalnie otwarty!

Rzetelny, bezpłatny, w całości poświęcony profilaktyce portal Serwis Zdrowie miał 16 lutego br. uroczyste otwarcie. – Potrzebny jest portal, który będzie przekazywał sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Fot. PAP/ Radek Pietruszka

Przypomniał, że przynajmniej od lat 70. ubiegłego wieku wiadomo, że do poprawy zdrowia społeczeństw nie wystarczy skuteczne leczenie chorób; optymalne efekty przynoszą też działania, które pozawalają na jak najdłuższe zachowanie zdrowia.

Jednym z elementów takiej poprawy jest modyfikacja stylu życia, do której potrzebna jest solidna wiedza na temat czynników ryzyka rozwoju chorób i czynników prozdrowotnych.

Im większa wiedza, tym lepsze zdrowie

W pionierskim projekcie północnokarelskim z lat 70., który pierwotnie miał wpłynąć na zmniejszenie liczby chorób układu krążenia i przedwczesnych zgonów z ich powodu, jednym z najistotniejszych elementów było dotarcie do społeczności Karelii z rzetelną wiedzą na temat chronienia się przed nimi. Projekt, dzięki dużemu sukcesowi, został następnie rozszerzony na całą Finlandię i uzupełniony o kolejne zadania związane ze zwalczaniem problemów zdrowotnych, na których występowanie olbrzymi wpływ ma styl życia.

- Ten serwis jest bardzo, bardzo ważnym narzędziem, którym możemy - oczywiście nie należy spodziewać się rewolucji z dnia na dzień - poprawiać różnego rodzaju wskaźniki zdrowotne, poprzez modyfikowanie tego, jak wszyscy żyjemy – powiedział Radziwiłł. - Oczekiwanie poprawiania się wskaźników zdrowia (...) zależy w znacznie większej mierze od tego, jak żyjemy, niż od tego, jak się leczymy.

Cel Serwisu Zdrowie: dementowanie mitów

Podczas konferencji przedstawiony został najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny na temat sytuacji zdrowotnej Polaków. Jego autorzy zaobserwowali prawidłowość: im wyższe wykształcenie, tym lepsze zdrowie, tym mniejsze uzależnienie od tytoniu, a większe spożycie owoców i warzyw oraz większa aktywność fizyczna.

Redaktor tego dokumentu prof. Bogdan Wojtyniak przypuszcza, że te zależności wynikają przede wszystkim z tego, że osoby wyżej wykształcone dysponują po prostu większym zasobem wiedzy na temat zdrowia.

Szef MZ wskazywał, że nadal istnieje wiele mitów, nieporozumień i uprzedzeń dotyczących zdrowego trybu życia, brakuje także wiedzy na ten temat. Dlatego też potrzebny jest portal, który będzie przekazywał rzetelne, sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej. 

Radziwiłł podkreślił znaczenie dementowania popularnych mitów zdrowotnych, co jest jednym z celów zespołu portalu Serwis Zdrowie.

Jak takie mity przekładają się na sytuację zdrowotną, pokazał prof. Wojtyniak, wyświetlając slajd z wykresem obrazującym rosnącą liczbę osób uchylających się od szczepień w kolejnych latach. O ile takich osób w 2009 roku było około 3 tys., to w 2015 – powyżej 16 tys.

– To, niestety, efekt ruchów antyszczepionkowych – skomentował prof. Wojtyniak.

Prezes PAP Artur Dmochowski poinformował, że wszystkie teksty, grafiki i materiały wideo znajdujące się na portalu są dostępne dla każdego i mogą być wykorzystywane zarówno przez indywidualnych internautów, jak i publikowane przez inne media.

- Ministerstwo Zdrowia udostępnia dzięki temu portalowi bardzo duży zakres wiedzy. Zapraszam do częstego korzystania z portalu zdrowie.pap.pl - powiedział Dmochowski.

Portal jest finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, a jego treści odpowiadają zakresom sześciu celów operacyjnych Programu.

Wszystkie artykuły, zdjęcia, rysunki, infografiki, teksty ekspertów i materiały wideo można pobierać bezpłatnie (po zarejestrowaniu się) ze strony www.zdrowie.pap.pl i publikować je w całości lub części, podając jedynie źródło pochodzenia. Serwis będzie rozbudowywany i wzbogacany o nowe moduły.

Justyna Wojteczek

 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku