Serwis Zdrowie oficjalnie otwarty!

Rzetelny, bezpłatny, w całości poświęcony profilaktyce portal Serwis Zdrowie miał 16 lutego br. uroczyste otwarcie. – Potrzebny jest portal, który będzie przekazywał sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Fot. PAP/ Radek Pietruszka
Fot. PAP/ Radek Pietruszka

Przypomniał, że przynajmniej od lat 70. ubiegłego wieku wiadomo, że do poprawy zdrowia społeczeństw nie wystarczy skuteczne leczenie chorób; optymalne efekty przynoszą też działania, które pozawalają na jak najdłuższe zachowanie zdrowia.

Jednym z elementów takiej poprawy jest modyfikacja stylu życia, do której potrzebna jest solidna wiedza na temat czynników ryzyka rozwoju chorób i czynników prozdrowotnych.

Im większa wiedza, tym lepsze zdrowie

W pionierskim projekcie północnokarelskim z lat 70., który pierwotnie miał wpłynąć na zmniejszenie liczby chorób układu krążenia i przedwczesnych zgonów z ich powodu, jednym z najistotniejszych elementów było dotarcie do społeczności Karelii z rzetelną wiedzą na temat chronienia się przed nimi. Projekt, dzięki dużemu sukcesowi, został następnie rozszerzony na całą Finlandię i uzupełniony o kolejne zadania związane ze zwalczaniem problemów zdrowotnych, na których występowanie olbrzymi wpływ ma styl życia.

- Ten serwis jest bardzo, bardzo ważnym narzędziem, którym możemy - oczywiście nie należy spodziewać się rewolucji z dnia na dzień - poprawiać różnego rodzaju wskaźniki zdrowotne, poprzez modyfikowanie tego, jak wszyscy żyjemy – powiedział Radziwiłł. - Oczekiwanie poprawiania się wskaźników zdrowia (...) zależy w znacznie większej mierze od tego, jak żyjemy, niż od tego, jak się leczymy.

Cel Serwisu Zdrowie: dementowanie mitów

Podczas konferencji przedstawiony został najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny na temat sytuacji zdrowotnej Polaków. Jego autorzy zaobserwowali prawidłowość: im wyższe wykształcenie, tym lepsze zdrowie, tym mniejsze uzależnienie od tytoniu, a większe spożycie owoców i warzyw oraz większa aktywność fizyczna.

Redaktor tego dokumentu prof. Bogdan Wojtyniak przypuszcza, że te zależności wynikają przede wszystkim z tego, że osoby wyżej wykształcone dysponują po prostu większym zasobem wiedzy na temat zdrowia.

Szef MZ wskazywał, że nadal istnieje wiele mitów, nieporozumień i uprzedzeń dotyczących zdrowego trybu życia, brakuje także wiedzy na ten temat. Dlatego też potrzebny jest portal, który będzie przekazywał rzetelne, sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej. 

Radziwiłł podkreślił znaczenie dementowania popularnych mitów zdrowotnych, co jest jednym z celów zespołu portalu Serwis Zdrowie.

Jak takie mity przekładają się na sytuację zdrowotną, pokazał prof. Wojtyniak, wyświetlając slajd z wykresem obrazującym rosnącą liczbę osób uchylających się od szczepień w kolejnych latach. O ile takich osób w 2009 roku było około 3 tys., to w 2015 – powyżej 16 tys.

– To, niestety, efekt ruchów antyszczepionkowych – skomentował prof. Wojtyniak.

Prezes PAP Artur Dmochowski poinformował, że wszystkie teksty, grafiki i materiały wideo znajdujące się na portalu są dostępne dla każdego i mogą być wykorzystywane zarówno przez indywidualnych internautów, jak i publikowane przez inne media.

- Ministerstwo Zdrowia udostępnia dzięki temu portalowi bardzo duży zakres wiedzy. Zapraszam do częstego korzystania z portalu zdrowie.pap.pl - powiedział Dmochowski.

Portal jest finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, a jego treści odpowiadają zakresom sześciu celów operacyjnych Programu.

Wszystkie artykuły, zdjęcia, rysunki, infografiki, teksty ekspertów i materiały wideo można pobierać bezpłatnie (po zarejestrowaniu się) ze strony www.zdrowie.pap.pl i publikować je w całości lub części, podając jedynie źródło pochodzenia. Serwis będzie rozbudowywany i wzbogacany o nowe moduły.

Justyna Wojteczek

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę