Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

16.02.2017 , 16:46 Aktualizacja: 16.02.2017, 19:19

Serwis Zdrowie oficjalnie otwarty!

Rzetelny, bezpłatny, w całości poświęcony profilaktyce portal Serwis Zdrowie miał 16 lutego br. uroczyste otwarcie. – Potrzebny jest portal, który będzie przekazywał sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Przypomniał, że przynajmniej od lat 70. ubiegłego wieku wiadomo, że do poprawy zdrowia społeczeństw nie wystarczy skuteczne leczenie chorób; optymalne efekty przynoszą też działania, które pozawalają na jak najdłuższe zachowanie zdrowia.

Jednym z elementów takiej poprawy jest modyfikacja stylu życia, do której potrzebna jest solidna wiedza na temat czynników ryzyka rozwoju chorób i czynników prozdrowotnych.

Im większa wiedza, tym lepsze zdrowie

W pionierskim projekcie północnokarelskim z lat 70., który pierwotnie miał wpłynąć na zmniejszenie liczby chorób układu krążenia i przedwczesnych zgonów z ich powodu, jednym z najistotniejszych elementów było dotarcie do społeczności Karelii z rzetelną wiedzą na temat chronienia się przed nimi. Projekt, dzięki dużemu sukcesowi, został następnie rozszerzony na całą Finlandię i uzupełniony o kolejne zadania związane ze zwalczaniem problemów zdrowotnych, na których występowanie olbrzymi wpływ ma styl życia.

- Ten serwis jest bardzo, bardzo ważnym narzędziem, którym możemy - oczywiście nie należy spodziewać się rewolucji z dnia na dzień - poprawiać różnego rodzaju wskaźniki zdrowotne, poprzez modyfikowanie tego, jak wszyscy żyjemy – powiedział Radziwiłł. - Oczekiwanie poprawiania się wskaźników zdrowia (...) zależy w znacznie większej mierze od tego, jak żyjemy, niż od tego, jak się leczymy.

Cel Serwisu Zdrowie: dementowanie mitów

Podczas konferencji przedstawiony został najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny na temat sytuacji zdrowotnej Polaków. Jego autorzy zaobserwowali prawidłowość: im wyższe wykształcenie, tym lepsze zdrowie, tym mniejsze uzależnienie od tytoniu, a większe spożycie owoców i warzyw oraz większa aktywność fizyczna.

Redaktor tego dokumentu prof. Bogdan Wojtyniak przypuszcza, że te zależności wynikają przede wszystkim z tego, że osoby wyżej wykształcone dysponują po prostu większym zasobem wiedzy na temat zdrowia.

Szef MZ wskazywał, że nadal istnieje wiele mitów, nieporozumień i uprzedzeń dotyczących zdrowego trybu życia, brakuje także wiedzy na ten temat. Dlatego też potrzebny jest portal, który będzie przekazywał rzetelne, sprawdzone informacje o profilaktyce zdrowotnej. 

Radziwiłł podkreślił znaczenie dementowania popularnych mitów zdrowotnych, co jest jednym z celów zespołu portalu Serwis Zdrowie.

Jak takie mity przekładają się na sytuację zdrowotną, pokazał prof. Wojtyniak, wyświetlając slajd z wykresem obrazującym rosnącą liczbę osób uchylających się od szczepień w kolejnych latach. O ile takich osób w 2009 roku było około 3 tys., to w 2015 – powyżej 16 tys.

– To, niestety, efekt ruchów antyszczepionkowych – skomentował prof. Wojtyniak.

Prezes PAP Artur Dmochowski poinformował, że wszystkie teksty, grafiki i materiały wideo znajdujące się na portalu są dostępne dla każdego i mogą być wykorzystywane zarówno przez indywidualnych internautów, jak i publikowane przez inne media.

- Ministerstwo Zdrowia udostępnia dzięki temu portalowi bardzo duży zakres wiedzy. Zapraszam do częstego korzystania z portalu zdrowie.pap.pl - powiedział Dmochowski.

Portal jest finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, a jego treści odpowiadają zakresom sześciu celów operacyjnych Programu.

Wszystkie artykuły, zdjęcia, rysunki, infografiki, teksty ekspertów i materiały wideo można pobierać bezpłatnie (po zarejestrowaniu się) ze strony www.zdrowie.pap.pl i publikować je w całości lub części, podając jedynie źródło pochodzenia. Serwis będzie rozbudowywany i wzbogacany o nowe moduły.

Justyna Wojteczek

 

Id materiału: 137

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.