Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.01.2024 , 09:39 Aktualizacja: 30.01.2024, 09:54
Informacja prasowa

Wyniki Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023

Wieczór 26 stycznia w Hotelu Airport Okęcie wypełniły konkursowe emocje. Na zorganizowaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia cykliczną Konferencję Noworoczną przybyli przedstawiciele mediów z całego kraju, podejmujący w swoich publikacjach tematykę zdrowia. Podczas spotkania rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu organizowanego od 15 lat – o zaszczytny tytuł Dziennikarza Medycznego Roku.

Marcin Kmieciński, PAP Marcin Kmieciński, PAP

Konferencję rozpoczęło powitanie licznych reprezentantów instytucji działających w sferze ochrony zdrowia, jak również znamienitych lekarzy – uczestników paneli i debat, prelegentów warsztatów edukacyjnych i konferencji prasowych. Uroczystość swoją obecnością uświetnili Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong oraz Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert. Szczególnie gorące słowa prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia Ewa Dux-Prabucka skierowała do najważniejszych w tym dniu uczestników Konferencji – dziennikarzy.

Pierwszą część uroczystości stanowiły wykłady:

· Rynek farmaceutyczny na „rollercoasterze”: co się wydarzyło w 2023 i co czeka nas w 2024?

dr Jarosław Frąckowiak, Prezes Zarządu PEX Sp. z o.o.

· Czy w najbliższej przyszłości roboty zastąpią chirurga przy stole operacyjnym?

dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz FEBU, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, kierownik Katedry Urologii CM UKSW w Warszawie.

Prof. Antoniewicz przedstawił ogromny postęp, na jaki w chirurgii onkologicznej pozwalają operacje robotyczne. Wsparcie zaawansowanych urządzeń pozwala na rezultaty i precyzję, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się tylko chirurgicznym marzeniem. Dzięki robotowi chirurg jest w stanie w pojedynkę, w ciągu zaledwie godziny, wyciąć np. prostatę zaatakowaną przez nowotwór złośliwy. Cała operacja odbywa się bezkrwawo, pacjent po trzech dniach może wrócić do domu, a jego układ moczowo-rozrodczy najczęściej zachowuje pełną sprawność. Mimo bezdyskusyjnych zalet, chirurgia robotyczna w Polsce ciągle bywa traktowana z rezerwą, przez co jej potencjał nie jest u nas w pełni wykorzystany. Ekspert wyraził nadzieję, że wkrótce sytuacja się zmieni i lekarze będą mogli korzystać ze wsparcia robotycznego w jeszcze szerszej gamie procedur chirurgicznych.

Z kolei dr Frąckowiak kompleksowo omówił kwestię tego, czy ubiegłoroczne zmiany w przepisach poprawią dostęp pacjentów do leków i wyrobów medycznych. Ekspert przedstawił szeroki obraz sytuacji, podkreślając, że prace nad optymalizacją dostępności leków muszą uwzględniać zarówno aspekt finansowy, jak i epidemiologiczny. Wyjaśnił też wpływ, jaki na dostępność farmaceutyków w Polsce mogą mieć rozmaite bieżące czynniki ekonomiczne, polityczne i społeczne. Stwierdził m.in., że niepokojący jest wzrost zakupów leków psychotropowych i uspokajających w 2023 roku, tych na receptę i tych OTC.

Głos zabrał również pan dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, poruszając bardzo aktualny problem zdrowotny jakim jest otyłość. Mówiąc o trudach walki z tą chorobą, podkreślił związek otyłości z zapadalnością na inne groźne choroby, m.in. nowotwory czy schorzenia kardiologiczne.

Red. Ewa Dux-Prabucka podsumowała działania Stowarzyszenia, które organizowało w roku 2023 liczne konferencje i warsztaty edukacyjne z udziałem najwybitniejszych ekspertów, aby uczestniczący w nich dziennikarze mogli zdobywać najnowszą wiedzę medyczną opartą na naukowych dokonaniach. Informacja medialna w zakresie ochrony zdrowia przekazywana społeczeństwu powinna być bowiem rzetelna i prezentująca najnowsze możliwości medycyny.

Najważniejszą częścią Konferencji Noworocznej, jak co roku, było ogłoszenie wyników Konkursu Dziennikarz Medyczny Roku 2023. Oprócz nagród regulaminowych Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało honorowe tytuły i wyróżnienia dla dziennikarzy i organizacji szczególnie aktywnych w działaniach na rzecz świadomości prozdrowotnej i w walce o zdrowie Polek i Polaków.

Za wyjątkowe zasługi w promowaniu i realizowaniu w praktyce innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia wad słuchu u pacjentów w Polsce i na świecie tytuł Herkulesa otrzymał prof. dr hab. n. med., dr h. c. multi Henryk Skarżyński.

Za intensywną działalność na rzecz upowszechniania aktualnej wiedzy medycznej i poprawy świadomości zdrowotnej polskiego społeczeństwa, w tym także środowiska medycznego, honorowy tytuł WIELKIEGO EDUKATORA otrzymały organizacje:

· Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej,

· Polska Federacja Stowarzyszeń Pacjentów Chorych na Astmę, Alergię i POCHP.

Spośród przedstawicieli mediów specjalne wyróżnienie i tytuł „Primus Inter Pares” otrzymała red. Elżbieta Cichocka-Bójko, za wieloletnią pracę dziennikarską, dzięki której czytelnicy mogli zapoznawać się z kluczowymi zagadnieniami i przemianami w zakresie systemu ochrony zdrowia, oraz za wyznaczanie wysokich standardów dla dziennikarzy medycznych.

Indywidualne, specjalne wyróżnienie i tytuł MISTRZA TELEWIZYJNEGO PRZEKAZU otrzymały:

· red. Adrianna Otręba – TVN24,

· red. Grażyna Rakowicz – TVP Bydgoszcz.

MISTRZEM RADIOWEGO PRZEKAZU została red. Barbara Góra – Polskie Radio S.A. Informacyjna Agencja Radiowa IAR.

Za LIDERA CYKLI RADIOWYCH PROGRAMÓW MEDYCZNYCH Jury uznało red. Ewę Kubasiewicz – Radio Parada.

Tytuł MISTRZA INTERNETOWEGO PRZEKAZU otrzymały:

· red. Karina Konieczna – Fakt.pl,

· red. Anna Zimny-Zając – Medonet.

Specjalne wyróżnienie i tytuł MISTRZA PRASOWEGO PRZEKAZU uzyskały także:

· red. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz – Dziennik Bałtycki,

· red. Justyna Grzechocińska – Służba Zdrowia.

MISTRZEM FELIETONU został natomiast red. Marek Stankiewicz – Puls Medycyny.

W tym roku Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało też dziennikarzom niezwykle zasłużonym w walce o zdrowie i świadomość zdrowotną Polek i Polaków Dziennikarskie Ordery, a zdobyli je:

· red. Małgorzata Kownacka – „Polskie Radio Program I”,

· red. Maria Zawała – TVS,

· red. Paweł Walewski – „Polityka”,

· red. Zbigniew Wojtasiński – PAP Nauka.

Za istotny wkład w szerzenie rzetelnych, sprawdzonych i istotnych informacji z zakresu zdrowia Jury przyznało tytuł Edukatora Zdrowia, a uhonorowani to:

· red. Małgorzata Wiśniewska – STUDIOMED TV, TVP1 Program 19:30.

· red. Jolanta Fischer – Polskie Radio PiK,

· red. Piotr Poraj Poleski, red. Joanna Jędrzejek oraz red. Regina Sawicka – TVP Kobieta, Telewizja Polska SA.

W ramach rywalizacji konkursowej w kategoriach specjalnych nagrodzeni zostali:

– Miejsce komórek macierzystych z krwi pępowinowej w rozwoju współczesnej medycyny:

· red. Julita Nobis i red. Robert Łuchniak – PR „Radio dla Ciebie” SA,

· red. Violetta Długosz-Leończuk – TVP3 Warszawa,

· red. Anna Sojka – Polskie Radio Katowice.

Partnerem tej kategorii był Polski Bank Komórek Macierzystych.

– Dobrostan psychiczny i przeciwdziałanie próbom samobójczym wśród dzieci i młodzieży:

· TELEWIZJA: red. Anna Wilczyńska-Ciupa – TVN24,

· RADIO: red. Jakub Jamrozek – Polskie Radio Czwórka,

· INTERNET: red. Katarzyna Pinkosz – Wprost.pl,

· PRASA: red. Iwona Dudzik – Medical Tribune.

Partnerem tej kategorii była firma ADAMED.

– w kategorii specjalnej Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia: Rosnące znaczenie szczepień dla osób dorosłych. Półpasiec i RSV – nowe możliwości profilaktyki, nagrodzeni to:

· TELEWIZJA: red. Violetta Długosz-Leończuk – TVP3 Warszawa

· RADIO: red. Ewa Podolska – TokFM,

· INTERNET: red. Grażyna Rakowicz – pomorska.pl, oraz red. Ewa Basińska – politykazdrowotna.pl,

· PRASA: red. Jolanta Gromadzka–Anzelewicz – „Dziennik Bałtycki”.

W kategorii głównej Laureatami zostali:

· RADIO:

o Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2023: red. Renata Reda – Polskie Radio Białystok.

o I Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Pelc – Polskie Radio Kraków; red. Wojciech Brakowiecki – Polskie Radio Lublin.

o II Nagroda, ex aequo: red. Joanna Merecka-Łotysz – Polskie Radio Gdańsk; red. Tatiana Slowi – Polskie Radio Gdańsk.

o III Nagroda, ex aequo: red. Małgorzata Iwanicka – Polskie Radio Rzeszów; red. Magdalena Jasińska – Polskie Radio PiK; oraz red. Marzena Śmierciak – Polskie Radio Opole.

· PRASA:

o Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2023: red. Dorota Romanowska, „Newsweek”.

o I Nagroda, ex aequo: red. Bożena Stasiak-Klukowska – „SuperExpress”, „Świat Lekarza”; red. Zuzanna Kuffel – „Wysokie Obcasy”, „Gazeta Wyborcza”; red. Olga Tymanowska – „Puls Medycyny”.

o II Nagroda, ex aequo: red. Marzena Brzozowska-Herod – „Smaki i Style Życia”; red. Olga Kamińska – „Rewia”.

o III Nagroda, ex aequo: red. Agnieszka Fedorczyk – „Medical Tribune”; red. Katarzyna Matusewicz – „Puls Medycyny”; red. Monika Majewska – „Puls Farmacji” i „Puls Medycyny”; red. Magdalena Maria Bukowiecka – „Gazeta Olsztyńska”.

· INTERNET:

o Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2023 – red. Agnieszka Katrynicz – ISBzdrowie.

o I Nagroda, ex aequo: red. Beata Igielska – Serwis Zdrowie PAP; red. Anna Kaczmarek – naTemat; red. Beata Pieniążek-Osińska – naTemat.

o II Nagroda, ex aequo: red. Karolina Apiecionek – Radiozet.pl; red. Izabela RzepeckaZdrowie.Interia.pl; red. Joanna Rokicka – dziennik.pl; red. Patrycja Pupiec – WirtualnaPolska, abcZdrowie.

o III Nagroda, ex aequo: red. Agnieszka Mazur-Puchała – Medonet; red. Agata Szczepańska – CowZdrowiu.pl; red. Karolina Rozmus – Wirtualna Polska, abcZdrowie; red. Magdalena Siraga – Poradnik Zdrowie; red. Aleksandra Zalewska-Stankiewicz – wprost.pl i hellozdrowie.pl; red. Katarzyna Prus – Wirtualna Polska, abcZdrowie.

o IV Nagroda, ex aequo: red. Katarzyna Lisowska – PulsMedycyny.pl; red. Monika Mikołajska – Medonet; red. Katarzyna Głuszak – Poradnik Zdrowie; red. Małgorzata Janik Zdrowie.Interia.pl; red. Karolina Siudeja-Dudek Zdrowie.Interia.pl.

o Wyróżnienia: red. Tatiana Naklicka – Medonet; red. Magda Ważna – Medonet; red. Marlena Kostyńska – Medonet; red. Piotr Brzózka – medme.pl; red. Alicja van der Coghen i red. Piotr Biernat – SILne Argumenty videocast Śląskiej Izby Lekarskiej, redakcja Pro Medico; red. Katarzyna Grzęda-Łozicka – Wirtualna Polska, abcZdrowie.pl; red. Ewa Kurzyńska – Cowzdrowiu.pl; red. Karolina Gomoła – Medonet; red. Karolina Świdrak – Medonet; red. Mateusz Kasiak – Eska.pl; red. Piotr Kallalas – Trojmiasto.pl; red. Paulina Wójtowicz – Medonet; red. Anna Klimczyk – Wirtualna Polska.

· TELEWIZJA:

o Tytuł DZIENNIKARZ MEDYCZNY ROKU 2023 ex aequo: red. Anna Wilczyńska-Ciupa – TVN24; red. Anna Włodkowska-Kaszuba – TVP3 Gdańsk, Panorama.

o I Nagroda ex aequo: red. Katarzyna Poluchowicz, TVP3 Olsztyn; red. Izabela Kozdraś – TVP3 Szczecin.

o II Nagroda ex aequo: red. Krystyna Rymaszewska – TVP3 Bydgoszcz; red. Beata Wolańska – TVP3 Rzeszów; red. Maria Kaczorowska – TVP3 Poznań; red. Aleksandra Ciekot – TVP Nauka; red. Adam Giza – TVP.

o III Nagroda ex aequo: red. Anna Kurzępa – TVP3 Lublin; red. Tomasz Boruszczak – Telewizji Toya, Łódź.

o IV Nagroda ex aequo: red. Karolina Ratajczak, red. Monika Kamińska oraz red. Kinga Wasilewska – TVP3 Bydgoszcz.

o Wyróżnienia: red. Marianna Dufek – TVP3 Katowice; red. Piotr Kuśmierzak – Polsat; red. Marcelina Krawczyk-Widomska – TVP3 Lublin; red. Natalia Słomkowska – TVP3 Bydgoszcz; red. Błażej Karczmarczyk – TVP3 Bydgoszcz; red. Joanna Wojno-Wolska – TVP3 Bydgoszcz; oraz red. Krystian Kaliszak – TVP3 Poznań.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace, Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy wszystkich do udziału w przyszłorocznej rywalizacji!

Konferencja Noworoczna odbyła się pod patronatami: Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” i Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. Organizacja spotkania była możliwa dzięki wsparciu PZU Zdrowie, a także: Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz firm: Adamed Pharma, Eli Lilly, GSK, Sanofi, Lekam, Takeda i Żywiec Zdrój.

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3642

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.