Zielony jęczmień dla zabieganych

Zielony jęczmień zawiera dziesiątki cennych substancji odżywczych. Dla ludzkiego zdrowia szczególnie cenny jest chlorofil, który swoją budową przypomina hemoglobinę. Kosztowny zielony jęczmień z powodzeniem mogą zastąpić kiełki, a niektórym grupom osób zielony jęczmień jest wprost odradzany.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nawet pobieżny przegląd internetu pod hasłem „zielony” albo „młody jęczmień” nie pozostawia  wątpliwości: ten zielony proszek ma tak wiele prozdrowotnych właściwości, że trudno sobie nawet wyobrazić, jak do tej pory się bez niego obywaliśmy. „To najzdrowszy „fast food” na świecie”, „Stosuje się go przed planowaną ciążą, w czasie ciąży i karmienia. Można go podawać niemowlętom, małym dzieciom i młodzieży.”

Niestety, wiele z tych informacji, które krążą po sieci jest błędnych. Akurat w tych dwóch przypadkach: małych dzieci i kobiet w ciąży lub karmiących zielony jęczmień jest niewskazany.

Klucz do zdrowia: zdrowa dieta

Urozmaicona i zbilansowana dieta pozwala zachować zdrowie i nie jest wówczas potrzebne stosowanie jakichkolwiek suplementów diety. W razie chorób zalecenia dietetyczne trzeba ustalić z profesjonalistą.

– Zielonego jęczmienia nie powinno się podawać dzieciom młodszym niż trzy lata. Podobnie jest w przypadku kobiet spodziewających się dziecka i karmiących piersią. Niektórzy piszą, że ma on dużo kwasu foliowego, który dla kobiet w ciąży jest konieczny, ale substancja ta powinna pochodzić z zielonych warzyw i suplementów zlecanych przez lekarza – mówi Hanna Stolińska –Fiedorowicz, dietetyk kliniczny z Instytutu Żywności i Żywienia.

Fot. PAP

Dieta dla seniora: nie ma jednej dobrej dla wszystkich

To, co jednemu seniorowi w posiłkach wyjdzie na zdrowie, dla innego będzie przyczyną dolegliwości. Dieta w wieku podeszłym to taka, która uwzględnia stan zdrowia osoby starszej.

Jak większość tego typu suplementów diety można go stosować, z umiarem, gdy mamy mało czasu na przyrządzanie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Zielony jęczmień czy kiełki pomogą, gdy jemy mało zielonych warzyw, a dużo produktów przetworzonych, zwłaszcza tych zasobnych w tłuszcze i węglowodany proste, na przykład przemysłowo produkowanych ciasteczek.

Bogactwo jęczmienia

 Zielony jęczmień ma dużo żelaza, wapnia, magnezu, selenu, witamin z grupy B, witaminy C i betakarotenu.

- Można więc powiedzieć, że w małej dawce zielonego jęczmienia mamy prawdziwą bombę witaminowo-mineralną i absolutnie nie zaszkodzi jego stosowanie, a wręcz przeciwnie – mówi Hanna Stolińska – Fiedorowicz.  

Jednak jeśli jemy sporo zielonych warzyw (kilka porcji dziennie), zielony jęczmień nie jest już potrzebny. Można go też wymienić na inne produkty, które mają takie same właściwości, a są dużo tańsze. Dobrym rozwiązaniem są kiełki.

- Rzeżucha, lucerna, brokuł, rzodkiewka, soja, wśród nowości pojawiają się kiełki jarmużu, cebuli. Zawsze dzieciom tłumaczę, że kiełki to są małe dzieci dużych, dorosłych warzyw. I te dzieci potrzebują bardzo dużo witamin, żeby urosnąć i też zawierają dużo cennych składników – mówi Hanna Stolińska – Fiedorowicz.

Anna Piotrowska

 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku