Życie po zawale: sprawdź, co możesz, a z czego trzeba zrezygnować

Zawał serca przytrafia się rocznie około 80 tysiącom ludzi w Polsce.  Większość z nich udaje się uratować, ale muszą zacząć życie dosłownie na nowo. Jest miejsce, w którym znajdą rzetelne odpowiedzi na trapiące ich pytania. To dla nich specjalną stronę prowadzi Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński

„Obudziłem się o 4 nad ranem z uczuciem pieczenia w klatce piersiowej. Czułem, że zaraz umrę. Następnie straciłem przytomność. Jak mówi moja żona, zsiniałem, a moje serce zatrzymało się. Szybko przyjechało pogotowie. Podobno defibrylowano mnie trzy razy. Byłem nieprzytomny, leżałem pod respiratorem przez pięć dni” – takie słowa 36-letniego Marka przytacza lekarka dr Barbara Łęczycka, prowadząca lekarskiego bloga pod adresem www.doktorb.pl

Po takim doświadczeniu nie można spokojnie powrócić do tego, co już było. Kardiolodzy podkreślają jednak na konferencjach prasowych, że po zawale jest życie, i to wcale nie najgorszej jakości. Prodziekan Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Mamcarz wspomina pewnego, nieswojego zresztą, pacjenta, którego spotkał pewnej zimy podczas konferencji kardiologicznej w Ustroniu. Profesor wyszedł na parking i zauważył ze zdumieniem, że nie musi odśnieżać auta, ponieważ ktoś to już zrobił, i ten ktoś jest w trakcie odśnieżania kolejnych samochodów.

Fot. PAP

Nadciśnienie zabija po cichu

Kilka milionów osób w Polsce nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. To cichy zabójca – objawów tej choroby można po prostu nie odczuwać. Jedyny sposób jej wykrycia to regularne pomiary ciśnienia. W maju można zrobić badanie za darmo w wielu placówkach ochrony zdrowia i aptekach.

Okazało się, że zrobił to mężczyzna z przeszczepionym sercem. Jak wyjaśnił zdumionemu lekarzowi, wiedział, że stojące pod hotelem samochody muszą należeć do kardiologów i kardiochirurgów, ponieważ mają oni właśnie swoją konferencję. Postanowił – odśnieżając im auta – pokazać, że trud lekarzy w uratowaniu jego życia nie poszedł na marne.

Ludzie, którzy przeszli zawał, często obawiają się bardzo wielu rzeczy, na przykład wysiłku fizycznego. Niesłusznie, choć pewne ograniczenia zostaną.

Czy po zawale serca można jeździć na nartach?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na stronie copozawale.pl, opracowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Brzmi, że „dla osób, u których występuje ból podczas wysiłku na poziomie morza, jazda na nartach jest kategorycznie przeciwwskazana”. Natomiast ci zawałowcy, którzy takich dolegliwości nie odczuwają, powinni skonsultować się ze swoim kardiologiem, aby na podstawie badań ocenił ryzyko konkretnego pacjenta i wyznaczył granicę dopuszczalnego wysiłku.

Obraz udaru

Udar nie boli, ale daje wyraźne objawy

Wiele osób po udarze prowadzi normalne życie. Podstawowym warunkiem na zminimalizowanie skutków udaru jest szybkie podanie odpowiednich leków. Dlatego w razie niepokojących objawów sugerujących udar, trzeba wzywać karetkę.

Czy ktoś z migotaniem przedsionków powinien unikać upałów?

PTK odpowiada: tak, ponieważ podczas upału pocimy się, a konsekwencją tego jest utrata potasu, co może być groźne. Dlatego – przypominają lekarze, podczas upałów trzeba dużo pić.

Czy po zawale można wypić piwo?

Wiadomo, że alkohol nie jest polecany w profilaktyce wszelkich chorób. Jednak nie oznacza to, że zawałowiec nie może w ogóle pić alkoholu.

„Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wypicia jednego piwa nawet w kilka dni po przebytym zawale serca. Należy jednak pamiętać, aby w pierwszych tygodniach po incydencie wieńcowym ograniczać ilość spożywanego alkoholu, a następnie nie przekraczać dopuszczalnej maksymalnej dawki, która wynosi 10 g/dobę u kobiet i 20 g/dobę u mężczyzn. Standardowa dawka alkoholu, zawierająca około 10 g czystego alkoholu etylowego zawarta jest w: 250 ml piwa, jednej lampce wina (125 ml), jednym kieliszku wódki (25 ml) lub jednej małej lampce sherry (50ml)” – czytamy na stronie PTK.

Czy po zawale można uprawiać seks?

Fot. PAP

Nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna

Nie należy obawiać się wykonywania masażu serca. Mazowiecki konsultant ds. medycyny ratunkowej dr Grzegorz Michalak podkreśla, że nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna. A w ratowaniu życia może pomóc piosenka Bee Gees „Stayin’ Allive”.

Zawał nie wyklucza prowadzenia udanego życia seksualnego. „Jest to możliwe i bezpieczne już po 4-6 tygodniach od zawału mięśnia sercowego” – informuje PTK. Jest też więcej informacji dla tych, którzy obawiają się seksu po zawale. 

Lekarze wskazują, że wysiłek w czasie aktywności seksualnej porównuje się do:

  • krótkiego, szybkiego spaceru,
  • wejścia na 1. piętro w przeciągu 10 sekund,
  • przejścia 1,5 km w czasie 20 minut,
  • mycia okien.

„Jeżeli jest Pan/Pani w stanie wykonać wymienione wyżej czynności, stosunek seksualny nie stanowi niebezpieczeństwa dla serca” – czytamy na stronie PTK przeznaczonej dla pacjentów.

Istotne jest to, że autorzy strony przewidzieli możliwość zadania swojego pytania. Oczywiście najlepiej o indywidualnych sprawach rozmawiać ze swoim kardiologiem, ale prześledzenie odpowiedzi na pytania na copozawale.pl może wyjaśnić wiele wątpliwości i pozwolić na bardziej szczegółową rozmowę ze swoim lekarzem.

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl)

Źródła: 

Strona PTK dla pacjentów

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku