Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.07.2022 , 17:17 Aktualizacja: 01.08.2022, 13:19

Lato to czas borówki - dowiedz się, dlaczego

Monika Grzegorowska

Borówka to przepysznie słodki owoc, który możemy jeść bezkarnie, bo ma niewiele kalorii, a przy tym jest niezwykle odżywczy i stanowi najbogatsze źródło antyoksydantów spośród wszystkich owoców i warzyw. Sezon na polskie borówki trwa przez całe wakacje, więc wykorzystajmy go dobrze.

Fot. polskiesuperowoce.pl Fot. polskiesuperowoce.pl

Sierpniowy urodzaj plantatorzy nazywają czasem "bluecropową" górką. To właśnie w tym miesiącu mamy ich w Polsce najwięcej i są najsmaczniejsze. Borówki pomogą nam zadbać o zdrowie, wygląd i urodę. A że sezon na polskie borówki w pełni (trwa od lipca do października) wykorzystajmy ten czas.

Borówka - specjalistka od urody

Dzięki ogromnej zawartości wody codzienne spożywanie tego owocu wspomaga działanie naszego układu wydalniczego. A jego sprawne działanie pomaga urodzie! A na dodatek ciemnogranatowa skórka borówki jest pełna przeciwstarzeniowych składników, które zwiększają elastyczność skóry. 

Neutralizując skutki stresu oksydacyjnego przyczyniają się do opóźniania procesów starzenia, a tym samym poprawiają samopoczucie. Ich regularne jedzenia sprawi, że skóra stanie się gładsza. Zwłaszcza, że borówki bogate są w resweratrol, wykorzystywany także w przemyśle kosmetycznym z uwagi na jego działanie przeciwstarzeniowe i hamujące powstawanie przebarwień. Dzięki zawartości dużej ilości garbników mają działanie ściągające i przeciwzapalne oraz wzmacniają naczynka krwionośne. Organiczne kwasy owocowe obecne w borówce zmniejszają poziom wysuszenia, wygładzają i zmiękczają skórę.

Dużo słodyczy, a mało kalorii

Borówki nie dość, że bogate w składniki odżywcze, są to także niskokaloryczne dlatego doskonale sprawdzają przy odchudzaniu. Potwierdza to, trwające 24 lata opublikowane w 2015 roku badanie, z którego wynika, że zwiększenie spożycia owoców – zwłaszcza jagodowych (a także jabłek i gruszek) – poprawia skuteczność redukcji masy ciała.

Dodatkowo borówki pomagają w regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku - często stosowanym przy odchudzaniu.

Infografika partnera materiału

Borówki mają niewiele kalorii zaś obecne w ich antocyjany korzystnie wpływają na wrażliwość tkanek na insulinę i metabolizm glukozy, co powoduje obniżenie ryzyka powstania zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2.

Dobre dla oczu

Borówki wspomagają ochronę struktury oka przed uszkodzeniem oksydacyjnym, co bardzo korzystnie wpływa na wzrok. Dostawali je do jedzenia piloci RAF-u podczas II wojny światowej, by lepiej widzieć po zmroku, zawarte w borówkach substancje wpływają bowiem korzystnie na działanie fotoreceptorów, a także usprawniają mikrokrążenie w obrębie całej gałki ocznej. Ponadto zdrowa dieta bogata w borówki może zapobiegać lub opóźniać wiele problemów oczu związanych z wiekiem ze względu na właściwości przeciwutleniające. Warto więc jeść je regularnie przy: zwyrodnieniu plamki żółtej, zaćmie, krótkowzroczności i hipermetropii, suchości, a także infekcjach związanych z siatkówką.

Borówki zawierają też karotenoidy: przeciwutleniacze (luteina, zeaksantyna itp.), flawonoidy (rutyna, resweratrol, kwercetyna itp.) i inne związki przeciwutleniające, które są bardzo korzystne dla zdrowia oczu. Również witaminy C, A i E, w które obfituje borówka, wpływają niezwykle korzystnie na zdrowie naszych oczu.

Ważny element diety zapobiegającej nowotworom

Według danych z USDA Human Nutrition Research Center on Aging owoce borówki amerykańskiej mają najwyższą aktywność antyoksydacyjną spośród wszystkich innych owoców. Badania oparte na testach ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) wykazały, że owoce borówki zapewniają znacznie większe działanie antyoksydacyjne niż inne owoce i warzywa. Dzięki temu pomagają zapobiegać chorobom nowotworowym.

Borówki korzystne dla serca i układu krążenia

W ośmiotygodniowym badaniu z udziałem osób otyłych, u których stwierdzono wysokie ryzyko chorób serca wykazano, że codzienne jedzenie 50 g borówek pomogło w obniżeniu ciśnienia tętniczego wśród uczestników. Efektu takiego nie zaobserwowano w grupie kontrolnej pozbawionej codziennej porcji borówek. Podobne efekty, szczególnie u kobiet po menopauzie, zaobserwowano też w innych badaniach. 

Z kolei badanie przeprowadzone w grupie 93 600 pielęgniarek wykazało, że u pań z najwyższym spożyciem antocyjanów (bogate w nie są borówki) ryzyko zawału serca było o jedną trzecią niższe niż u osób z najniższym ich spożyciem.

Infografika partnera materiału

Jest wiele badań wykazujących szczególnie korzystny wpływ codziennego jedzenia szklanki borówek na nasz metabolizm. Zdaniem badaczy możemy w ten sposób nawet w pewien sposób zmniejszyć szkodliwe działanie kardiometaboliczne posiłków o dużej zawartości energii. 

Dzięki fitoestrogenom, które uszczelnianiają i poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych oraz poprawiają przepuszczalność naczyń włosowatych, owoce te są istotnym elementem wspomagania dietetycznego w leczeniu i zapobieganiu miażdżycy. Ponadto przeciwutleniacze obecne w owocach borówki przeciwdziałają nadmiernemu utlenianiu LDL cholesterolu.

Dobre dla układu wydalniczego

Zawarte w tym owocu substancje przeciwdziałają przyleganiu mikrobów (takich jak E. coli) do ścian pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Ponieważ borówki są blisko spokrewnione z żurawiną, zawierają wiele takich samych substancji aktywnych jak sok żurawinowy stosowany przy infekcjach dróg moczowych.

Nic dziwnego, że borówka i jest postrzegana jako superfood. Jej walory są promowane przez specjalistów ds. żywienia i zdrowia z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ), a także przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Te dobroczynne cechy to bogactwo różnorodnych składników borówek:

  • witamin: (C, K1, E, B6, A)
  • składników mineralnych (żelazo, miedź, mangan)
  • przeciwutleniaczy, głównie polifenoli, w tym: antocyjanów, kwercetyny, mirycetyny (najwięcej jest ich w skórce tego owocu) oraz karotenoidów.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

W ostatnich latach Polska wyrasta na potentata w produkcji borówki – nasz udział w unijnych zbiorach wynosi 30 proc. To odpowiedź na coraz większe zainteresowanie ze strony konsumentów krajowych oraz rosnącego popytu eksportowego.

W Polsce borówka uprawiana jest od kilkudziesięciu lat, jednak dynamiczny rozwój produkcji owoców tego gatunku nastąpił dopiero po sprowadzeniu ciekawych odmian z USA w końcu lat 60. ubiegłego wieku i wdrożeniu ich do uprawy w naszym kraju. W ostatnich 20 latach uprawa borówki wysokiej jest najszybciej rozwijającym się kierunkiem produkcji sadowniczej w Polsce. Według danych GUS (z 2021) krajowa produkcja owoców borówki wysokiej szacowana jest na około 54 tys. ton. Nie wszyscy wiedzą, że borówka stała się prawdziwą eksportową wizytówką naszego kraju - Polska zajmuje drugie miejsce w Europie (po Hiszpanii) oraz ósme miejsce w rankingu światowym. Polskie borówki eksportuje się głównie do Wielkiej Brytanii, ale także Niemiec, Holandii, Skandynawii oraz wielu innych krajów.

Udało się to dzięki wysokim standardom uprawy i zbioru, bardziej wymagającym niż normy międzynarodowe, dzięki czemu owoce są dłużej świeże.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła: 
http://polskiesuperowoce.pl/62625-borowki-dla-zdrowia
http://polskiesuperowoce.pl/62627-borowka-najbardziej-odmladzajacy-polski-superowoc-wita-lato-filmy
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
Główny Inspektorat Sanitarny

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2511

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.