Niewydolność nerek a dieta

Choroba nerek długo nie daje objawów, a chorować na nią może aż 18 proc. populacji. Masz zespół metaboliczny, cukrzycę, nadciśnienie? Znajdujesz się w grupie ryzyka tego schorzenia – tu aż połowa chorych boryka się z tą dolegliwością. Pomóc może dieta.

Grafika: Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Grafika: Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dobrą profilaktyką chorób, w tym nerek – jest utrzymanie prawidłowej wagi. To nadmiar kilogramów jest czynnikiem zapalnym powodującym wiele schorzeń – m. in. tych wymienionych na wstępie.

- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 30 lat, długo nie dają objawów. Łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu - mówi nefrolog prof. Ryszard Gellert.

Objawy niewydolności nerek pojawiają się, gdy dochodzi do uszkodzenia powyżej 60 proc. miąższu tych organów. Dopóki połowa tkanek nerek pracuje normalnie, chory nie odczuwa dolegliwości, może jedynie zauważyć wydalanie większych ilości moczu i konieczność oddawania moczu w nocy.

Dietą w schorzenia nerkowe

Jeśli nerki są na tyle wydolne, że nie jest wymagana dializa, konieczna jest farmakoterapia połączona z odpowiednią dietą i zabiegami zmierzającymi do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi.

Niektóre zasady diety w przewlekłej chorobie nerek:

  • Ograniczenie białka - przetwarzanie dużej ilości białka dostarczanego w diecie powoduje powstawanie dużej ilości mocznika i kreatyniny, z którymi niewydolne nerki nie są w stanie poradzić (innymi słowy – wydalić) – w efekcie stopniowo gromadzą się w organizmie. Chory powinien pozyskiwać białko z chudego mięsa, serów twarogowych, białka jaj – ilość pokarmu powinna być ustalona z lekarzem i dietetykiem.
  • Nie ma potrzeby ograniczania tłuszczu, ale powinien on pochodzić przede wszystkim z roślin.
  • Konieczne jest drastyczne ograniczenie soli, ponieważ niewydolne nerki nie radzą sobie z wydalaniem sodu – substratu soli.
  • Z uwagi na konieczność ograniczania fosforu, trzeba zrezygnować z: podrobów, cielęciny, ryb, płatków zbożowych, pieczywa razowego, nasion roślin strączkowych, napojów gazowanych, serów żółtych i topionych.

Warto wiedzieć, że wczesne wykrycie choroby daje szanse na jej wyleczenie.

Ponad 4,5 mln Polaków ma chore nerki, a wielu z nich przedwcześnie umrze z powodu braku diagnozy i leczenia.

Fot. PAP

Dieta DASH obniża ciśnienie krwi 

To prawdziwa gwiazda wśród diet. Naukowcy udowodnili, że nie tylko skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, ale również pomaga zbić cholesterol i zmniejsza ryzyko cukrzycy. Dowiedz się na czym polega ta dieta i jak ją stosować na co dzień.

9 marca, podczas obchodów Światowego Dnia Nerek Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych organizuje szereg akcji edukacyjnych. Członkowie stowarzyszenia rozdadzą też 6 tys. tzw. pasków do badania moczu.

Dr Iwona Mazur, prezes stowarzyszenia, podkreśla, że będzie to okazja do sprawdzenia stanu nerek w domu. 

Źródło informacji o diecie: L. Pachocka: Przewlekła niewydolność nerek w: Praktyczny podręcznik dietetyki pod red. Mirosława Jarosza, IZZ 2010

Justyna Wojteczek

Infografika PAP

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Adobe Stock

    Kotlet sojowy kontra schabowy

    Choć czerwone mięso dostarcza wartościowych składników, to warto ograniczyć je w diecie.
    Czym można je zastąpić i ile czerwonego mięsa i wędlin można jeść tygodniowo – wyjaśnia dr n. o żywieniu Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

NAJNOWSZE

  • Nie zmarnuj szansy na pomoc

    Media społecznościowe stały się miejscem do którego przenosi się nasze życie i coraz częściej to właśnie tu można zauważyć, że ktoś jest w kryzysie psychicznym. Niestety, wiele osób nie wie, jak prawidłowo rozpoznać te sygnały, ani jak na nie reagować w sposób wspierający i pomocny. Tymczasem każda niepodjęta reakcja to potencjalnie utracona szansa na realną pomoc – zwraca uwagę Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu.

  • Atak paniki to jak utrata zmysłów

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji

  • Adobe

    Detoks dopaminowy – prawdy i mity

    Detoks dopaminowy, popularyzowany przez life coachów i influencerów, obiecuje przywrócenie harmonii w życiu poprzez czasowe ograniczenie przyjemności i bodźców. Ma to „resetować” układ nagrody w mózgu, poprawiać koncentrację i odbudowywać zdrowe nawyki. Naukowcy są wobec tej koncepcji sceptyczni.

  • Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą