Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
18.12.2017 , 12:23 Aktualizacja: 29.08.2019, 14:48

Czy woda pomaga dbać o zęby?

To FAKT. Święta sprzyjają objadaniu się. Jemy dużo cukru, pijemy wino, ucierpieć może nie tylko żołądek, ale także zęby, dlatego warto wdrożyć kilka trików, które je będą chronić. Woda może w tym pomóc.

Fot. PAP / JP Fot. PAP / JP

Najważniejsze, by ograniczać czas zalegania w ustach resztek słodkości np. czekolady, ciastek lub ciast. - Najprostszym sposobem jest oczywiście umycie zębów szczoteczką o średniej twardości i pastą z fluorem lub przepłukanie ust specjalnym bezalkoholowym płynem. W ten sposób pozbywamy się resztek zalegającego na zębach jedzenia, a tym samym zapobiegamy namnażaniu się bakterii, które żywią się m.in. glukozą, fruktozą i sacharozą – mówi lek. stom. Kamil Stefański z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Kiedy jemy dużo kwaśnych potraw, nie powinniśmy od razu po posiłku myć zębów, zwłaszcza, jeśli jedliśmy np. pomarańcze, grejpfruty, pomelo, kiszoną kapustę, żurek czy piliśmy wino lub sok owocowy.

– Z myciem zębów powinniśmy wtedy odczekać nawet 40 minut. Kwasy, jakie znajdujemy w tych potrawach w kontakcie z zębami rozmiękczają szkliwo, przez co staje się ono podatniejsze na mikrospękania. Jeśli tak miękkie szkliwo ma kontakt ze szczoteczką, możemy je uszkodzić. Zanim więc sięgniemy po szczoteczkę, możemy pH w jamie ustnej zrównoważyć wypijając szklankę wody lub żując gumy – mówi dr Stefański.

Mycie zębów po posiłku nie jest zawsze możliwe, dlatego wtedy warto pić dużo wody. Przepłukiwanie ust niegazowaną, a najlepiej wysoko mineralizowaną wodą bogatą w wapń, fluor i magnez to najprostszy sposób na to, aby usunąć przyklejone do zęba jedzenie oraz wypłukać cukry, a także szybko dostarczyć szkliwu niezbędnych minerałów. Picie wody pobudza także ślinianki do produkcji śliny, która naturalnie pomaga usuwać resztki.

- Butelkę z wodą powinniśmy mieć zawsze przy sobie, nawet jeśli do obiadu pijemy wino, herbatę czy kompot z suszonych śliwek. W każdym z tych przypadków woda będzie spełniała funkcję neutralnej płukanki, która wymyje nie tylko cukier, ale także np. garbniki i taniny, które znajdują się w winie, powodujące przebarwienia na powierzchni zębów. Woda usunie także powstające pod wpływem nadmiaru cukru nowe kolonie bakterii – mówi dr Stefański.

Na czasie świąt warto też wydłużyć szczotkowanie zębów i zamiast po dwie minuty rano i wieczorem, czyścić je np.: trzy razy dziennie po dwie minuty. Te dodatkowe szczotkowanie powinno mieć miejsce w środku dnia.

gap, zdrowie.pap.pl

Id materiału: 654

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.