Tango pomaga w leczeniu Parkinsona?

To FAKT! Charakterystyczny rytm tanga i specyficzne kroki sprawiają, że osoby z Parkinsonem uczęszczające na kurs tanga, mają mniejszy problem z utrzymaniem równowagi, odczuwają mniejsze zmęczenie, rzadziej chorują na depresję.

Tango wymaga koncentracji ze względu na specyficzne kroki, które obejmują chodzenie do przodu i tyłu oraz charakterystyczny rytm. Dr Silvia Rios Romenets wraz z zespołem z Uniwersytetu McGill w Montrealu postanowili zbadać wpływ lekcji tanga na zachowania motoryczne i niemotoryczne osób z chorobą Parkinsona. W badaniu wzięło udział 40 mężczyzn i kobiet z Parkinsonem, którzy byli pacjentami Kliniki Zaburzeń Ruchu w McGill University Health Centre. Połowa z nich przez 12 tygodni uczęszczała na kurs tanga, prowadzony przez dwóch profesjonalnych instruktorów tańca, druga połowa nie uczęszczała na żadne zajęcia. Celem było sprawdzenie czy muzyka charakterystyczna dla tanga i sam taniec wpływają na dysfunkcje motoryczne (drżenie, sztywność, problemy z chodzeniem) oraz niemotoryczne (depresja, zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych) w osób chorych na Parkinsona.

Badania pokazały, że tango znacznie poprawia równowagę i sprawność fizyczną, a także przynosi korzyści w zakresie funkcji poznawczych oraz zmniejsza zmęczenie. Tańczenie tanga pomaga w leczeniu zaburzeń chodu oraz zapobiega upadkom.

Naukowcy dodają, że istnieje związek między muzyką a układem dopaminergicznym, w którym dopamina , główny neuroprzekaźnik, pobudza swoiste receptory. Bierze ona udział w regulacji takich procesów jak: utrzymanie postawy ciała i poruszanie się, zapamiętywanie, uczenie się oraz interpretowanie bodźców emocjonalnych. Właśnie zaburzenia w wytwarzaniu, wydzielaniu i działaniu dopaminy w mózgu stanowią bezpośrednią przyczynę choroby Parkinsona.

Badacze podkreślają, że połączenie muzyki z tańczeniem tanga, interakcje społeczne oraz wsparcie ze strony grupy kursantów pozytywnie wpływają na samopoczucie chorych, a także sprawiają im dużą radość. Badania nie wykazały wpływu tańca na zaburzenia funkcji motorycznych.

Z okazji zbliżającego się Sylwestra i karnawału może watro zapisać się na kurs tanga i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne?

mz

Źródło:

  1. http://www.mcgill.ca/newsroom/channels/news/tango-could-benefit-parkinsons-disease-patients-246582
  2. „Dopamina – nie tylko neuroprzekaźnik”, Jakub Drożak, Jadwiga Bryła, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2005; 59: 405-420

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP