Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

20.03.2019 , 16:10 Aktualizacja: 20.03.2019, 16:12

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko raka pęcherza?

To FAKT! W przypadku kobiet doświadczających menopauzy przed 45. urodzinami, ryzyko zachorowania na raka pęcherza jest większe niż u tych, które przestają miesiączkować później – dowodzą wyniki badań zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Zespół pod kierunkiem dr Mohammada Abufaraja z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przeanalizował dane ponad 220 tys. amerykańskich pielęgniarek. Odkrył, że kobiety, które przeszły menopauzę przed 45. urodzinami, były obarczone 45 proc. większym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza niż te, które doświadczyły tego pięć lat później. Co więcej, jeśli na dodatek taka kobieta paliła, ryzyko zachorowania ten nowotwór wynosiło u niej 53 proc.

1 na 20 kobiet przechodzi menopauzę wcześnie, w krajach rozwiniętych średnia wieku dla tego naturalnego zjawiska wynosi 51 lat. 

- Palenie stanowi najważniejszy czynnik ryzyka, jeśli chodzi o raka pęcherza. (…) Palenie jest również związane z wcześniejszą menopauzą, dlatego jeszcze bardziej zwiększa ryzyko tego nowotworu – mówi dr Abufaraj. 

Rak pęcherza jest szóstym co do częstości diagnozowanym nowotworem w Europie. Generalnie u mężczyzn jest on trzy razy bardziej powszechny niż u kobiet, lecz śmiertelność wśród tych ostatnich jest o 40 proc. większa. Co roku rak pęcherza jest diagnozowany u 27 tysięcy Europejek i 19 tysięcy Amerykanek.   

Wcześniejsze badania tego samego zespołu ujawniły, że palenie bardzo źle wpływa na rokowania związane z leczeniem raka pęcherza. Dopiero 10 lat po rzuceniu tego nałogu terapia może przynieść te same skutki, co u osób, które nigdy wcześniej nie paliły.

Apio 

Źródło: 
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/eaou-emi031319.php
 

Id materiału: 1156

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.