Wczesna menopauza zwiększa ryzyko raka pęcherza?

To FAKT! W przypadku kobiet doświadczających menopauzy przed 45. urodzinami, ryzyko zachorowania na raka pęcherza jest większe niż u tych, które przestają miesiączkować później – dowodzą wyniki badań zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Zespół pod kierunkiem dr Mohammada Abufaraja z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przeanalizował dane ponad 220 tys. amerykańskich pielęgniarek. Odkrył, że kobiety, które przeszły menopauzę przed 45. urodzinami, były obarczone 45 proc. większym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza niż te, które doświadczyły tego pięć lat później. Co więcej, jeśli na dodatek taka kobieta paliła, ryzyko zachorowania ten nowotwór wynosiło u niej 53 proc.

1 na 20 kobiet przechodzi menopauzę wcześnie, w krajach rozwiniętych średnia wieku dla tego naturalnego zjawiska wynosi 51 lat. 

- Palenie stanowi najważniejszy czynnik ryzyka, jeśli chodzi o raka pęcherza. (…) Palenie jest również związane z wcześniejszą menopauzą, dlatego jeszcze bardziej zwiększa ryzyko tego nowotworu – mówi dr Abufaraj. 

Rak pęcherza jest szóstym co do częstości diagnozowanym nowotworem w Europie. Generalnie u mężczyzn jest on trzy razy bardziej powszechny niż u kobiet, lecz śmiertelność wśród tych ostatnich jest o 40 proc. większa. Co roku rak pęcherza jest diagnozowany u 27 tysięcy Europejek i 19 tysięcy Amerykanek.   

Wcześniejsze badania tego samego zespołu ujawniły, że palenie bardzo źle wpływa na rokowania związane z leczeniem raka pęcherza. Dopiero 10 lat po rzuceniu tego nałogu terapia może przynieść te same skutki, co u osób, które nigdy wcześniej nie paliły.

Apio 

Źródło: 
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/eaou-emi031319.php
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pierwsza pomoc emocjonalna w kryzysie – zasada czterech „Z”

    Pierwszej pomocy emocjonalnej może udzielić każdy, kto dostrzeże u innej osoby niepokojące objawy, które mogą być sygnałem kryzysu psychicznego. Obowiązuje tutaj zasada czterech „Z”. Na czym ona polega — wyjaśnia Lucyna Kicińska, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Samobójstwom w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

  • Profil hazardzisty

  • Mleko kobiece to nie tylko pokarm

  • Ludzkie kamienie: barwy, kształty i tajemnice

  • W poniedziałek zapraszamy na konferencję

  • Adobe Stock

    Brak łóżek i specjalistów – największe wyzwania polskiej geriatrii

    W Polsce mamy obecnie 578 geriatrów, z czego część nie jest aktywna zawodowo. Powinno ich być 3000. O sytuacji polskiej geriatrii i wyzwaniach, które przed nią stoją, opowiada prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

  • Sauna – sposób na zdrowie

  • Próby samobójcze częstsze u dziewczyn