Chudnąc chronisz się przed rakiem?

Jeśli otyłość lub nadwaga to Twój problem, jest to FAKT! Coraz więcej nowotworów jest bowiem powodowanych przez otyłość i nadwagę.

Mało pocieszające jest to, że w związku z tym, że coraz mniej ludzi pali papierosy, spada liczba nowotworów tytoniozależnych. Wciąż jednak najwięcej chorób onkologicznych jest wywoływanych przez papierosy.

Otyłość i nadwaga są zaś już drugą najczęstszą przyczyną nowotworów. W Wielkiej Brytanii na te czynniki ryzyka przypada 6,3 proc. zachorowań onkologicznych, czyli o prawie o 1 punkt procentowy więcej niż w 2011 r. (5,5 proc.). Podobnie jest jest w Polsce.

Jeśli zatem otyłość to Twój problem, postaraj się schudnąć. Badania prof. Anne McTiernan z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle (USA), opublikowane w lipcu 2016 r. przez „Cancer Research” wskazały, że uczestniczkom wystarczyło schudnąć o 5-10 proc., żeby w organizmie było mniej substancji sprzyjających rozwojowi raka.

Najlepsze efekty daje odpowiednia dieta, która w tych obserwacjach okazała się bardziej skuteczna niż aktywność fizyczna. W największym jednak stopniu można się odchudzić łącząc zmianę sposobu odżywiania z wysiłkiem fizycznym.

Co istotne, najlepiej odchudzać się pod kontrolą specjalistów; zarówno lekarza, jak i dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

jw/

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Choroba otyłościowa – zaburzona równowaga energetyczna

    Rozwój choroby otyłościowej wynika z braku równowagi energetycznej. Choroba nie jest wyborem ani winą chorego – podkreśla prof. Mariusz Wyleżoł, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Jak rzucić palenie

  • Czy dieta wpływa na ADHD?

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP