Czy wysocy ludzie częściej mają żylaki?

To FAKT! Im ktoś jest wyższy, tym ryzyko wystąpienia u niego żylaków kończyn dolnych jest większe – wynika z badań zespołu dr Nicholasa J. Leepera z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

By odkryć tę zależność, badacze przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego UK Biobanku, starając się zidentyfikować czynniki ryzyka powiązane z żylakami kończyn dolnych u ponad 400 tys. osób. Dodatkowo sprawdzili genetyczne markery powiązane z żylakami u prawie 340 tys. pacjentów. Udało się im ustalić, że nie tylko otyłość, zakrzepica żył głębokich czy przebyta wcześniej ciąża sprzyjają rozwojowi żylaków, ale również wysoki wzrost (im ktoś jest wyższy tym gorzej). Ponadto okazało się, że geny odpowiedzialne za wzrost wpływają również za rozwój żylaków. Istnieje również silne powiązanie genetyczne między zakrzepicą żył głębokich a żylakami. Jest to o tyle istotne, że zakrzepica żył głębokich może też prowadzić do nagłej śmierci. Warto więc wcześniej wiedzieć o możliwości jej wystąpienia.  
- Możemy teraz spożytkować to, co wiemy na temat biologii ludzkiego wzrostu i wykorzystać  do prześledzenia, skąd się biorą żylaki kończyn dolnych. Nasze odkrycie może pomóc opracować terapię, która zapobiegnie lub wręcz odwróci tę powszechną dolegliwość – mówi dr Nicholas J. Leeper z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

Apio (zdrowie.pap.pl)

Źródło: 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/aha-tty091918.php
 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Mężczyźni i kobiety. Czy genetycznie bardzo się różnimy?

    Na niektóre choroby częściej zapadają kobiety (jak na przykład na migrenę), a na inne – mężczyźni (np. chorobę Parkinsona). To kwestia genów czy innych czynników? Czy to od genów zależy, że wśród kobiet diagnozuje się więcej chorób autoimmunologicznych niż u mężczyzn? Hormony?

  • Fot. vitstudio/Adobe Stock

    Geny to nie wyrok

    Chociaż geny silnie determinują zdrowie, kolejne badania pokazują, że naprawdę wiele zależy od osobistych decyzji i prowadzonego stylu życia. Dzięki odpowiednim, sprzyjającym zdrowiu nawykom mimo genetycznego obciążenia można znacząco zmniejszyć ryzyko różnych chorób, w tym najgroźniejszych.

  • zdj. AdobeStock/JeanLuc

    Nobel w medycynie za odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji genów

    Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji genów. Pomogło to zrozumieć rozwój chorób autoimmunologicznych, nowotworów czy cukrzycy.

  • zdj.motortion, AdobeStock

    Opisano nową predyspozycję genetyczną do otyłości związaną z grupą krwi

    Naukowcy odkryli nieznane dotychczas genetyczne uwarunkowanie otyłości. Chodzi o wariant genetyczny w genie SMIM1 skutkujący typem krwi zwanym Vel ujemnym. Według międzynarodowego zespołu badaczy pod przewodnictwem naukowców z University of Exeter Medical School wariant ten jest powiązany z predyspozycją do otyłości, zaburzeń metabolicznych i niższym wydatkiem energii w spoczynku.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP