Czy wysocy ludzie częściej mają żylaki?

26.09.2018

To FAKT! Im ktoś jest wyższy, tym ryzyko wystąpienia u niego żylaków kończyn dolnych jest większe – wynika z badań zespołu dr Nicholasa J. Leepera z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

By odkryć tę zależność, badacze przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego UK Biobanku, starając się zidentyfikować czynniki ryzyka powiązane z żylakami kończyn dolnych u ponad 400 tys. osób. Dodatkowo sprawdzili genetyczne markery powiązane z żylakami u prawie 340 tys. pacjentów. Udało się im ustalić, że nie tylko otyłość, zakrzepica żył głębokich czy przebyta wcześniej ciąża sprzyjają rozwojowi żylaków, ale również wysoki wzrost (im ktoś jest wyższy tym gorzej). Ponadto okazało się, że geny odpowiedzialne za wzrost wpływają również za rozwój żylaków. Istnieje również silne powiązanie genetyczne między zakrzepicą żył głębokich a żylakami. Jest to o tyle istotne, że zakrzepica żył głębokich może też prowadzić do nagłej śmierci. Warto więc wcześniej wiedzieć o możliwości jej wystąpienia.  
- Możemy teraz spożytkować to, co wiemy na temat biologii ludzkiego wzrostu i wykorzystać  do prześledzenia, skąd się biorą żylaki kończyn dolnych. Nasze odkrycie może pomóc opracować terapię, która zapobiegnie lub wręcz odwróci tę powszechną dolegliwość – mówi dr Nicholas J. Leeper z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

Apio (zdrowie.pap.pl)

Źródło: 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/aha-tty091918.php
 

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj