Czy wysocy ludzie częściej mają żylaki?

To FAKT! Im ktoś jest wyższy, tym ryzyko wystąpienia u niego żylaków kończyn dolnych jest większe – wynika z badań zespołu dr Nicholasa J. Leepera z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

By odkryć tę zależność, badacze przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego UK Biobanku, starając się zidentyfikować czynniki ryzyka powiązane z żylakami kończyn dolnych u ponad 400 tys. osób. Dodatkowo sprawdzili genetyczne markery powiązane z żylakami u prawie 340 tys. pacjentów. Udało się im ustalić, że nie tylko otyłość, zakrzepica żył głębokich czy przebyta wcześniej ciąża sprzyjają rozwojowi żylaków, ale również wysoki wzrost (im ktoś jest wyższy tym gorzej). Ponadto okazało się, że geny odpowiedzialne za wzrost wpływają również za rozwój żylaków. Istnieje również silne powiązanie genetyczne między zakrzepicą żył głębokich a żylakami. Jest to o tyle istotne, że zakrzepica żył głębokich może też prowadzić do nagłej śmierci. Warto więc wcześniej wiedzieć o możliwości jej wystąpienia.  
- Możemy teraz spożytkować to, co wiemy na temat biologii ludzkiego wzrostu i wykorzystać  do prześledzenia, skąd się biorą żylaki kończyn dolnych. Nasze odkrycie może pomóc opracować terapię, która zapobiegnie lub wręcz odwróci tę powszechną dolegliwość – mówi dr Nicholas J. Leeper z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

Apio (zdrowie.pap.pl)

Źródło: 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/aha-tty091918.php
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. vitstudio/Adobe Stock

    Geny to nie wyrok

    Chociaż geny silnie determinują zdrowie, kolejne badania pokazują, że naprawdę wiele zależy od osobistych decyzji i prowadzonego stylu życia. Dzięki odpowiednim, sprzyjającym zdrowiu nawykom mimo genetycznego obciążenia można znacząco zmniejszyć ryzyko różnych chorób, w tym najgroźniejszych.

  • zdj. AdobeStock/JeanLuc

    Nobel w medycynie za odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji genów

    Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji genów. Pomogło to zrozumieć rozwój chorób autoimmunologicznych, nowotworów czy cukrzycy.

  • zdj.motortion, AdobeStock

    Opisano nową predyspozycję genetyczną do otyłości związaną z grupą krwi

    Naukowcy odkryli nieznane dotychczas genetyczne uwarunkowanie otyłości. Chodzi o wariant genetyczny w genie SMIM1 skutkujący typem krwi zwanym Vel ujemnym. Według międzynarodowego zespołu badaczy pod przewodnictwem naukowców z University of Exeter Medical School wariant ten jest powiązany z predyspozycją do otyłości, zaburzeń metabolicznych i niższym wydatkiem energii w spoczynku.

  • źródło: AdobeStock

    Dwie kopie tego genu to ryzyko choroby Alzheimera w młodszym wieku

    Naukowcy odkryli, że u prawie wszystkich osób z dwiema kopiami genu ApoE4 rozwijają się objawy choroby Alzheimera. W dodatku następuje to wcześniej, niż u innych. Zdaniem badaczy może to być odrębna postać genetyczna choroby – i jedna z najczęstszych chorób genetycznych na świecie.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy