Czy wysocy ludzie częściej mają żylaki?

To FAKT! Im ktoś jest wyższy, tym ryzyko wystąpienia u niego żylaków kończyn dolnych jest większe – wynika z badań zespołu dr Nicholasa J. Leepera z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

By odkryć tę zależność, badacze przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego UK Biobanku, starając się zidentyfikować czynniki ryzyka powiązane z żylakami kończyn dolnych u ponad 400 tys. osób. Dodatkowo sprawdzili genetyczne markery powiązane z żylakami u prawie 340 tys. pacjentów. Udało się im ustalić, że nie tylko otyłość, zakrzepica żył głębokich czy przebyta wcześniej ciąża sprzyjają rozwojowi żylaków, ale również wysoki wzrost (im ktoś jest wyższy tym gorzej). Ponadto okazało się, że geny odpowiedzialne za wzrost wpływają również za rozwój żylaków. Istnieje również silne powiązanie genetyczne między zakrzepicą żył głębokich a żylakami. Jest to o tyle istotne, że zakrzepica żył głębokich może też prowadzić do nagłej śmierci. Warto więc wcześniej wiedzieć o możliwości jej wystąpienia.  
- Możemy teraz spożytkować to, co wiemy na temat biologii ludzkiego wzrostu i wykorzystać  do prześledzenia, skąd się biorą żylaki kończyn dolnych. Nasze odkrycie może pomóc opracować terapię, która zapobiegnie lub wręcz odwróci tę powszechną dolegliwość – mówi dr Nicholas J. Leeper z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda.

Apio (zdrowie.pap.pl)

Źródło: 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/aha-tty091918.php
 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Mężczyźni i kobiety. Czy genetycznie bardzo się różnimy?

    Na niektóre choroby częściej zapadają kobiety (jak na przykład na migrenę), a na inne – mężczyźni (np. chorobę Parkinsona). To kwestia genów czy innych czynników? Czy to od genów zależy, że wśród kobiet diagnozuje się więcej chorób autoimmunologicznych niż u mężczyzn? Hormony?

  • Fot. vitstudio/Adobe Stock

    Geny to nie wyrok

    Chociaż geny silnie determinują zdrowie, kolejne badania pokazują, że naprawdę wiele zależy od osobistych decyzji i prowadzonego stylu życia. Dzięki odpowiednim, sprzyjającym zdrowiu nawykom mimo genetycznego obciążenia można znacząco zmniejszyć ryzyko różnych chorób, w tym najgroźniejszych.

  • zdj. AdobeStock/JeanLuc

    Nobel w medycynie za odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji genów

    Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali Victor Ambros i Gary Ruvkun za odkrycie mikroRNA i jego roli w regulacji genów. Pomogło to zrozumieć rozwój chorób autoimmunologicznych, nowotworów czy cukrzycy.

  • zdj.motortion, AdobeStock

    Opisano nową predyspozycję genetyczną do otyłości związaną z grupą krwi

    Naukowcy odkryli nieznane dotychczas genetyczne uwarunkowanie otyłości. Chodzi o wariant genetyczny w genie SMIM1 skutkujący typem krwi zwanym Vel ujemnym. Według międzynarodowego zespołu badaczy pod przewodnictwem naukowców z University of Exeter Medical School wariant ten jest powiązany z predyspozycją do otyłości, zaburzeń metabolicznych i niższym wydatkiem energii w spoczynku.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

    Czy zawał serca może wystąpić, gdy tętnice wieńcowe są drożne i nie widać w nich klasycznych zmian miażdżycowych? Okazuje się, że tak. Zjawisko to nie jest wcale rzadkie – według badań zawał mięśnia sercowego bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych może dotyczyć nawet co dziesiątego pacjenta z zawałem.

  • Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

  • Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Adobe Stock

    Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

    Projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nazywany też „Lex Szarlatan”, może całkowicie przekształcić rynek usług zdrowotnych, suplementów i tzw. terapii alternatywnych w Polsce. Zakłada m.in. zakaz promowania „uzdrowień” bez podstaw naukowych, obowiązek informowania o braku kwalifikacji medycznych oraz możliwość nakładania kar do 2 mln zł i blokowania treści w sieci przez Rzecznika Praw Pacjenta. O tym jakie konkretne zmiany to oznacza mówi mec. Karolina Pilawska.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP