Orzechy poprawiają jakość nasienia?

To FAKT! Orzechy mogą zwiększyć liczbę i poprawiają kondycję plemników. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ zawarte w nich składniki chronią niesione przez plemniki DNA.

 Hiszpańscy naukowcy z Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie przeprowadzili trwające 14 tygodni badanie, w którym część z blisko 120 zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat żywiło się według typowej tzw. zachodniej diety, a część uzupełniła ją 60 g migdałów, orzechów laskowych i włoskich.

Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że nasienie mężczyzn z obu grup znacznie się różni. Orzechy spowodowały 16 proc. wzrost liczby plemników, 4 proc. poprawę ich żywotności, 6 proc. wzrost ruchliwości i 1 proc. poprawę morfologii. Wszystkie te parametry mają znaczenie dla płodności mężczyzny.

U podłoża zaobserwowanych różnic może leżeć jedno zjawisko. Otóż plemniki pobrane od mężczyzn jedzących orzechy miały niższy poziom fragmentacji DNA. Tymczasem wysoki poziom fragmentacji stanowi ważny czynnik pogarszający płodność.

Wyniki doskonale współgrają z rezultatami badań, według których jakość spermy poprawiają takie składniki diety jak kwasy omega-3, przeciwutleniacze (np. witaminy C i E, selen, cynk) czy kwas foliowy. Orzechy zawierają te wszystkie substancje.

Badacze zwracają jednak uwagę, że projekt objął młodych i zdrowych mężczyzn, więc jego wyników nie można bezpośrednio odnieść do całej populacji.

Apio/PAP
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Dlaczego jednym smakuje, a innym nie

    Nie ma dwóch osób, które postrzegałyby smak dokładnie tak samo. Nawet przy rodzinnym stole: jedni proszą o dokładkę brukselki, inni trzymają talerz z daleka; dla części gości świeża kolendra pachnie cytrusami, dla innych – mydłem. Jeszcze zanim naukowcy potrafili odczytać ludzkie genomy, obserwowano, że wrażliwość na słodycz, gorycz czy ostrość układa się w wyraźne, choć zagadkowe wzorce. Dziś wiemy, że u podłoża tej różnorodności leży sieć zależności między cząsteczkami DNA a biografią kulinarną, która zaczyna się już w macicy i trwa całe życie.

  • Novo Nordisk Pharma sp. z o. o

    Każdy pacjent z otyłością ma prawo do kompleksowego leczenia

    Materiał promocyjny

    Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, to złożona, przewlekła choroba, która – jak każda inna – wymaga dokładnej diagnozy, podjęcia kompleksowej terapii oraz współpracy z lekarzem i innymi specjalistami.

  • Adobe

    Truskawka – pogromca komórek zombie

    Truskawki, zwłaszcza te prosto z pola, zawierają ogromne dawki fisetyny. To ostatnio jedna z najbardziej obiecujących substancji w walce ze starzeniem komórkowym. Wstępne wyniki badań z użyciem fisetyny syntetycznej są obiecujące, choć jej bezpieczeństwo w dużych stężeniach jest jeszcze niepewne. Naukowcy zalecają cierpliwość – co nie przeszkadza cieszyć się sezonem na polskie owoce.

  • Adobe Stock/peopleimages.com

    Czy kobieta w ciąży bliźniaczej powinna jeść za trzech?

    Zalecenia dotyczące żywienia i suplementacji kobiet w ciąży są aktualizowane na bieżąco w oparciu o badania naukowe. W domyśle jednak pozostaje to, że dotyczą one kobiet, które spodziewają się jednego dziecka. Jak zmienia się zapotrzebowanie kobiety na kalorie i składniki odżywcze w przypadku ciąży mnogiej?

NAJNOWSZE

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

    Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia, stan ostry stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Rokowanie pacjenta jest porównywalne z niekorzystnym przebiegiem chorób onkologicznych – stąd nazwa.

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP