Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
18.03.2020 , 11:50 Aktualizacja: 18.03.2020, 16:41

Autyzm występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek?

To FAKT! Autyzm, czyli najbardziej znany rodzaj całościowych zaburzeń rozwojowych, występuje aż cztery razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Tak samo jest z zespołem Aspergera, czyli „łagodniejszą” postacią zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Fot. PAP Fot. PAP

Autyzm ujawnia się zwykle przed trzecim rokiem życia, choć nie zawsze niestety zostaje od razu zauważony przez rodziców. Dzieje się tak z kilku powodów: po pierwsze autyzm może mieć bardzo różne nasilenie objawów (niekiedy są one dość subtelne), a po drugie rodzice są w tej kwestii wciąż zbyt mało świadomi (nie znają norm rozwojowych dla małych dzieci, etc.). Co gorsza, także i wielu lekarzy – m.in. pediatrów – wykazuje w temacie autyzmu zbyt małą wiedzę, co często opóźnia diagnozę. 

Tymczasem, jak najwcześniejsze postawienie diagnozy autyzmu (którą ostatecznie stawia psychiatra), daje szansę na objęcie dziecka wczesną interwencją terapeutyczną i intensywną rehabilitacją – m.in. z udziałem logopedów, psychologów i fizjoterapeutów. Wczesna interwencja pomaga dziecku w nadrabianiu zaległości rozwojowych i daje szansę na większą samodzielność w późniejszym życiu. 

Warto zatem uważnie obserwować zachowanie swoich dzieci i znać najważniejsze, typowe symptomy autyzmu, jak i często współwystępujących z nim innych problemów. Są to m.in.: 

  • Brak kontaktu wzrokowego lub ograniczony kontakt wzrokowy 
  • Brak reakcji na imię
  • Obojętność wobec innych osób (ograniczona potrzeba nawiązywana interakcji społecznych)
  • Ograniczone zainteresowania, stereotypowe, powtarzające się zachowania 
  • Trudności w komunikacji z otoczeniem (werbalnej i pozawerbalnej)
  • Zaburzenia snu i odżywiania
  • Napady złości i autoagresji. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej programu wczesnego wykrywania autyzmu - badabada.pl, na której jest specjalna interaktywna ankieta dla rodziców, służąca do  oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u ich dzieci. Pozwala ona na wstępną ocenę prawidłowości rozwoju dziecka w zakresie rozwoju społecznego oraz umiejętności komunikowania się.

Vik, zdrowie.pap.pl 

Źródła: 

P.Gałecki, A.Szulc, „Psychiatria”, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław 2018

Strona internetowa projektu BadaBada realizowanego przez Fundację Synapsis.
 

Id materiału: 1580

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.