Tag:
  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

    6 minut czytania
  • Fot. Archiwum Elizy Kąckiej; Ruda i wiadukt

    Wciąż pukam do świata Rudej

    Mam w pamięci wstrząsającą chwilę, kiedy kazała mi ustawić lustro naprzeciw jej fotela. Pół roku jadła i rysowała do lustra. Patrzyła tylko w swoje odbicie, nie trzymając z nikim wzrokowego kontaktu. Faza hipnotyczno-lustrzana. Gdy jeszcze nie chodziła, sczytywałam z mimiki, z natężenia uwagi, że lustro ją przyciąga - mówi Eliza Kącka, pisarka, mama autystycznej córki zwanej Rudą. Wspólne życie sportretowała w książce „Wczoraj byłaś zła na zielono”.

    Eliza Kącka – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka i Beata Igielska
    14 minut czytania
  • Lena May/AdobeStock

    Neuroróżnorodni w szkole

    Pora skończyć ze stereotypem, że młodzi ludzie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) nie chcą nawiązywać relacji z innymi. Oni potrzebują mieć obok siebie osoby, które szczerze się o nich troszczą, a dobre relacje z rówieśnikami są dla nich wyjątkowo ważne – przekonują specjaliści.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Spektrum autyzmu bez terapii? To może być błąd

    Stosowana analiza zachowania (SAZ, ang. ABA) będąca podstawą tzw. terapii behawioralnej (TB), jest skuteczna dla osób w spektrum autyzmu. Niektórzy postrzegają ją jednak jako „tresurę”. Eksperci z UJ i USWPS polecają ją jako metodę, której skuteczność została potwierdzona naukowo. Dla wielu rodziców behawioryzm to naprawdę ostatnia deska ratunku. 

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Osoba z ADHD? Spektrum autyzmu? Święta mogą być dla niej wyzwaniem

    Nadwrażliwość na bodźce takie jak hałas czy światło, ciągłe zmiany i zgiełk sprawiają, że święta nie dla wszystkich są czasem radości i relaksu. Warto wiedzieć, jak przygotować się do świąt w towarzystwie osób neuroróżnorodnych, by ten czas był przyjemny dla wszystkich. Zresztą, dla wielu osób neurotypowych święta z różnych powodów też mogą być trudne.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Diagnoza spektrum autyzmu po 2. roku życia to spore opóźnienie

    Rodzice często bagatelizują lub nie zauważają pierwszych objawów nieprawidłowego rozwoju dziecka, które mogą sugerować spektrum autyzmu – ich zdaniem pierwsze symptomy pojawiły się w 2. roku życia. Sprawny diagnosta w wywiadzie wyłapie, że nawet ponad rok wcześniej były powody do niepokoju. Autyzm to całe spektrum objawów i nie wszystkie muszą być obecne u dziecka z tym zaburzeniem.​​​​

    8 minut czytania
  • Fot. Adobe Stock/irinapsl

    Dlaczego dzieci z autyzmem warto uczyć czytać już w 1. roku życia?

    Wczesna nauka czytania to droga do nauki mówienia dzieci w spektrum autyzmu. Do trzeciego roku życia dziecko bardzo gwałtownie zmienia swoją korę mózgową. Te pierwsze trzy lata dziecka mogą być kluczowe dla terapii, a okazuje się, nauka czytania doskonale buduje nowe  połączenia w korze mózgowej – przekonuje prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek, psycholog, logopeda z Instytutu Nauk o Zdrowiu, Katedra Logopedii i Zaburzeń Rozwoju, Uniwersytet im. KEN, Centrum Metody Krakowskiej.

    7 minut czytania
  • Fot. PAP

    Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?

    Nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie rośnie liczba diagnoz dotyczących spektrum autyzmu. Czy to zaburzenie rozwoju rzeczywiście jest coraz bardziej powszechne, a może to rozpoznania stawiane nieco na wyrost? Dlaczego w Polsce są tak duże różnice w liczbie orzeczeń pomiędzy województwami?

    13 minut czytania
  • Fot.PAP/P.Werewka (zdjęcie ilustracyjne)

    Autyzm niejedno ma imię

    Czy niemówiąca osoba z autyzmem ma szansę na ukończenie studiów wyższych? Okazuje się, że tak. Ba! Taka osoba może nawet zrobić doktorat! I to wszystko w Polsce. Taką właśnie wyjątkową osobą jest Maciej Oksztulski, doktorant Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Jego historia pokazuje, że autyzm, nawet ten z nasilonymi objawami, nie przekreśla szans na sukcesy w dorosłym życiu.

    7 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka/Zdjęcie ilustracyjne

    Pod Ogólnopolskim Telefonem Autyzmu możesz zyskać poradę od Asa 

    Jeśli potrzebujesz wsparcia, porady albo konkretnych informacji na temat diagnostyki, terapii, statusu czy też praw osób z autyzmem oraz ich rodzin - skorzystaj z nowej, anonimowej, bezpłatnej infolinii pomocowej, działającej pod numerem telefonu: 333 070 180. Wśród konsultantów są osoby z diagnozą ze spektrum autyzmu.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Karta EKUZ – zdrowotny paszport

    Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Hazard jak kokaina

  • Badanie wzroku wpisane w bilans

  • Bliznowce – bunt kolagenu i fibroblastów

  • Bądź blisko – to jedyny sposób, by wyłapać, że dziecko wpada w nałóg

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

  • Somnifobia – lęk przed snem 

  • Uważaj na zimno