Prawy kciuk boli przez smartfona?

To FAKT. Gdy dużo korzystamy ze smartfonów, bardzo intensywnie pracuje nasz prawy kciuk. Badania pokazały, że jedna trzecia kanadyjskich studentów podczas pisania SMS-ów korzysta tylko z jednego kciuka, a połowa pisze za pomocą obu.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Z powodu intensywnego, wielokrotnego i długotrwałego używania kciuka np.: do pisania SMS-ów czy komentarzy w mediach społecznościowych, może dojść do zapalenia ścięgien tego palca.

- Przy nadmiernym używaniu kciuka dochodzi do przeciążenia więzadeł, a w pierwszej kolejności ścięgien, co powoduje nasilony ból. Bywa, że wymaga on krótkotrwałego unieruchomienia i leczenia przeciwzapalnego – podkreśla prof. Małgorzata Łukowicz, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT. - Po dłuższym czasie powstają zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródręczno-paliczkowym, które są już nieodwracalne.

Dlatego, podczas korzystania z telefonu, najlepiej trzymać go oburącz, a do pisania smsów wykorzystywać oba kciuki. Warto też regularnie, kilka razy w ciągu dnia, przeciągać się oraz ćwiczyć swoje palce i nadgarstki.

Należy także zwracać uwagę na to, by podczas korzystania z telefonów czy tabletów nie schylać za bardzo głowy, bo wtedy mocno nadwyrężamy nasz kręgosłup. By tego uniknąć, telefon należy trzymać na wysokości oczu i robić regularnie przerwy we wpatrywaniu się w ekran. 

gap (www.zdrowie.pap.pl)

 Więcej informacji na temat wpływu smartfonów na zdrowie znajdziesz TUTAJ

ZOBACZ PODOBNE

  • zdj. AdobeStock

    Taniec jest dobry dla mózgu

    Taniec jest fantastycznym ćwiczeniem nie tylko dla naszego ciała, ale i dla mózgu. Rytmiczne ruchy i skoordynowane wykonywanie choreografii wymagają koncentracji, planowania i pamięci, co stymuluje różne obszary mózgu – opowiada neurobiolożka i neuropsycholożka dr Ilona Kotlewska.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

  • AdobeStock

    Pomedytuj na zdrowie

    Medytacja bywa uznawana za drogę do spokoju ducha i lepszego zrozumienia samego siebie. Zdaniem niektórych może także wspomagać leczenie (choć z pewnością nie stanowi zastępstwa dla leków i terapii). Niestety, mimo licznych badań nauka nadal nie oferuje tu jednoznacznie twierdzącej odpowiedzi. Niezależnie od tego popularność medytacji i uważności rośnie.

  • Adobe Stock/Shawn Hempel

    Z kulturystyką lepiej ostrożnie

    Choć na ten temat nie ma jeszcze wielu badań, to nieostrożne budowanie masy mięśniowej może być niebezpieczne i zwiększać ryzyko m.in. uszkodzeń serca, a przez to i zgonu. Prawdopodobnie szczególnie groźne są przy tym substancje sterydowe i zbyt restrykcyjny reżim treningowy, choć zdrowiu mogą szkodzić nawet niektóre suplementy. Brakuje jednak szczegółowych danych.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Szybka reakcja może uratować życie

    Choć większość osób wie, że anoreksja jest trudna w leczeniu, to już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to choroba, która może skończyć się przedwczesną śmiercią. Tymczasem zdaniem specjalistów szybka reakcja na pierwsze sygnały psychiczne - zanim jeszcze pojawią się widoczne objawy fizyczne - może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie aż o 50 proc.

  • Triada w chorobach zakaźnych

  • Dziecięca otyłość szkodzi na całe życie

  • Choroba Zalewu Wiślanego – tajemniczy rozpad mięśni

  • Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

  • Adobe Stock

    Zwiastuny choroby nowotworowej – pewna złota zasada

    Jeśli określone objawy utrzymują się powyżej 2-3 tygodni i nie mijają, mimo leczenia objawowego, należy pogłębić diagnostykę w kierunku chorób onkologicznych. To złota zasada – przypomina dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Dodaje, że 70 proc. Polaków pojawia się u lekarza już w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP