Prawy kciuk boli przez smartfona?

To FAKT. Gdy dużo korzystamy ze smartfonów, bardzo intensywnie pracuje nasz prawy kciuk. Badania pokazały, że jedna trzecia kanadyjskich studentów podczas pisania SMS-ów korzysta tylko z jednego kciuka, a połowa pisze za pomocą obu.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Z powodu intensywnego, wielokrotnego i długotrwałego używania kciuka np.: do pisania SMS-ów czy komentarzy w mediach społecznościowych, może dojść do zapalenia ścięgien tego palca.

- Przy nadmiernym używaniu kciuka dochodzi do przeciążenia więzadeł, a w pierwszej kolejności ścięgien, co powoduje nasilony ból. Bywa, że wymaga on krótkotrwałego unieruchomienia i leczenia przeciwzapalnego – podkreśla prof. Małgorzata Łukowicz, lekarz specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT. - Po dłuższym czasie powstają zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródręczno-paliczkowym, które są już nieodwracalne.

Dlatego, podczas korzystania z telefonu, najlepiej trzymać go oburącz, a do pisania smsów wykorzystywać oba kciuki. Warto też regularnie, kilka razy w ciągu dnia, przeciągać się oraz ćwiczyć swoje palce i nadgarstki.

Należy także zwracać uwagę na to, by podczas korzystania z telefonów czy tabletów nie schylać za bardzo głowy, bo wtedy mocno nadwyrężamy nasz kręgosłup. By tego uniknąć, telefon należy trzymać na wysokości oczu i robić regularnie przerwy we wpatrywaniu się w ekran. 

gap (www.zdrowie.pap.pl)

 Więcej informacji na temat wpływu smartfonów na zdrowie znajdziesz TUTAJ

ZOBACZ PODOBNE

  • zdj. AdobeStock/DimaBerlin

    Gdy dużo siedzisz, lepsze częste przerwy niż regularne ćwiczenia

    Naukowcy odkryli, że negatywne skutki długotrwałego siedzenia mogą być tak silne, że dojrzałe osoby, które przez większą część dnia siedzą, ale regularnie ćwiczą, mogą być i tak w grupie ryzyka różnych schorzeń, w tym - demencji. Lepiej robić sobie częste przerwy na ćwiczenia czy krótki intensywny spacer.

  • archiwum prywatne Mai Makowskiej

    Cukrzyca lubi sport

    Sport ma bardzo dobry wpływ na utrzymywanie glikemii w normie. Podnosi wrażliwość na insulinę – można przez to zmniejszyć jej podaż. Po prostu cukrzyca i sport bardzo się lubią – przyznaje Maja Makowska, triatlonistka, ultrakolarka, w sieci znana jako Sugar Woman.

  • P.Werewka

    Energiczny spacer to też forma ćwiczeń

    Lekarz zaleca więcej aktywności fizycznej? Nie musisz od razu zapisywać się na zumbę albo kupować sprzęt narciarski. Nawet coś tak prostego jak codzienny, energiczny spacer może pomóc ci zadbać zdrowie.

  • PAP

    Cukrzyca to choroba dziedziczna?

    To MIT, choć można odziedziczyć pewne predyspozycje do zachorowania na tę chorobę, zarówno typu 1, jak i typu 2. Z wiedzy na ten temat warto wyciągnąć praktyczne wnioski.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy