Nadciśnienie może sprzyjać rozwojowi demencji?

To FAKT! Sprawdzili to w grupie ponad 10 tysięcy Chińczyków w wieku co najmniej 55 lat naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Swoje spostrzeżenia przedstawili podczas wrześniowej konferencji  Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Hypertension 2019 Scientific Sessions". Co najważniejsze, pokazali, że jeśli nadciśnienie jest leczone, wówczas ryzyko rozwoju demencji spada.

Fot. PAP / JP
Fot. PAP / JP

To kolejny argument za tym, by regularnie przyjmować leki obniżające zbyt wysokie ciśnienie tętnicze wraz z zastosowaniem istotnych zmian w stylu życia, które pomagają to nadciśnienie obniżyć (dieta uboga w sól i tłuszcze nasycone, bogata zaś w warzywa, odpowiednia dawka ruchu i nauczenie się radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami).

Trójka naukowców: Shumin Rui, Chihua Li i L H Lumey przez cztery lata analizowała dane dotyczące blisko 11 tys. osób po 55. roku życia zarejestrowanych w bazie China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS). W domach uczestników przeprowadzono wywiady dotyczące sposobów walki z nadciśnieniem, poziomu wykształcenia, a także wykonano testy funkcji poznawczych, w tym pamięci.

Fot. PAP/M. Kmieciński

Nadciśnienie i sport - to nie musi się wykluczać

Nadciśnienie z reguły nie wyklucza uprawiania sportu. Ba, ruch jest wtedy jednym z leków w tej chorobie. Nadciśnienie często nie wyklucza nawet intensywnej aktywności fizycznej, o czym świadczą medaliści w międzynarodowych zawodach sportowych ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Jednak w razie nadciśnienia trenować trzeba pod kontrolą lekarską i z rozwagą.

Po czterech latach obserwacji stwierdzono, że u osób ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym (140/90 mmHg lub wyższym) spadek funkcji poznawczych następował szybciej niż u uczestników, którzy nie mieli nadciśnienia lub przyjmowali leki na nadciśnienie.

Naukowcy doszli do wniosku, że „nadciśnienie może przyśpieszyć pogorszenie funkcji poznawczych w okresie czterech lat”, jednak proces ten może być przyhamowany przez terapię nakierowaną na obniżenie ciśnienia.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Wtedy, gdy wartość ciśnienia tętniczego przekracza 140/90 mm słupka rtęci. Dalej postępowanie jest różne w zależności od tego, jakie wartości ciśnienia ma pacjent, ale lekarz dobiera zalecenia uwzględniając także wiele innych czynników (wiek pacjenta, ewentualne inne choroby, jego styl życia, predyspozycje genetyczne itd.).

Zarówno nadciśnienie, jak i pogorszenie funkcji poznawczych to istotne zagrożenia związanie ze starzeniem się, a stan naczyń krwionośnych w mózgu ma duży wpływ na takie funkcje jak pamięć, język czy rozumowanie.

jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło:

Shumin Rui, Chihua Li, L H Lumey, Columbia Univ, New York, NY: Antihypertensive Treatment Stops Cognition Decline in Elderly Chinese With Hypertension

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim najnowszym raporcie zaleca wprowadzenie obowiązkowych etykiet ostrzegawczych na opakowaniach napojów alkoholowych. Ma to podnieść świadomość na temat rakotwórczego działania etanolu i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

  • Wirusy opryszczki – globalny problem

  • Badanie: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

  • Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski
  • Urządzenia „na palec”, opaski mierzące glikemię – w terapii to niebezpieczne

  • Adobe

    Hormony mniej znane

    Większość z nas kojarzy takie hormony, jak insulina czy adrenalina, które odgrywają kluczowe role w regulacji podstawowych funkcji organizmu. Szeroko znane są też hormony płciowe – estrogen czy testosteron. Jednak ludzki układ hormonalny produkuje ponad 70 takich substancji, także szereg mniej znanych, wręcz tajemniczych hormonów. Naukowcy dopiero badają ich rolę w organizmie.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością