Nadciśnienie może sprzyjać rozwojowi demencji?

To FAKT! Sprawdzili to w grupie ponad 10 tysięcy Chińczyków w wieku co najmniej 55 lat naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Swoje spostrzeżenia przedstawili podczas wrześniowej konferencji  Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Hypertension 2019 Scientific Sessions". Co najważniejsze, pokazali, że jeśli nadciśnienie jest leczone, wówczas ryzyko rozwoju demencji spada.

Fot. PAP / JP
Fot. PAP / JP

To kolejny argument za tym, by regularnie przyjmować leki obniżające zbyt wysokie ciśnienie tętnicze wraz z zastosowaniem istotnych zmian w stylu życia, które pomagają to nadciśnienie obniżyć (dieta uboga w sól i tłuszcze nasycone, bogata zaś w warzywa, odpowiednia dawka ruchu i nauczenie się radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami).

Trójka naukowców: Shumin Rui, Chihua Li i L H Lumey przez cztery lata analizowała dane dotyczące blisko 11 tys. osób po 55. roku życia zarejestrowanych w bazie China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS). W domach uczestników przeprowadzono wywiady dotyczące sposobów walki z nadciśnieniem, poziomu wykształcenia, a także wykonano testy funkcji poznawczych, w tym pamięci.

Fot. PAP/M. Kmieciński

Nadciśnienie i sport - to nie musi się wykluczać

Nadciśnienie z reguły nie wyklucza uprawiania sportu. Ba, ruch jest wtedy jednym z leków w tej chorobie. Nadciśnienie często nie wyklucza nawet intensywnej aktywności fizycznej, o czym świadczą medaliści w międzynarodowych zawodach sportowych ze zdiagnozowanym nadciśnieniem. Jednak w razie nadciśnienia trenować trzeba pod kontrolą lekarską i z rozwagą.

Po czterech latach obserwacji stwierdzono, że u osób ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym (140/90 mmHg lub wyższym) spadek funkcji poznawczych następował szybciej niż u uczestników, którzy nie mieli nadciśnienia lub przyjmowali leki na nadciśnienie.

Naukowcy doszli do wniosku, że „nadciśnienie może przyśpieszyć pogorszenie funkcji poznawczych w okresie czterech lat”, jednak proces ten może być przyhamowany przez terapię nakierowaną na obniżenie ciśnienia.
Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Wtedy, gdy wartość ciśnienia tętniczego przekracza 140/90 mm słupka rtęci. Dalej postępowanie jest różne w zależności od tego, jakie wartości ciśnienia ma pacjent, ale lekarz dobiera zalecenia uwzględniając także wiele innych czynników (wiek pacjenta, ewentualne inne choroby, jego styl życia, predyspozycje genetyczne itd.).

Zarówno nadciśnienie, jak i pogorszenie funkcji poznawczych to istotne zagrożenia związanie ze starzeniem się, a stan naczyń krwionośnych w mózgu ma duży wpływ na takie funkcje jak pamięć, język czy rozumowanie.

jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło:

Shumin Rui, Chihua Li, L H Lumey, Columbia Univ, New York, NY: Antihypertensive Treatment Stops Cognition Decline in Elderly Chinese With Hypertension

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Dlaczego pamięć płata nam figle

    Pamięć to podstawa, a przynajmniej  jeden z fundamentów naszej tożsamości. To dzięki niej uczymy się, budujemy relacje i planujemy przyszłość. Dlatego tak nas niepokoi, gdy pamięć płata nam figle.

  • Nieśmiałość można zwalczyć

  • Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

  • Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • Karta EKUZ – zdrowotny paszport

  • Adobe Stock

    Kotlet sojowy kontra schabowy

    Choć czerwone mięso dostarcza wartościowych składników, to warto ograniczyć je w diecie. Czym można je zastąpić i ile czerwonego mięsa i wędlin można jeść tygodniowo – wyjaśnia dr n. o żywieniu Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej.

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

  • W styczniu chorujemy na potęgę. Jak dbać o odporność w tym czasie?