Zapach ukochanej osoby poprawia sen

Według naukowców z University of British Columbia sen obok partnera zapewnia poczucie bezpieczeństwa, które pomaga się zrelaksować i zasnąć. Okazuje się, że jakość snu poprawić może nawet sam zapach bliskiej osoby. 

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące snu 155 uczestników, którym dano dwie identycznie wyglądające koszulki do położenia na poduszki – jedną nosił wcześniej ich partner, a druga była neutralna (czysta lub noszona przez obcą osobę). Z dzienniczków snu prowadzonych przez śpiących oraz z monitora umieszczonego na nadgarstku wynika, że sen był efektywniejszy u tych, którzy przytulali głowę do poduszki przykrytej koszulką partnerów.

"Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów na to, że samo spanie z zapachem partnera poprawia efektywność snu. Uczestnicy odnotowali średnią poprawę efektywności snu o ponad 2 procent" – stwierdziła Marlise Hofer, główna autorka badania, absolwentka Wydziału Psychologii UBC. 
Zdaniem badaczy to mniej więcej taki sam efekt, jak przyjmowanie suplementu melatoniny. 

"Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć jest to, jak zapach romantycznego partnera może poprawić jakość snu nawet poza naszą świadomością" - stwierdziła prof. Frances Chen z Wydziału Psychologii UBC, która też brała udział w badaniu. 

Dane z zegarka monitorującego sen wykazały, że uczestnicy rzadziej wiercili się i przewracali pod wpływem zapachu partnera, nawet jeśli nie byli świadomi, czyj zapach wąchają.

Naukowcy twierdzą, że fizyczna obecność życiowego partnera wiąże się z pozytywnymi skutkami zdrowotnymi, m.in. z poczuciem bezpieczeństwa, spokojem i uczuciem relaksu, co ma wpływ na jakość snu. Wygląda na to, że sam zapach partnera może przynieść podobne korzyści, sugerując jego niedawną bliskość fizyczną.

Badania zostały wsparte grantem wizjonerskim Amerykańskiej Fundacji Psychologicznej, nagrodą badawczą dla absolwentów UBC oraz grantem odkrywczym Kanadyjskiej Rady ds. Nauk Przyrodniczych i Inżynierii, a jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Psychological Science. 

Oprac. Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://news.ubc.ca/2020/02/13/smelling-your-lovers-shirt-could-improve-your-sleep/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32163721/
 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy