Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.02.2024 , 09:27 Aktualizacja: 15.02.2024, 09:08

Zapach ukochanej osoby poprawia sen

Monika Grzegorowska

Według naukowców z University of British Columbia sen obok partnera zapewnia poczucie bezpieczeństwa, które pomaga się zrelaksować i zasnąć. Okazuje się, że jakość snu poprawić może nawet sam zapach bliskiej osoby. 

zdj. AdobeStock zdj. AdobeStock

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące snu 155 uczestników, którym dano dwie identycznie wyglądające koszulki do położenia na poduszki – jedną nosił wcześniej ich partner, a druga była neutralna (czysta lub noszona przez obcą osobę). Z dzienniczków snu prowadzonych przez śpiących oraz z monitora umieszczonego na nadgarstku wynika, że sen był efektywniejszy u tych, którzy przytulali głowę do poduszki przykrytej koszulką partnerów.

"Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów na to, że samo spanie z zapachem partnera poprawia efektywność snu. Uczestnicy odnotowali średnią poprawę efektywności snu o ponad 2 procent" – stwierdziła Marlise Hofer, główna autorka badania, absolwentka Wydziału Psychologii UBC. 
Zdaniem badaczy to mniej więcej taki sam efekt, jak przyjmowanie suplementu melatoniny. 

"Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć jest to, jak zapach romantycznego partnera może poprawić jakość snu nawet poza naszą świadomością" - stwierdziła prof. Frances Chen z Wydziału Psychologii UBC, która też brała udział w badaniu. 

Dane z zegarka monitorującego sen wykazały, że uczestnicy rzadziej wiercili się i przewracali pod wpływem zapachu partnera, nawet jeśli nie byli świadomi, czyj zapach wąchają.

Naukowcy twierdzą, że fizyczna obecność życiowego partnera wiąże się z pozytywnymi skutkami zdrowotnymi, m.in. z poczuciem bezpieczeństwa, spokojem i uczuciem relaksu, co ma wpływ na jakość snu. Wygląda na to, że sam zapach partnera może przynieść podobne korzyści, sugerując jego niedawną bliskość fizyczną.

Badania zostały wsparte grantem wizjonerskim Amerykańskiej Fundacji Psychologicznej, nagrodą badawczą dla absolwentów UBC oraz grantem odkrywczym Kanadyjskiej Rady ds. Nauk Przyrodniczych i Inżynierii, a jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Psychological Science. 

Oprac. Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://news.ubc.ca/2020/02/13/smelling-your-lovers-shirt-could-improve-your-sleep/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32163721/
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3674

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.