Zakażenie HPV zwiększa ryzyko chorób serca?

To FAKT! W przypadku kobiet, zwłaszcza otyłych lub cierpiących na zespół metaboliczny – dowodzą tego badania koreańskich uczonych, których wyniki publikuje „Circulation Research”, czasopisma wydawanego przez American Heart Association.

Zespół prof. Seungho Ryu z Kangbuk Samsung Hospital i Sungkyunkwan University School of Medicine w Seulu przeanalizował dane pochodzące od blisko 63,5 tys. kobiet, których średnia wieku wynosiła 40 lat, a średnie BMI - 22  (w grupie znajdowały się zatem kobiety o prawidłowym BMI, z nadwagą oraz z otyłością).

Panie nie te chorowały wcześniej na serce ani nie cierpiały z powodu schorzeń naczyń krwionośnych. Nieco więcej niż 7 proc. z nich było zakażonych onkogennymi szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego, najczęściej jednak znanego jako HPV. Naukowcy śledzili losy wszystkich kobiet przez około cztery lata. W tym czasie 1122 z nich zachorowało na choroby sercowo-naczyniowe. 

Analiza danych statystycznych przyniosła interesujące wyniki. Okazało się, że samo zakażenie HPV zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych o jedną czwartą. W przypadku kobiet otyłych zakażenie zwiększyło ryzyko o blisko 3/4, natomiast u pań cierpiących na zespół metaboliczny prawie dwukrotnie!

Co ciekawe, wcześniejsze badania amerykańskie wykazały, że infekcja HPV zwiększa ryzyko zawału i udaru wśród kobiet. Prace te dokładają zatem kolejny argument na rzecz zaszczepienia córek przeciwko HPV. 

Apio

Źródło: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCRESAHA.118.313779
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna dla psychiki?

    Naukowcy sprawdzają, jak ludzka psychika radzi sobie z kontaktami ze sztuczną inteligencją (SI lub AI). Według wstępnych wyników bywa ona oceniana jako bardziej empatyczna od ludzi, z rzadka może prowokować do powstawania więzi emocjonalnych, ale może też stać się przyczyną stresu.

  • Cukrzycowa choroba stóp – stop amputacjom

  • Lęk przed maturą

  • Nicnierobienie ma wiele korzyści

  • Konwalia może wzmocnić lub zatrzymać serce

  • Adobe Stock

    Fototerapia – światło, które leczy

    Fototerapia to wykorzystanie promieniowania świetlnego – od ultrafioletu po podczerwień – do leczenia chorób. Może to być światło naturalne lub sztuczne, emitowane przez wyspecjalizowane urządzenia, takie jak lasery, diody LED czy lampy UV. Kluczowym czynnikiem jest precyzyjne dobranie długości fali, natężenia i czasu ekspozycji, tak aby osiągnąć pożądane efekty terapeutyczne bez uszkodzeń tkanek.

  • Paraliżujący strach przed lataniem

  • Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna