Leki na nadciśnienie lepiej zażywać rano?

To prawdopodobnie MIT! Prawdopodobnie, bo na razie jest tylko jedno badanie, które wykazało lepszą kontrolę ciśnienia tętniczego przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie przed snem w porównaniu do łykania ich rano. 

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Pięcioletnią obserwację 19 tysięcy pacjentów zażywających leki  na nadciśnienie przeprowadzili hiszpańscy naukowcy z galicyjskiego uniwersytetu w Vigo. Wnioski opublikowali w prestiżowym European Heart Journal. Okazało się, że pacjenci, którzy przyjmowali tabletki na nadciśnienie przed snem mieli znacząco niższe ryzyko zarówno udaru i zawału serca, jak i śmierci niż ci, którzy łykali swoje leki na nadciśnienie rano.

Okazało się, że połykanie tabletek na nadciśnienie przed snem dodatkowo o połowę zmniejsza zarówno ryzyko zawału serca i udaru mózgu, jak też zgonu z ich powodu (w porównaniu do tych, którzy stosowali je rano).

Tymczasem lekarze zwykle zalecają przyjmowanie leków na nadciśnienie rano. W czasie snu ciśnienie tętnicze spada  i jest to fizjologiczny proces. Nic dziwnego, że przyjęto, iż lepiej zabezpieczyć się przed wzrostem ciśnienia rano, kiedy rośnie.

Niewykluczone jednak, że obniżenie ciśnienia tętniczego nocą ma kluczowe znaczenie, gdyż jeśli nie spadnie w czasie snu, to później jest bardziej podwyższone również w ciągu dnia. Wymaga to jednak dalszych badań.

Niezależnie od ich wyników przy leczeniu nadciśnienia kluczowe są  dwa aspekty: stałe przyjmowanie leków na obniżenie ciśnienia oraz styl życia.

Okazuje się, że wielu pacjentów – według WHO przeciętnie aż połowa – nie stosuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Polscy pacjenci leczący nadciśnienie przodują w niechlubnej stawce osób różnej narodowości samowolnie zmieniających swoją terapię. Jak wykazało międzynarodowe badanie ABC (www.ABCproject.eu) aż 58 proc. polskich pacjentów z tym schorzeniem nie przestrzega lekarskich zaleceń (zmniejsza dawki leków, przestaje je w ogóle zażywać, zażywa nieregularnie).

Pacjenci z nadciśnieniem, jeśli chcą poprawić swój stan zdrowia, osiągną swój cel wtedy, gdy regularne przyjmowanie zaleconych leków połączą z ograniczeniem spożywania soli, unikaniem alkoholu, abstynencją tytoniową i dbałością o prawidłową sylwetkę.

W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 14 mln Polaków w wieku 19-99 lat. Wskazuje na to Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ II z 2014 r.

jw

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy