Leki na nadciśnienie lepiej zażywać rano?

To prawdopodobnie MIT! Prawdopodobnie, bo na razie jest tylko jedno badanie, które wykazało lepszą kontrolę ciśnienia tętniczego przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie przed snem w porównaniu do łykania ich rano. 

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Pięcioletnią obserwację 19 tysięcy pacjentów zażywających leki  na nadciśnienie przeprowadzili hiszpańscy naukowcy z galicyjskiego uniwersytetu w Vigo. Wnioski opublikowali w prestiżowym European Heart Journal. Okazało się, że pacjenci, którzy przyjmowali tabletki na nadciśnienie przed snem mieli znacząco niższe ryzyko zarówno udaru i zawału serca, jak i śmierci niż ci, którzy łykali swoje leki na nadciśnienie rano.

Okazało się, że połykanie tabletek na nadciśnienie przed snem dodatkowo o połowę zmniejsza zarówno ryzyko zawału serca i udaru mózgu, jak też zgonu z ich powodu (w porównaniu do tych, którzy stosowali je rano).

Tymczasem lekarze zwykle zalecają przyjmowanie leków na nadciśnienie rano. W czasie snu ciśnienie tętnicze spada  i jest to fizjologiczny proces. Nic dziwnego, że przyjęto, iż lepiej zabezpieczyć się przed wzrostem ciśnienia rano, kiedy rośnie.

Niewykluczone jednak, że obniżenie ciśnienia tętniczego nocą ma kluczowe znaczenie, gdyż jeśli nie spadnie w czasie snu, to później jest bardziej podwyższone również w ciągu dnia. Wymaga to jednak dalszych badań.

Niezależnie od ich wyników przy leczeniu nadciśnienia kluczowe są  dwa aspekty: stałe przyjmowanie leków na obniżenie ciśnienia oraz styl życia.

Okazuje się, że wielu pacjentów – według WHO przeciętnie aż połowa – nie stosuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Polscy pacjenci leczący nadciśnienie przodują w niechlubnej stawce osób różnej narodowości samowolnie zmieniających swoją terapię. Jak wykazało międzynarodowe badanie ABC (www.ABCproject.eu) aż 58 proc. polskich pacjentów z tym schorzeniem nie przestrzega lekarskich zaleceń (zmniejsza dawki leków, przestaje je w ogóle zażywać, zażywa nieregularnie).

Pacjenci z nadciśnieniem, jeśli chcą poprawić swój stan zdrowia, osiągną swój cel wtedy, gdy regularne przyjmowanie zaleconych leków połączą z ograniczeniem spożywania soli, unikaniem alkoholu, abstynencją tytoniową i dbałością o prawidłową sylwetkę.

W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 14 mln Polaków w wieku 19-99 lat. Wskazuje na to Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ II z 2014 r.

jw

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

    Warto mówić, pisać, trąbić, że nie wszędzie robimy kupy. A jak już zrobimy, sprzątamy po sobie. Jako społeczeństwo jesteśmy nastawieni, żeby wszystko było ładne estetyczne, najlepiej młode, piękne i zdrowe. Zapominamy chyba, że wydalanie stolca jest ogromnie ważnie. Nie na darmo jest to słynne „stolec był?” – mówi dr Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei – UM w Poznaniu.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

NAJNOWSZE

  • ABM

    W środę konferencja prasowa ABM

    W najbliższą środę, o godz.14.00 zapraszamy na konferencję prasową Agencji Badań Medycznych, podczas której nastąpi rozstrzygnięcie konkursu pt. "Badania kliniczne dla zdrowszej przyszłości pacjentów".

  • Sprzątaj po swoim psie. I po sobie

  • Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

  • Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

  • Geny to nie wyrok

  • Adobe Stock

    Czatboty i sztuczna inteligencja na razie nie zastąpią lekarza

    Coraz częściej informacji medycznych szukamy za pośrednictwem czatbotów i asystentów domowych zasilanych przez sztuczną inteligencję (SI lub AI). Póki co udzielane przez nie porady powinniśmy jednak traktować z dużym dystansem. Absolutnie nie należy zastępować nimi fachowych rozpoznań medycznych – przestrzegają specjaliści.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy