Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
23.10.2019 , 16:41 Aktualizacja: 23.10.2019, 16:51

Leki na nadciśnienie lepiej zażywać rano?

To prawdopodobnie MIT! Prawdopodobnie, bo na razie jest tylko jedno badanie, które wykazało lepszą kontrolę ciśnienia tętniczego przy przyjmowaniu leków na nadciśnienie przed snem w porównaniu do łykania ich rano. 

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

Pięcioletnią obserwację 19 tysięcy pacjentów zażywających leki  na nadciśnienie przeprowadzili hiszpańscy naukowcy z galicyjskiego uniwersytetu w Vigo. Wnioski opublikowali w prestiżowym European Heart Journal. Okazało się, że pacjenci, którzy przyjmowali tabletki na nadciśnienie przed snem mieli znacząco niższe ryzyko zarówno udaru i zawału serca, jak i śmierci niż ci, którzy łykali swoje leki na nadciśnienie rano.

Okazało się, że połykanie tabletek na nadciśnienie przed snem dodatkowo o połowę zmniejsza zarówno ryzyko zawału serca i udaru mózgu, jak też zgonu z ich powodu (w porównaniu do tych, którzy stosowali je rano).

Tymczasem lekarze zwykle zalecają przyjmowanie leków na nadciśnienie rano. W czasie snu ciśnienie tętnicze spada  i jest to fizjologiczny proces. Nic dziwnego, że przyjęto, iż lepiej zabezpieczyć się przed wzrostem ciśnienia rano, kiedy rośnie.

Niewykluczone jednak, że obniżenie ciśnienia tętniczego nocą ma kluczowe znaczenie, gdyż jeśli nie spadnie w czasie snu, to później jest bardziej podwyższone również w ciągu dnia. Wymaga to jednak dalszych badań.

Niezależnie od ich wyników przy leczeniu nadciśnienia kluczowe są  dwa aspekty: stałe przyjmowanie leków na obniżenie ciśnienia oraz styl życia.

Okazuje się, że wielu pacjentów – według WHO przeciętnie aż połowa – nie stosuje leków zgodnie z zaleceniami lekarza. Polscy pacjenci leczący nadciśnienie przodują w niechlubnej stawce osób różnej narodowości samowolnie zmieniających swoją terapię. Jak wykazało międzynarodowe badanie ABC (www.ABCproject.eu) aż 58 proc. polskich pacjentów z tym schorzeniem nie przestrzega lekarskich zaleceń (zmniejsza dawki leków, przestaje je w ogóle zażywać, zażywa nieregularnie).

Pacjenci z nadciśnieniem, jeśli chcą poprawić swój stan zdrowia, osiągną swój cel wtedy, gdy regularne przyjmowanie zaleconych leków połączą z ograniczeniem spożywania soli, unikaniem alkoholu, abstynencją tytoniową i dbałością o prawidłową sylwetkę.

W Polsce nadciśnienie tętnicze ma 14 mln Polaków w wieku 19-99 lat. Wskazuje na to Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ II z 2014 r.

jw

Id materiału: 1413

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.