Klimatyzacja negatywnie wpływa na nasze oczy?

To FAKT! Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach ma duży wpływ na nasz wzrok. Chłodne powietrze zmniejsza wilgotność powietrza a to sprawia, że dochodzi do nadmiernego parowania wody z filmu łzowego. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Powietrze w miejscach z zamkniętym obiegiem zazwyczaj bardzo wysusza oczy. W przestrzeniach biurowych dochodzi do tego światło emitowane przez ekrany komputerów, które dodatkowo jonizuje powietrze, co zwiększa uczucie suchości. 

- Klimatyzacja ochładza powietrze, ale zarazem zmniejsza jego wilgotność. Z kolei, gdy powietrze jest suche, zachodzi nadmierne parowanie wody z filmu łzowego, co nasila występowanie problemu suchego oka – tłumaczy Paweł Szczerbiński, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

To dlatego, gdy długo przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu, mamy uczucie, jakby pod powieki dostał się piasek, czujemy pieczenie i ból, a nasze oczy są przekrwione. 

Czasami dochodzi do rozwoju zespołu suchego oka, co może prowadzić do dalszych problemów.

Fot. PAP/P. Werewka

Tracisz wzrok? Nie poddawaj się i daj sobie pomóc!

Taki kłopot może pojawić się nie tylko w biurze, ale także w czasie prowadzenia samochodu z włączoną klimatyzacją czy w centrum handlowym, gdzie klimatyzacja jest jedynym sposobem cyrkulacji powietrza.  

Specjaliści zwracają uwagę, że w galeriach handlowych nasze oczy narażone są dodatkowo na męczące oświetlenie wystaw sklepowych. „Aby zachęcić nas do zatrzymania się przy witrynach, wykorzystuje się do tego m.in. odpowiednie oświetlenie czy wizualizacje na kolorowych wyświetlaczach. Niestety, większość ekranów multimedialnych jest skonstruowanych w technologii LED, która emituje dużą ilość szkodliwego promieniowania niebieskiego, a to niekorzystnie wpływa na nasze oczy i po prostu męczy wzrok” – zwraca uwagę Paweł Szczerbiński.

Jak temu zaradzić?

Jeśli borykasz się z takim problemem poświęć swoim oczom trochę czasu – codziennie gimnastykuj gałki oczne: co pół godziny patrz w dal przy naturalnym oświetleniu na kolorowe, naturalne widoki, a raz na jakiś czas zamykaj oczy na parę chwil. Po pracy staraj się zminimalizować korzystanie z elektroniki, a w czasie czytania zadbaj o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Wychodząc na dwór zakładaj okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed światłem, a także dodatkowo osłonią przed wiatrem.

Jeśli to nie pomaga, kup w aptece krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy, i stosuj je, gdy musisz pracować w klimatyzowanych pomieszczeniach albo przy komputerze. Jeśli po dwóch-trzech dniach nie zauważysz poprawy, lepiej wybierz się do lekarza.


mw

Źródło: www.krio.org.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy