Badanie AMH – co mówi o Twojej płodności? (inf. prasowa)

Starania o dziecko nie przynoszą rezultatów? Jeżeli po roku prób kolejne wyniki testów ciążowych są negatywne, warto rozważyć diagnostykę w kierunku niepłodności. Jednym z pierwszych badań laboratoryjnych, jakie powinna wykonać kobieta, jest badanie AMH.

Fot. AdobeStock
Fot. AdobeStock

Poziom hormonu wydzielanego przez komórki w rozwijających się pęcherzykach jajowych pozwala ocenić rezerwę jajnikową oraz ocenić szansę powodzenia w przypadku in vitro.

Czym jest hormon antymüllerowski (AMH)?

Hormon antymüllerowski, czyli AMH (z ang. anti-Müllerian hormone) jest zwany również substancją bądź czynnikiem hamującym rozwój przewodów Müllera. Produkowany jest przez gonady. U mężczyzn wydzielają go komórki Sertoliego w jądrze. U kobiet produkują go komórki ziarniste pęcherzyków preantralnych i antralnych w jajniku. Hormony AMH i FSH (hormon folikulotropowy) mają razem niezwykle istotne zadanie – regulują dojrzewanie pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa[1].

Dlaczego warto wykonać badanie AMH?

Oznaczenie stężenia hormonu antymüllerowskiego u dziewcząt i kobiet może służyć do oceny rezerwy jajnikowej, a także do diagnozy i leczenia zespołu policystycznych jajników oraz zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajników. Przykładowo, u kobiet z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników badanie wykazuje znacznie niższe stężenie tego hormonu niż u zdrowych kobiet. Diagnostyka AMH jest też pomocna w przypadku oceny rezerwy jajnikowej u pacjentek, u których istnieje ryzyko uszkodzenia jajników w wyniku zastosowania chemioterapii, radioterapii czy leczenia chirurgicznego[2]. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Fakty i mity o niepłodności

Zdaniem lekarzy bezskuteczne oczekiwanie na ciążę przez rok, jeśli para regularnie współżyje, jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. U kobiet powyżej 35. roku życia ten czas jest jeszcze krótszy. Zanim zaczniesz planować rodzinę, sprawdź, czy na pewno wiesz, jak skutecznie starać się o dziecko.

Badanie AMH jest przydatne, jeśli:

  • bezskutecznie próbujesz zajść w ciążę od ponad sześciu miesięcy i chcesz sprawdzić, czy rezerwa jajnikowa odpowiada Twojemu wiekowi,
  • rozważasz zapłodnienie in vitro lub inne metody leczenia niepłodności,
  • przeszłaś chemioterapię lub operację jajników i chcesz wiedzieć, czy miało to wpływ na płodność,
  • planujesz w przyszłości rozpoczęcie starań o dziecko i chcesz się dowiedzieć, jaka jest Twoja płodność.

Badanie AMH może być również potrzebne, jeśli zauważysz niepokojące objawy, mogące wskazywać na zespół policystycznych jajników, w tym:

  • zaburzenia miesiączkowania, w tym wczesna menopauza,
  • trądzik,
  • nadmierny wzrost włosów na ciele i twarzy,
  • zmniejszony rozmiar piersi,
  • niewyjaśniony przyrost masy ciała.   

Badanie AMH a rezerwa jajnikowa

Rezerwa jajnikowa to zapas komórek jajowych, które stwarzają potencjalną możliwość zapłodnienia i ciąży. Wielkość rezerwy jest silnie uwarunkowana genetycznie i różni się u każdej kobiety. Nie da się na nią wpłynąć, ani jej zwiększyć. Badanie AMH jest często stosowane w celu sprawdzenia zdolności kobiety do produkcji jajeczek, które mogą zostać zapłodnione w celu zajścia w ciążę. Poziom AMH pomaga określić, ile potencjalnych komórek jajowych pozostało kobiecie.

Proces starzenia się żeńskich narządów rozrodczych jest naturalny i stopniowy. Zarówno jakość, jak i ilość oocytów pozostających w pęcherzykach jajnikowych maleje wraz z wiekiem. Jeśli rezerwa jajnikowa kobiety jest wysoka, może ona mieć większe szanse na zajście w ciążę. Jeżeli rezerwa jajnikowa jest niska, może to oznaczać, że kobieta będzie miała problemy z zajściem w ciążę i nie powinna zbyt długo zwlekać ze staraniami o dziecko.

Badanie AMH a in vitro

Poziom AMH jest ściśle związany z płodnością kobiety. Z tego powodu jest też ważnym wskaźnikiem prognostycznym odpowiedzi na stymulację jajników w czasie cykli zapłodnienia in vitro. Wynik diagnostyki pozwala dobrać właściwy protokół stymulacji hormonalnej dla pacjentek korzystających z metody wspomaganego rozrodu. Umożliwia to też poprawę wyników procedury w postaci uzyskanych ciąż i urodzeń.

Wynik badania AMH pozwala ocenić możliwość wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS, z ang. Ovarian Hyperstimulation Syndrome) - i w ten sposób zmniejsza ryzyko jego wystąpienia. Przeprowadzona diagnostyka pozwala również zidentyfikować pacjentki, u których można spodziewać się słabej odpowiedzi na stymulację. Wyższy poziom AMH przekłada się na wyższy wskaźnik urodzeń, a także pozwala na określenie liczby oocytów, które można uzyskać podczas punkcji jajników.

Interpretacja wyników badania

Przebieg badania nie jest skomplikowany. Pracownik służby zdrowia pobiera próbkę krwi z żyły w ramieniu za pomocą małej igły. Jeżeli chcesz wykonać jednocześnie badanie AMH i FSH, należy się na nie zgłosić w pierwszych dniach cyklu - ze względu na FSH. Dla kobiet starających się zajść w ciążę, wyniki mogą być pomocne w określeniu szans na poczęcie.

Warto mieć na uwadze, że norma AMH jest wartością orientacyjną i zależy także od wieku. Dla uproszczenia przyjmuje się, że wartości pomiędzy 1 ng/ml a 3,0 ng/ml są referencyjne dla kobiet w wieku rozrodczym. Zbyt wysoki poziom AMH może wskazywać na zespół policystycznych jajników (PCOS). Niski poziom może oznaczać dla pacjentki trudności z zajściem w ciążę. Może to również być wskaźnikiem początku menopauzy. Niski poziom AMH jest normalny u kobiet po menopauzie.

[1] Piotr Skałba, Anna Cygal, Anna Dąbkowska-Huć, Wpływ hormonu anty-Mullerowskiego (AMH) na folikulogenezę, [w:] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46757/33544, s. 138.

[2] Monika Krawczyńska, Jadwiga Słowińska-Srzednicka, Zastosowanie oznaczeń stężeń hormonu antymüllerowskiego (AMH) w diagnostyce chorób endokrynnych, [w:] http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/01/pnm_2016_12_921-928.pdf

Nadawca informacji prasowej: invimed.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „nadawca informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy