W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń HIV nowy portal

W pierwszym półroczu 2022 liczba nowych zakażeń HIV w Polsce była ponad dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie 2021. Informacje o wirusie HIV, postępowaniu w razie podejrzenia infekcji, leczenia jej, życiu z HIV znajdują się na nowym portalu Akademia Pozytywnego Życia. Prowadzony jest w trzech  językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Fot.PAP
Fot.PAP

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła 880, a rok wcześniej – 401.

Na świecie żyją miliony ludzi zakażonych HIV. Ci, którzy podejmują leczenie, mają normalne życie.

„Żyję z HIV i jestem w szczęśliwym związku, mam zdrowe dziecko, podróżuję po świecie i mam wielu przyjaciół” – te słowa, które znajdziemy na nowym portalu, to nie slogan reklamowy, a rzeczywistość wielu osób zakażonych. Warunkiem takiego życia z wirusem jest jednak testowanie się w kierunku HIV oraz przyjmowanie odpowiednich leków.

- W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci punktów konsultacyjno-diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę – mówi Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.

Fot. PAP

Kiedy zrobić test w kierunku HIV?

Nie ma grup ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie wirusem HIV. Są tylko ryzykowne zachowania, które na nie narażają. Wystarczy jedno, by wirus wtargnął do komórek ciała. Jedno zachowanie ryzykowne oznacza, że lepiej zrobić test w kierunku wykrycia HIV.  

Warto pamiętać, że w Polsce test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Bezpłatna jest też terapia bardzo drogimi lekami antyretrowirusowymi, która z jednej strony trzyma wirusa w szachu, co pozwala pacjentowi na normalne życie i nie dopuszcza do rozwoju AIDS, a z drugiej sprawia, że możliwość transmisji wirusa jest bardzo ograniczona. Niezależnie od tego, jaki jest nasz status serologiczny zawsze należy pamiętać o sposobach ochrony przed HIV, czyli przede wszystkim zabezpieczać się prezerwatywą w trakcie kontaktów seksualnych i unikać ryzykownych zachowań.

- Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania – mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Więcej na www.pozytywnezycie.eu

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy