W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń HIV nowy portal

W pierwszym półroczu 2022 liczba nowych zakażeń HIV w Polsce była ponad dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie 2021. Informacje o wirusie HIV, postępowaniu w razie podejrzenia infekcji, leczenia jej, życiu z HIV znajdują się na nowym portalu Akademia Pozytywnego Życia. Prowadzony jest w trzech  językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Fot.PAP
Fot.PAP

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła 880, a rok wcześniej – 401.

Na świecie żyją miliony ludzi zakażonych HIV. Ci, którzy podejmują leczenie, mają normalne życie.

„Żyję z HIV i jestem w szczęśliwym związku, mam zdrowe dziecko, podróżuję po świecie i mam wielu przyjaciół” – te słowa, które znajdziemy na nowym portalu, to nie slogan reklamowy, a rzeczywistość wielu osób zakażonych. Warunkiem takiego życia z wirusem jest jednak testowanie się w kierunku HIV oraz przyjmowanie odpowiednich leków.

- W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci punktów konsultacyjno-diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę – mówi Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.

Fot. PAP

Kiedy zrobić test w kierunku HIV?

Nie ma grup ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie wirusem HIV. Są tylko ryzykowne zachowania, które na nie narażają. Wystarczy jedno, by wirus wtargnął do komórek ciała. Jedno zachowanie ryzykowne oznacza, że lepiej zrobić test w kierunku wykrycia HIV.  

Warto pamiętać, że w Polsce test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Bezpłatna jest też terapia bardzo drogimi lekami antyretrowirusowymi, która z jednej strony trzyma wirusa w szachu, co pozwala pacjentowi na normalne życie i nie dopuszcza do rozwoju AIDS, a z drugiej sprawia, że możliwość transmisji wirusa jest bardzo ograniczona. Niezależnie od tego, jaki jest nasz status serologiczny zawsze należy pamiętać o sposobach ochrony przed HIV, czyli przede wszystkim zabezpieczać się prezerwatywą w trakcie kontaktów seksualnych i unikać ryzykownych zachowań.

- Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania – mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Więcej na www.pozytywnezycie.eu

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP