E-recepta pozwala czuć się bezpiecznie

Kontynuacja i monitorowanie leczenia często odbywa się teraz w ramach teleporady. Komfort pacjenta z korzystania z opieki zdrowotnej zwiększa e-recepta. Konsultacje on-line i e-recepty to szczególnie duże ułatwienie dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do rozwoju chorób cywilizacyjnych przyczynia się często niezdrowy styl życia. Pacjenci w takich wypadkach skarżą się najczęściej na bóle kręgosłupa, stawów, głowy i kończyn. A mogą się też zdarzyć problemy podczas uprawiania sportu.

Problemy z kręgosłupem Moniki Mikółki rozpoczęły się od kontuzji podczas uprawiania sportów siłowych.

- Początkowo lekceważone, z każdym dniem przysparzały mi coraz więcej bólu i kłopotów z poruszaniem się - przyznaje pacjentka korzystająca z e-recept.

Właściwa, pogłębiona diagnoza lekarska i badania obrazowe jasno wskazały na źródło bólu.

- Dziś już wiem, na co mogę sobie pozwolić czy to na siłowni, czy podczas wykonywania prac domowych. Przestrzegam tych zasad, lecz mimo to od czasu do czasu odczuwam ból i dyskomfort w obrębie kręgosłupa. Nie jest on na tyle kłopotliwy, by korzystać z pomocy szpitalnej, ale każdorazowo konsultuję go, umawiając się na teleporadę. Wizyta lekarska online jest dla mnie wygodna, umożliwia mi również uzyskanie e-recepty na leki i witaminy, które zażywam podczas leczenia kontuzji - mówi.

Korzystanie z konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty z pewnością jest sporym udogodnieniem dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, które ograniczają ich aktywność w ciągu dnia, odbierają komfort życia i wymagają stosowania właściwych medykamentów.

E-recepta - jak ją uzyskać?

Od 2018 roku każdy gabinet lekarski zobowiązany jest przez przepisy prawne do wystawienia e-recepty. Pacjent może zatem jej oczekiwać podczas tradycyjnej konsultacji lekarskiej w gabinecie medyka, ale, i to nowość, również podczas teleporady, czyli konsultacji medycznej realizowanej online.

„Niekwestionowaną zaletą wizyty lekarskiej online jest e-recepta (https://www.halodoctor.pl/e-recepta), która trafia do mnie bez konieczności opuszczania domu, co w przypadku bólu kręgosłupa jest naprawdę kłopotliwe. Do jej zrealizowania potrzebny jest mi czterocyfrowy kod i numer PESEL, pomagają mi w tym inni domownicy, którzy udają się do pobliskiego punktu aptecznego” - wyjaśnia Monika Mikółka.

Chory korzystający z recepty online otrzymuje na podany wcześniej numer telefonu SMS z czterocyfrowym kodem, może również poprosić o przesłanie pliku .pdf recepty na skrzynkę elektroniczną. Oczywiście informacja o wystawionym leku dostępna jest również na IKP. To szczególnie ważne w przypadku leków, które pacjent zażywa systematycznie, bo umożliwia lekarzowi przedłużenie ich stosowania u chorego. Pacjent korzystający z e-recepty nie musi obawiać się, że nie będzie wiedział, jak dawkować leki. Te ważne informacje zawsze są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

E-recepty dla pacjentów podczas teleporady

Jak wcześniej zostało wspomniane, pacjenci coraz częściej korzystają z konsultacji medycznych online za pomocą działających platform medycznych. Polskie ustawodawstwo nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń, w związku z tym lekarz po przeprowadzeniu dogłębnej, rzeczowej konsultacji może wystawić e-receptę na konieczne medykamenty, mające umożliwić pacjentowi stawienie czoła chorobie.

- Podczas konsultacji online z moim lekarzem mam okazję do przedstawienia mu również wyników badań krwi i badań obrazowych mojego kręgosłupa. To z pewnością istotne pogłębienie wiedzy o tym, co dzieje się w moim organizmie i pozwala na wystawienie odpowiedniej e-recepty” - relacjonuje pacjentka zmagająca się z przewlekłymi bólami kręgosłupa.

Więcej na https://www.halodoctor.pl/

Źródło informacji prasowej: halodoctor.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nieleczona jaskra odbiera wzrok

    W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Adobe

    „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

    „Zbyt dobrych” wyników badań nie można lekceważyć. Niski cholesterol czy OB, zbyt wysokie żelazo, duża liczba czerwonych krwinek mogą też być sygnałem alarmowym naszego organizmu. Dlatego lepiej samodzielnie nie interpretować wyników badań, a zawsze pokazać je specjaliście.

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu