GIF: w liczbie i dostępności aptek tkwi ogromny potencjał 

W wysoko wykwalifikowanej kadrze farmaceutów oraz w liczbie i dostępności aptek w Polsce tkwi ogromny potencjał – oceniła na Forum Ekonomicznym w Karpaczu główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska.

Fot. Kadr z materiału wideo
Fot. Kadr z materiału wideo

Uczestnicy panelu „Czy właściwie wykorzystujemy potencjał ponad 11 tys. polskich aptek? Opieka farmaceutyczna w Polsce i na świecie” byli zgodni, że potencjał aptek nie jest w pełni wykorzystany.

„Gdzie możemy ten potencjał znaleźć? Przede wszystkim w wysoko wykwalifikowanej kadrze, wśród farmaceutów, którzy skończyli bardzo trudne studia i są ekspertami w dziedzinie farmakoterapii, interakcji pomiędzy lekami, wszelkiego rodzaju problemów lekowych, z którymi pacjenci, szczególnie obciążeni wielolekowością, niestety się zderzają” – podkreśliła główny inspektor farmaceutyczny.

Zdaniem Krajewskiej, potencjał tkwi również w ogromnej liczbie i dostępności polskich aptek - mamy ich ponad 13 tys. w całym kraju, licząc również punkty apteczne.

„Nie mamy tutaj białych plam, czy miejsc, do których ta dostępność jest utrudniona. To też jest potencjał, który trzeba wykorzystać. Musimy radzić sobie z kryzysami, z napływem uchodźców z Ukrainy, ze starzejącym się społeczeństwem, które niestety dotyka coraz częściej polipragmazja, czyli wielolekowość, spożywanie pięciu bądź więcej produktów leczniczych. Nie wiemy też, jakie kryzysy są jeszcze przed nami” – zauważyła. 

W ocenie dyrektora operacyjnego sieci franczyzowej aptek Dr. Max Tomasza Kaczmarka, przełomowy okazał się lipiec 2021 r., kiedy po raz pierwszy w aptece zaszczepiono pacjenta. 

Wachlarz usług oferowanych przez apteki będzie rósł

„To był przełomowy krok w kierunku rozwoju usług farmaceutycznych aptek, który następnie był powielony poprzez kolejne kroki: szczepienie przeciwko grypie, testowanie przeciwko koronawirusowi, a obecnie także poprzez pilotaż przeglądu lekowego. Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie profilaktyki przeciw polipragmazji” – zaznaczył. 

Zdaniem Tomasza Kaczmarka, wachlarz usług oferowanych przez apteki będzie rósł, ponieważ z jednej strony oczekuje tego społeczeństwo, a z drugiej - farmaceuci są w stanie być elementem, który będzie w znacznym stopniu wspierał system ochrony zdrowia.

Fot. PAP

Uważaj na podrabiane leki z internetu

Podrabiane leki to jedno z największych zagrożeń współczesnego handlu. Fałszywki wytwarzane są bez żadnego nadzoru medycznego i sanitarnego, niewiadome jest źródło pochodzenia wykorzystywanych w nich substancji, a ich zażywanie może narażać życie oraz zdrowie pacjentów.

Z kolei dyrektor zarządzający sieci franczyzowej aptek Dr. Max Krzysztof Szponder zauważył, że jest kilka warunków wykorzystania potencjału aptek w Polsce. 

„Pierwszy, najważniejszy warunek to farmaceuta, który chce takie usługi świadczyć. Mamy pasjonatów, którzy faktycznie spełniają się w opiece farmaceutycznej, którzy chcą szczepić, którzy odnajdują dużą wartość w tym, co robią. Są też farmaceuci, którzy po prostu uważają że nie są do tego przeznaczeni i też mogą taką decyzję podjąć. Dobrze, że jest to dowolne” – powiedział Krzysztof Szponder.

Dodał, że drugim warunkiem jest apteka i to, co się w niej znajduje. 

„Jeżeli chcemy ten potencjał wykorzystać, to musimy mieć aptekę, która jest silna ekonomicznie. Musimy mieć ludzi, dodatkowych ludzi, bo w momencie, kiedy ktoś pełni opiekę farmaceutyczną, druga osoba obsługuje pacjentów. Musimy mieć też kapitał, żeby tę aptekę dostosować do opieki farmaceutycznej a niejednokrotnie to są duże koszty” – wyjaśnił. 

We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXXI Forum Ekonomiczne. W trakcie dorocznego sympozjum odbędzie się ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku