Woda utleniona dobra na raka?

To MIT! Wbrew licznym rewelacjom, jakie można znaleźć w internecie, na temat tego, że woda utleniona jest rzekomo skuteczna w leczeniu nowotworów, nie jest to prawda. Podążenie za tego rodzaju radami może przynieść wiele szkody - jeszcze w 2006 roku Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem 35 -proc. nadtlenku wodoru w leczeniu z uwagi na to, że może to prowadzić do śmierci.

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to środek stosowany w produktach czyszczących, dezynfekujących, wybielaczach, odplamiaczach do tkanin czy farbach do włosów.

Ale w każdym z tych przypadków jej użycie ogranicza się do ewentualnego kontaktu ze skórą. Zastosowanie jej chociażby na błonę śluzową w jamie ustnej może spowodować oparzenia jamy ustnej i gardła. Połknięcie - podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, blokowanie przewodu oddechowego spowodowanego pienieniem, a nawet drgawki, bezdech i zatrzymanie krążenia.

- Nie są znane żadne badania, które dowiodłyby skuteczności wody utlenionej w terapii antyrakowej czy jakiejkolwiek innej. Takie próby zakrawają na szarlatanerię – ostrzega onkolog dr n med. Grzegorz Luboiński.

Mimo to niektórzy promują wodę utlenioną jako sposób nie tylko na nowotwory, ale też AIDS czy choroby serca i zalecają nawet jej….picie.

Skąd ten pomysł? Badania nad związkiem między komórkami rakowymi a tlenem rozpoczęły się już w latach 50. XX wieku. Pomysł wywodzi się z  teorii, że raka może powodować niski poziom tlenu, a nadtlenek wodoru jest związkiem natleniającym. W myśl tej zasady nadtlenek wodoru powinien zabić komórki rakowe, „zalewając” je większą ilością tlenu, niż są w stanie „obsłużyć”.

Dotychczas nie udało się jednak udowodnić, że to skuteczna metoda, a komórki rakowe rozwijają się wskutek nałożenia się szeregu jednocześnie występujących czynników (genetycznych, środowiskowych itd.).

Fot. PAP

Czosnek leczy raka? Nie! Weryfikuj informacje!

Diagnoza: „rak” sprawia, że szukamy wiadomości o metodach jego leczenia. Internet „pomaga” - można znaleźć wiele rzekomo cudownych recept na raka, np. stosowanie czosnku czy hipertermii. Jest gdzie sprawdzić wiarygodność takich metod.

Co warto wiedzieć w kontekście rzekomych leczniczych walorów wody utlenionej, to przy okazji tamtejszych badań przekonano się, że komórki rakowe rosną bez tlenu, ponieważ rozprzestrzeniają się tak szybko, że naczynia krwionośne nie są w stanie dostarczyć im tlenu wystarczająco szybko. Oznacza to, że komórki rakowe mogą przetrwać z tlenem lub bez — więc zalanie ich tlenem nie zatrzyma ich wzrostu.

Co więcej - okazało się, że komórki rakowe wytwarzają własny nadtlenek wodoru, który może im pomóc w rozwoju. Sugeruje to, że stosowanie nadtlenku wodoru jako leczenia raka może w rzeczywistości pomóc komórkom rakowym przetrwać.

Woda utleniona: niewłaściwe użycie szkodzi!

Warto sobie uświadomić jakie szkody w organizmie może przynieść niewłaściwe zastosowanie wody utlenionej. Jej wypicie może m.in. powodować podrażnienie żołądka, oparzenia jamy ustnej i gardła, wrzody, wzdęcia żołądka, utratę przytomności, problemy z oddychaniem.

Wstrzyknięcie zaś może spowodować: zapalenie naczyń krwionośnych w miejscu wstrzyknięcia, niszczenie krwinek czerwonych (hemoliza krwinek czerwonych), niewydolność nerek, śmiertelne zatory gazowe.

Dlatego w 2006 roku Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem 35 proc. nadtlenku wodoru w leczeniu, twierdząc, że może on powodować poważne problemy zdrowotne, w tym śmierć. 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródła:
Portal Zwrotnik Raka
Watt BE, Proudfoot AT, Vale JA. Hydrogen Peroxide Poisoning. Toxicol Rev. 2004:7.
Strona FDA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy