Woda utleniona dobra na raka?

To MIT! Wbrew licznym rewelacjom, jakie można znaleźć w internecie, na temat tego, że woda utleniona jest rzekomo skuteczna w leczeniu nowotworów, nie jest to prawda. Podążenie za tego rodzaju radami może przynieść wiele szkody - jeszcze w 2006 roku Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem 35 -proc. nadtlenku wodoru w leczeniu z uwagi na to, że może to prowadzić do śmierci.

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to środek stosowany w produktach czyszczących, dezynfekujących, wybielaczach, odplamiaczach do tkanin czy farbach do włosów.

Ale w każdym z tych przypadków jej użycie ogranicza się do ewentualnego kontaktu ze skórą. Zastosowanie jej chociażby na błonę śluzową w jamie ustnej może spowodować oparzenia jamy ustnej i gardła. Połknięcie - podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, blokowanie przewodu oddechowego spowodowanego pienieniem, a nawet drgawki, bezdech i zatrzymanie krążenia.

- Nie są znane żadne badania, które dowiodłyby skuteczności wody utlenionej w terapii antyrakowej czy jakiejkolwiek innej. Takie próby zakrawają na szarlatanerię – ostrzega onkolog dr n med. Grzegorz Luboiński.

Mimo to niektórzy promują wodę utlenioną jako sposób nie tylko na nowotwory, ale też AIDS czy choroby serca i zalecają nawet jej….picie.

Skąd ten pomysł? Badania nad związkiem między komórkami rakowymi a tlenem rozpoczęły się już w latach 50. XX wieku. Pomysł wywodzi się z  teorii, że raka może powodować niski poziom tlenu, a nadtlenek wodoru jest związkiem natleniającym. W myśl tej zasady nadtlenek wodoru powinien zabić komórki rakowe, „zalewając” je większą ilością tlenu, niż są w stanie „obsłużyć”.

Dotychczas nie udało się jednak udowodnić, że to skuteczna metoda, a komórki rakowe rozwijają się wskutek nałożenia się szeregu jednocześnie występujących czynników (genetycznych, środowiskowych itd.).

Fot. PAP

Czosnek leczy raka? Nie! Weryfikuj informacje!

Diagnoza: „rak” sprawia, że szukamy wiadomości o metodach jego leczenia. Internet „pomaga” - można znaleźć wiele rzekomo cudownych recept na raka, np. stosowanie czosnku czy hipertermii. Jest gdzie sprawdzić wiarygodność takich metod.

Co warto wiedzieć w kontekście rzekomych leczniczych walorów wody utlenionej, to przy okazji tamtejszych badań przekonano się, że komórki rakowe rosną bez tlenu, ponieważ rozprzestrzeniają się tak szybko, że naczynia krwionośne nie są w stanie dostarczyć im tlenu wystarczająco szybko. Oznacza to, że komórki rakowe mogą przetrwać z tlenem lub bez — więc zalanie ich tlenem nie zatrzyma ich wzrostu.

Co więcej - okazało się, że komórki rakowe wytwarzają własny nadtlenek wodoru, który może im pomóc w rozwoju. Sugeruje to, że stosowanie nadtlenku wodoru jako leczenia raka może w rzeczywistości pomóc komórkom rakowym przetrwać.

Woda utleniona: niewłaściwe użycie szkodzi!

Warto sobie uświadomić jakie szkody w organizmie może przynieść niewłaściwe zastosowanie wody utlenionej. Jej wypicie może m.in. powodować podrażnienie żołądka, oparzenia jamy ustnej i gardła, wrzody, wzdęcia żołądka, utratę przytomności, problemy z oddychaniem.

Wstrzyknięcie zaś może spowodować: zapalenie naczyń krwionośnych w miejscu wstrzyknięcia, niszczenie krwinek czerwonych (hemoliza krwinek czerwonych), niewydolność nerek, śmiertelne zatory gazowe.

Dlatego w 2006 roku Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem 35 proc. nadtlenku wodoru w leczeniu, twierdząc, że może on powodować poważne problemy zdrowotne, w tym śmierć. 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródła:
Portal Zwrotnik Raka
Watt BE, Proudfoot AT, Vale JA. Hydrogen Peroxide Poisoning. Toxicol Rev. 2004:7.
Strona FDA

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

    Opiekę długoterminową powinno się przeorganizować, by zmieściła się pod jednym parasolem. Pacjent nie może czekać. By tak się stało, potrzebny jest dialog, również między resortami rządowymi. Standardy właśnie powstają w oparciu o sprawdzone rozwiązania i rozmowy z kadrą zarządzającą zakładami opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa – opowiada o niej prof. dr hab. n.med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Senioralnego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • Adobe Stock

    Życie duchowe sprzyja zdrowiu

    Pozytywne podejście do duchowości wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak przy nieodpowiednim nastawieniu może zaszkodzić – sugerują wyniki badań.

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP