Cenobamat od 1 marca refundowany w padaczce lekoopornej

Na listę refundacyjną trafił jeden z nowoczesnych leków na padaczkę lekooporną. Na ten lek czekali zarówno pacjenci, jak i lekarze, którzy potwierdzają jego skuteczność w ograniczeniu napadów padaczkowych.

Fot. Materiały partnera informacji
Fot. Materiały partnera informacji

Padaczka, czy też epilepsja, to najczęściej spotykana przewlekła choroba neurologiczna. W Polsce zmaga się z nią ponad 300 tys. osób.

  • 30 proc. chorych cierpi na padaczkę lekooporną. To jest około 100 tys. osób, u których nie udaje się kolejnymi lekami uzyskać dobrej kontroli napadów. 
  • Padaczka pięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję.

Z myślą o tych pacjentach resort zdrowia zdecydował się na refundację leku z substancją czynną cenobamat. Badania kliniczne z wykorzystaniem cenobamatu wykazały co najmniej 50 proc. redukcję częstości napadów padaczkowych u ponad 60 proc. pacjentów z padaczką lekooporną. Całkowite uwolnienie od ataków odnotowano u ponad 20 proc. chorych. 

Fot. K.Kaminski/PAP

Padaczka u dzieci to nie zawsze drgawki

- To dobra wiadomość zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy neurologów. Każdy lek dający poprawę zdrowia pacjenta, jest pożądany. Wykluczenie nawet jednego ataku padaczki to dużo, bo każdy może być groźny dla zdrowia i życia – zauważa prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Dla kogo refundacja cenobamatu?

Cenobamat będzie refundowany jako lek dostępny w aptece na receptę z odpłatnością ryczałtową. Wskazanie refundacyjne to: leczenie wspomagające napadów ogniskowych, ulegających albo nieulegających wtórnemu uogólnieniu, u dorosłych pacjentów z padaczką z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej jednej próby terapii dodanej.

Prof. Agnieszka Słowik, krajowy konsultant ds. neurologii, zauważa, że cenobamat posiada unikalny podwójny i komplementarny mechanizm działania, który powoduje, że może być skuteczny zarówno w zapobieganiu napadom drgawkowym, jak i w ograniczaniu szerzenia się napadu. 

Wyniki porównania pośredniego sugerują wyższą skuteczność terapii wspomagającej cenobamatem w porównaniu do innych leków przeciwpadaczkowych. 

Alicja Lisowska, prezes Fundacji Epi-Bohater, podkreśla, że cenobamat wykazuje bardzo dobre wyniki badań klinicznych.

- O jego skuteczności świadczy fakt, iż spotykamy się z pacjentami, którzy, mimo dotychczasowej wysokiej ceny, używają go w leczeniu padaczki. Przyznam też, że od kilku miesięcy dostawaliśmy liczne pytania od chorych, w sprawie jego refundacji. Proszę pamiętać, że dla chorych, którzy dotąd nie mieli kontrolowanych napadów, jest on ogromną szansą na powrót do "normalnego życia” – wyjaśnia Alicja Lisowska. - Każdy nowy, refundowany lek dedykowany tej grupie, daje szanse na powrót do zdrowia: zmniejszenie częstotliwości napadów, złagodzenia ich przebiegu. Pragnę podziękować panu ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu za zrozumienie sytuacji chorych z padaczką lekooporną i decyzję o refundacji cenobamatu – dodaje Alicja Lisowska.

Źródło informacji prasowej: PAP MediaRoom

Cenobamat jest zalecany w najnowszych rekomendacjach Sekcji Padaczki Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Źródło informacji prasowej: PAP MediaRoom
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku