Stres u nastolatków może mieć długotrwałe konsekwencje zdrowotne

Badania z udziałem ludzi i prowadzone na zwierzętach wskazują, że zbyt silny stres doświadczany w okresie nastoletnim wyraźnie zwiększa ryzyko późniejszych problemów psychicznych. Może to wynikać m.in. ze zmian zachodzących w mózgu, który w tym czasie intensywnie się rozwija i jest szczególnie wrażliwy. Naukowcy zwracają zarazem uwagę na lepszy stan zdrowia dorosłych, którzy jako nastolatki doświadczali spokoju i szczęścia. Przypominają też, że w redukcji stresu mogą pomóc całkiem proste metody.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine donieśli o odkryciu, że nadmierny stres doświadczany w okresie nastoletnim może zwiększać ryzyko depresji poporodowej u kobiet w dorosłości. Tak sugerują wyniki eksperymentu przeprowadzonego na myszach. Gryzonie doświadczające silnego stresu w młodym wieku wyraźnie dłużej miały podwyższony poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) po urodzeniu potomstwa. Towarzyszyła temu mniejsza ruchliwość i ochota na konsumpcję cukru. 
Choć obserwacji gryzoni nie można przekładać 1:1 na ludzi, naukowcy przypominają badania, według których depresja poporodowa występuje częściej w miastach obfitujących w czynniki stresogenne.
 
Tymczasem zespół z Uniwersytetu w São Paulo w eksperymentach na szczurach zauważył niedawno, że stres w młodym wieku może zmieniać aktywność genów w mózgu. Skutkiem może być większa podatność na choroby psychiczne w dorosłości.

„Wiek nastoletni ma krytyczne znaczenie, jeśli chodzi o plastyczność mózgu, który silnie reaguje wtedy na doświadczenia społeczne” – podkreśla prof. Felipe Villela Gomes, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Translational Psychiatry”. „Podatność na szkodliwe społeczne i środowiskowe czynniki, takie jak traumy, zniewagi czy maltretowanie wzrasta w tym okresie. Społeczne doświadczenia mogą przy tym wpływać na podatność na stres” – wyjaśnia ekspert.

Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

Bunt u nastolatka – to może być depresja

Myślisz, że Twój nastolatek jest po prostu niegrzeczny i głupio się buntuje? Uważaj, nieprzestrzeganie norm, złe wyniki w nauce, drażliwość, wybuchowość, pobudzenie, godziny przed komputerem - mogą być objawami depresji.

Szczególnie wrażliwa jest kora przedczołowa – informują brazylijscy naukowcy. To obszar odpowiedzialny m.in. za regulację emocji. W tym rejonie u szczurów doświadczających silnego stresu w młodości dochodziło do negatywnych zmian ekspresji genów niezbędnych do działania produkujących energię mitochondriów. Jednocześnie szczury były bardziej podatne na lęki, gorzej radziły sobie w interakcjach z innymi osobnikami, a ich możliwości poznawcze spadały.

Stres a rozwój zaburzeń psychicznych

Również badania z udziałem ludzi sugerują, że stres w młodości może mieć związek ze stanem zdrowia w dorosłości. Zespół z Uniwersytetu w Aarhus po przeanalizowaniu danych na temat prawie 12 tys. osób zauważył związek między subiektywnie odczuwanym stresem w okresie nastoletnim i ryzykiem problemów psychicznych w ciągu kolejnego roku. 
Jak podkreślają badacze, pojawiające się w młodym wieku problemy psychiczne mają ogromny wpływ na dalsze życie człowieka. U nieco ponad 2,1 proc. nastolatków zdiagnozowano zaburzenie psychiczne w uwzględnionym okresie. Przy tym odczuwany stres okazał się mieć kluczowe znaczenie. Już przy umiarkowanym subiektywnie postrzeganym stresie ryzyko rozwoju psychicznego zaburzenia rosło dwukrotnie, a przy mocno natężonym – aż sześciokrotnie. 
„Nastolatki z wysokim poziomem odczuwanego stresu były bardziej zagrożone rozwojem zaburzeń psychicznych. Interwencje redukujące stres subiektywnie postrzegany przez nastolatki potencjalnie mogą więc pomóc w zidentyfikowaniu osób silniej zagrożonych późniejszymi problemami” – podsumowują wyniki badacze z duńskiej uczelni.

Czym jest i jakie znaczenie ma dla zdrowia pozytywny afekt?

Eksperci z Harvard University spojrzeli na zagadnieni od przeciwnej strony. Według opisanego na łamach „PLoS Medicine” badania ich autorstwa, nastolatki z bardziej pozytywnym afektem mają, statystycznie, wyraźnie lepsze zdrowie psychiczne w dorosłości.
 
Pozytywny afekt wiąże się m.in. z częstszym doświadczaniem takich odczuć jak szczęście, radość, podekscytowanie czy spokój – wyjaśniają naukowcy. Przeanalizowali oni dane na temat 10 tys. mieszkańców USA, którzy w latach 90. byli nastolatkami. Uwzględnili przy tym ponad 40 parametrów odnośnie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zachowań sprzyjających zdrowiu i dobrym relacjom społecznym.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

U nastolatków lęk może powodować problemy ze skórą

Pomiędzy niektórymi zaburzeniami psychicznymi a chorobami somatycznymi u nastolatków mogą istnieć czasowe powiązania. Dzięki ustaleniom szwajcarsko-niemieckiego zespołu naukowców można będzie lepiej leczyć zarówno ciało, jak i duszę nastolatków.

Pozytywnemu afektowi towarzyszyły wyraźnie lepsze wyniki w każdej kategorii, także po uwzględnieniu czynników towarzyszących, takich jak status społeczno-ekonomiczny. Największa różnica dotyczyła przy tym zdrowia psychicznego. W szczególności malało ryzyko ADHD/ADD, lęków, depresji i nadmiernego stresu. 
„Ważne organizacje, takie jak OECD, WHO czy ONZ nawołują różne kraje, by obok mierzonych wskaźników ekonomicznych uwzględniały w swoich planach również samopoczucie mieszkańców. Coraz więcej danych pochodzących z randomizowanych, kontrolowanych badań oraz analiz przypadków skutecznych strategii oddziałujących na całe populacje sugeruje, że pozytywny afekt można wspierać” – piszą autorzy odkrycia.

„Nasze wyniki sugerują, że rozwijanie pozytywnego afektu w wieku nastoletnim, czyli w okresie rozwoju krytycznym dla zdrowia i sprzyjających mu nastawień, to obiecujący sposób interwencji, który może wspierać trajektorię prowadzącą do lepszego zdrowia i samopoczucia w dorosłości” – dodają.

Jak zadbać o dobrostan nastolatka?

W dbaniu o właściwy rozwój i dobre samopoczucie nastolatków na pewno pomoże stabilna rodzina, spokojna atmosfera, zdrowe zainteresowanie i wsparcie opiekunów, a także bezpieczeństwo ekonomiczne. Jeśli pojawia się stres, istnieją sposoby, które pozwalają go złagodzić. Zwrócili na to niedawno uwagę specjaliści z University of California, San Francisco. Przyjrzeli się oni sytuacji młodzieży, która doświadczyła w życiu trudnych wydarzeń. 

Eksperci sprawdzili, jak młode osoby radziły sobie w czasie pandemii Covid-19. Badanie z udziałem ponad 4,5 tys. młodych ludzi pokazało, że już proste zabiegi wnoszą sporo dobrego, jeśli chodzi o redukcję stresu. Naukowcy wymieniają przy tym dbanie o swoje ciało, ćwiczenia fizyczne i troskę o odpowiedni sen. Samopoczucie badanych było też lepsze, jeśli lekcje w szkole prowadzono na żywo. 

Marek Matacz

Źródła:

Doniesienie o związku między stresem i depresją poporodową
https://www.hopkinsmedicine.org/news/newsroom/news-releases/2024/04/study-suggest-adolescent-stress-may-raise-risk-of-postpartum-depression-in-adults

Doniesienie na temat stresu w młodym wieku i możliwych zmian w mózgu
https://www.eurekalert.org/news-releases/1032657

Doniesienie na temat znaczenia pozytywnego afektu
https://www.eurekalert.org/news-releases/1038996

Praca naukowa na temat metod radzenia sobie ze stresem
https://dx.doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2024.2076

Autor

Marek Matacz

Marek Matacz - Od ponad 15 lat pisze o medycynie, nauce i nowych technologiach. Jego publikacje znalazły się w znanych miesięcznikach, tygodnikach i serwisach internetowych. Od ponad pięciu lat współpracuje serwisem "Zdrowie" oraz serwisem naukowym Polskiej Agencji Prasowej. Absolwent Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Źródło: Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce

    Główny Inspektorat Sanitarny powołuje pierwszy w Polsce Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym

    Materiał promocyjny

    Przy wsparciu biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny powołał właśnie nowy Zespół Nauk Behawioralnych w Zdrowiu Publicznym “BOND”. Celem zespołu jest łączenie nauk o ludzkich zachowaniach z projektowaniem polityk zdrowotnych.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP