Tag:
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Stres u nastolatków może mieć długotrwałe konsekwencje zdrowotne

    Badania z udziałem ludzi i prowadzone na zwierzętach wskazują, że zbyt silny stres doświadczany w okresie nastoletnim wyraźnie zwiększa ryzyko późniejszych problemów psychicznych. Może to wynikać m.in. ze zmian zachodzących w mózgu, który w tym czasie intensywnie się rozwija i jest szczególnie wrażliwy. Naukowcy zwracają zarazem uwagę na lepszy stan zdrowia dorosłych, którzy jako nastolatki doświadczali spokoju i szczęścia. Przypominają też, że w redukcji stresu mogą pomóc całkiem proste metody.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Szybciej, szybciej, więcej, więcej – znasz to? 

    29 lutego – dodatkowy dzień roku. To dobry pretekst, by zastanowić się, czy musimy tak pędzić. Co jest dla nas naprawdę ważne, a co możemy odpuścić  – radzi dr Rafał Albiński, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sposób na stres: opowiedzieć sobie, co i dlaczego stresuje

    Stresu nie da się uniknąć. Istnieje nurt w psychologii, który zaleca – w celu uniknięcia szkodliwych skutków stresu – zastanowienie się  nad tym, co wywołuje stres i nadanie temu odpowiedniego znaczenia. Innymi słowy – kładzie się nacisk na interpretację danej sytuacji życiowej. Dowiedz się więcej.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP

    Kosmetologia psychiatryczna - pomocne narzędzie dla lekarzy POZ

    Wczesna profesjonalna interwencja w kryzysie psychicznym to zdaniem psychiatry prof. Marka Krzystanka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego konieczna prewencja nazywana przez niego kosmetologią psychiatryczną. Uważa, że to koncepcja przydatna dla lekarzy POZ - to do nich często trafiają pacjenci wymagający wczesnej interwencji. Temu, jak lekarz POZ może im wtedy  pomóc, poświęcony będzie webinar 30 listopada br.

    6 minut czytania
  • Jak radzić sobie ze stresem w domu i w pracy

    Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, zastanów się, co jest jego przyczyną i jakie emocje wywołuje: lęk czy raczej złość? Rozpoznanie ich jest podstawą, by umieć sobie ze stresem poradzić. Nadmiar stresu może być destrukcyjny, więc warto umieć go ograniczać - radzi psycholog Anna Maria DiGregorio z Centrum Terapii Dialog. Na wyczerpujący stres są sposoby.

    Anna Maria DiGregorio, psycholog,  i Monika Grzegorowska
    8 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Hormon stresu. Najważniejsze fakty, które trzeba znać

    Sprzeczka z szefem, kolegą czy współmałżonkiem? Twoje nadnercza wyrzuciły właśnie porządną dawkę kortyzolu do krwi. Tak biologia przygotowuje cię do walki, ucieczki czy zastygnięcia. To atawistyczny mechanizm, który potrzebny jest wbrew pozorom także w czasach, gdy nie atakują nas dzikie zwierzęta. Czasem bywa jednak szkodliwy. Uwaga, kortyzol produkowany jest przez całą dobę, także wtedy, gdy niczym nie niepokojeni leżymy w hamaku!

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Co zrobić, by święta mniej nas stresowały?

    Media serwują nam wizję pięknych, sielankowych, rodzinnych świąt, gdzie wszyscy za stołem są szczęśliwi. Tymczasem dla wielu święta to duży stres. Wbrew pozorom można go zmniejszyć.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku