Materiał promocyjny

Jak zapobiec uszkodzeniom nerek w przebiegu cukrzycy?

Cukrzyca (zarówno cukrzyca typu I, jak i typu II) jest chorobą, którą można skutecznie leczyć i kontrolować - pod warunkiem skrupulatnego stosowania się do wytycznych terapii. Niestety, nieleczona cukrzyca niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań.

zdj. freepik.com
zdj. freepik.com

Wśród najczęstszych powikłań można wyróżnić między innymi zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, uszkodzenia narządu wzroku, zespół stopy cukrzycowej, a także cukrzycową chorobę nerek. Na czym polega ostatnie z wymienionych schorzeń? Jak dbać o nerki przy cukrzycy, by nie narażać się na ryzyko powikłań?

Ból nerek przy cukrzycy i inne objawy - co świadczy o cukrzycowej chorobie nerek? 

Szacuje się, że ryzyko uszkodzenia nerek, a co za tym idzie - również ryzyko zaburzeń ich funkcjonowania - jest wyższe u diabetyków niż u osób zdrowych aż o kilkanaście procent. To właśnie nieprawidłowości w zakresie pracy wspomnianego narządu są jednymi z wielu powikłań nieleczonej cukrzycy. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza cukrzycową chorobę nerek (w skrócie określaną jako CChN, a dawniej nazywaną nefropatią cukrzycową).
 
Cukrzycowa choroba nerek wynika bezpośrednio z długotrwałego utrzymywania zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Taka sytuacja następuje z kolei u pacjentów, którzy w ogóle nie leczą cukrzycy lub są leczeni nieprawidłowo (w tym pomijają i lekceważą zalecenia dotyczące zmian w stylu życia). Niestety, rozwijająca się nefropatia cukrzycowa nie daje szczególnych objawów i - należy to podkreślić - nie powoduje bólu nerek, opisywanego przez pacjentów jako ból pleców w okolicy lędźwiowej. Dopiero w późniejszych etapach chory może odczuwać ogólne osłabienie organizmu, któremu towarzyszy zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, obrzęki, szybsza męczliwość, zblednięcie i poszarzenie powłok skórnych.
 
Rozpoznanie cukrzycowej choroby nerek opiera się przede wszystkim na badaniu moczu oraz krwi. Nieprawidłowości w zakresie konkretnych parametrów (w tym albuminy i kreatyniny w moczu oraz poziomu przesączania kłębuszkowego - eGFR) stanowią podstawę do rozpoznania cukrzycowej choroby nerek. Leczenie tego schorzenia uwzględnia oczywiście regulację glikemii (a więc regulację poziomu glukozy we krwi), a oprócz tego przyjmowanie leków nefroprotekcyjnych, wyrównywanie ciśnienia krwi, redukcję masy ciała (jeśli istnieje taka konieczność) oraz unikanie czynników negatywnie wpływających na pracę i strukturę nerek.
 
Więcej informacji o samej nefropatii cukrzycowej, jak i innych następstwach nieleczonej cukrzycy, znajduje się w artykule: Powikłania cukrzycy, nieleczona cukrzyca - czy jest się czego obawiać? (https://www.doz.pl/czytelnia/a13822-Powiklania_cukrzycy_nieleczona_cukrzyca_-_czy_jest_czego_sie_obawiac).

 

Jak dbać o nerki przy cukrzycy? 

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę nerek (a także innych narządów i układów) przed powikłaniami cukrzycy, jest oczywiście regulacja glikemii, będąca ogólnie celem terapii diabetologicznej. W ramach takiego leczenia konieczne jest wdrożenie konkretnych zmian w zakresie stylu życia, żywienia, a w razie potrzeby - przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych.

Oprócz uregulowania glikemii, pacjentom z cukrzycą poleca się:

- uregulowanie masy ciała, bezwzględną rezygnację ze spożywania alkoholu i palenia papierosów;
- uregulowanie poziomu lipidów we krwi - w tym „dobrego” i „złego” cholesterolu;
- uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi - koniecznie pod okiem lekarza;
- ograniczenie podaży białka oraz soli w codziennej diecie;
- unikanie preparatów, suplementów i leków nefrotoksycznych - mających negatywny wpływ na nerki (należy wyeliminować je we współpracy z lekarzem).

Lekarz może zadecydować również o wspomaganiu terapii cukrzycy suplementacją konkretnych preparatów, pozytywnie wpływających na glikemię: https://www.doz.pl/apteka/k4673-Diabetyk.

Źródła:

1. Dr n. med. M. Jasik, Nefropatia cukrzycowa [w:] dtiabetologiaonline.pl, dostęp: 26.08.2024

2. Franek, F. Kokot, Cukrzycowa choroba nerek [w:] Interna - Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej online, data aktualizacji hasła: 10.08.2024

3. Dr n. med. B. Katra, aktualizacja: lek. M. Wiercińska, Cukrzycowa choroba nerek (CChN; dawniej nefropatia cukrzycowa) [w:] Medycyna Praktyczna, 26.03.2024

4. Jermołaj, A. Rydzewska-Rosołowska, T. Hryszko, Czy przewlekła choroba nerek to powikłanie tylko cukrzycy typu 2? Algorytm postępowania w poszukiwaniu i leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek [w:] Lekarz POZ 2/2024

5. Dr n. med. I. Korzeniewska-Dyl, Co to jest cukrzycowa choroba nerek? [w:] Diabetologia po Dyplomie 02/2018

6. H. de Boer, K. Khunti, K. R. Tuttle, J. J. Neumiller, C. M. Rhee, S. E. Rosas, P. Rossing, G. Bakris, tłumaczenie: lek. E. Chmura-Gogól, konsultacja: prof. dr hab. n. med. T. Stompór, prof. dr hab. n. med. L. Czupryniak, Postępowanie w cukrzycy u chorych na przewlekłą chorobę nerek. Uzgodniony raport American Diabetes Association (ADA) i Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) [w:] Medycyna Praktyczna, 21.12.2023

Więcej na: doz.pl

Źródło informacji: DOZ.pl Sp. z o.o.
Artykuł Sponsorowany

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy