Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale

Niedotlenienie okołoporodowe dotyka jednego do dwóch noworodków na 1000. By nie dopuścić do poważnych zmian w mózgu, trzeba jak najszybciej rozpocząć hipotermię leczniczą. Kluczowe jest pierwszych sześć godzin. Nie zawsze jednak szpital dysponuje odpowiednim sprzętem. Na szczęście wyścig z czasem można podjąć już w karetce. W Polsce jest pięć pojazdów z niezbędną aparaturą. Od 2019 roku przetransportowały 28 noworodków.

Fot.Generali Polska
Fot.Generali Polska

Do Bydgoszczy, Zielonej Góry, Poznania i Łodzi dołączyła właśnie Warszawa. Instytut Matki i Dziecka otrzymał karetkę, w której znajduje się sprzęt do prowadzenia hipotermii leczniczej noworodków przekazany przez Generali Polska w ramach programu Fundacji The Human Safety Net. Pojazdem przewożone będą noworodki z niedotleniem okołoporodowym, które przyjdą na świat na Mazowszu. W tym województwie rodzi się najwięcej dzieci – w 2023 roku blisko 50 tys., z czego 55 noworodków poddanych zostało hipotermii leczniczej.

Obecnie Mazowsze dysponuje pięcioma karetkami noworodkowymi. Dwie z nich ma do dyspozycji Warszawa. Najnowszy pojazd w taborze medycznym zawiera aparaturę, w której specjalistyczny zespół ratowniczy rozpocząć może terapię noworodka – hipotermię leczniczą już podczas jego transportu do odpowiedniej placówki. Wszystko po to, by zminimalizować skutki niedotlenienia okołoporodowego, które dotykają głównie ośrodkowy układ nerwowy. W około 20 proc. to ciężkie powikłania (np. porażenie mózgowe dziecięce), w 15–28 proc. napady padaczkowe. Im szybciej zastosuje się leczniczą hipotermię, tym bardziej rosną szanse na zdrowe życie.

Hipotermia lecznicza - na czym polega?
 

– To pewien paradoks, bo noworodka zamiast ogrzewać, ziębi się. Dziecko zdrowe od razu jest podawane mamie, przytulane do piersi. Najmniejsze dzieci, które szybko wytracają temperaturę ciała, układane są na specjalnym stanowisku, które jest z góry nagrzewane. Zakłada się im czapeczki i ciepło okrywa. Natomiast w przypadku niedotlenienia mówimy o zmniejszeniu temperatury ciała po to, by zwolnić metabolizm mózgu (...). Daje nam to czas, by zareagować. To okienko terapeutyczne trwa sześć godzin – wyjaśniła podczas konferencji prasowej prof. dr hab. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii.

Ciało noworodka wychładza się do 32–33 st. Celsjusza. Metabolizm mózgu z każdym stopniem w dół spowolnia, a w stanie hipotermii pracuje już bardzo wolno.

– Po 72 godzinach podnosi się temperaturę ciała noworodka o pół stopnia na godzinę, a w siódmej dobie od porodu wykonuje rezonans magnetyczny, by określić uszkodzenia biochemiczne w mózgu. Już wtedy możemy określić, jakiego wsparcia dziecko będzie wymagało – wyjaśnił Serwisowi Zdrowie dr hab. n. med. i n. o zdr. Paweł Krajewski, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Dodał, że hipotermię stosuje się w stosunku do dzieci narodzonych w 34. tygodniu ciąży i później.

Niedotlenienie w czasie porodu - przyczyny

Przyczyny niedotlenienia mózgu nie zawsze są znane i łatwe do przewidzenia. Związane z nim ryzyko zgonu jest wysokie i wynosi około 60 proc.

– Niedotlenienie występuje od jednego do dwóch przypadków na 1000 urodzeń. To sytuacja niezwykle rzadka w krajach rozwiniętych. Często nie jesteśmy w stanie jej przewidzieć. Może nastąpić na przykład na skutek oddzielenia łożyska czy pęknięcia macicy. Mamy też coraz więcej pacjentek z chorobami przewlekłymi: nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą, rodzących w zaawansowanym wieku. U nich występuje większe ryzyko niewydolności łożyska, a co za tym idzie: zwiększone ryzyko niedotlenienia okołoporodowego – wyjaśniła dr n. med. Natalia Mazanowska, zastępca kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Specjalistka zaznaczyła, że do niedotlenienia okołoporodowego może dojść również podczas prawidłowo przebiegającego porodu. Aby minimalizować takie ryzyko opracowywane są rekomendacje dotyczące monitorowania dobrostanu płodu w czasie porodu. Noworodki z niedotlenieniem powinny jak najszybciej znaleźć się w ośrodku, który prowadzi hipotermię. W Polsce są 33 takie placówki. Pierwsza powstała w 2008 roku.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Konferencja prasowa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie dot. hipoteremii leczniczej w transporcie noworodków (3 października br).

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Udar cieplny to śmiertelne zagrożenie

    Niektórzy z nas w upały ledwie zipią, inni czują się świetnie. Jednak przebywanie w wysokiej temperaturze, niezależnie od sympatii do słońca, może doprowadzić do wyczerpania, a jeśli nic z tym nie zrobimy - do udaru cieplnego. 

  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    Hipotermia – kiedy zimno zabija

    Siarczyste mrozy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko osób bezdomnych i nadużywających alkoholu. Dowiedz się jak uniknąć nadmiernego wychłodzenia organizmu oraz jak reagować w przypadku znalezienia osoby w stanie hipotermii.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Uprawiasz sport –nie pij ani za dużo, ani za mało

    Podczas intensywnych ćwiczeń trzeba pić. Byle nie za dużo - niebezpieczne jest zarówno odwodnienie, jak i wypicie zbyt dużej ilości płynów. Sprawdź, ile i jak należy ich pić podczas intensywnego wysiłku.

  • Hipotermia: jak skutecznie pomóc

    Jeśli chcesz pomóc osobie głęboko wychłodzonej, obchodź się z nią niezwykle delikatnie. Gwałtowne ruchy, próby pionizacji czy gwałtowne przewracanie do pozycji tzw. bezpiecznej bocznej czasem może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dowiedz się, co robić, gdy ktoś znalazł się w stanie hipotermii.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku