Starzenie się nie powinno boleć

Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Ból przewlekły, niestety częste doświadczenie polskich seniorów, wynika z ich schorzeń. Niezależnie od przyczyn, i schorzenie, i ból, należy leczyć.

Dlaczego warto leczyć przewlekły ból

Co zyskuje senior, lecząc ból przewlekły:

  • nie cierpi, poprawia sobie jakość życia;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji;
  • poprawia sprawność funkcjonalną;
  • zmniejsza ryzyko niesprawności;
  • zmniejsza ryzyko popadnięcia w uzależnienie od osób trzecich.

Ból przewlekły u osób starszych najczęściej spowodowany jest problemami układu kostno-stawowego, chorobami krążenia, powikłaniami cukrzycy.

41 proc. seniorów skarżyło się na przewlekły ból

W badaniu PolSenior na ból przewlekły uskarżało się ponad 41 proc. osób w wieku 65-89 lat. Co ciekawe, osoby cierpiących z powodu tych dolegliwości było mniej w badanej grupie powyżej 89. r. ż. – ok. 37 proc. W obu grupach częściej na ból przewlekły uskarżały się kobiety niż mężczyźni. Najczęściej boli okolica krzyżowa kręgosłupa, nogi oraz kolana. Jednak co druga osoba zgłaszała dolegliwości bólowe w co najmniej trzech miejscach.

Badanie wykazało, że osoby cierpiące z powodu bólu przewlekłego przyjmują więcej leków, także tych dostępnych bez recepty, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia interakcji. Bardzo rzadko natomiast korzystały z rehabilitacji i fizjoterapii.

W cytowanych badaniach wzięło udział 2875 mężczyzn i 2776 kobiet.

Co robić w razie bólu?

Jest wiele metod łagodzenia bólu przewlekłego – farmakoterapia (zawsze pod kontrolą lekarza!), fizykoterapia, rehabilitacja, a czasem także akupunktura. W kilku miastach są ośrodki leczenia bólu, do których można zwrócić się o pomoc. Każdy pacjent ma zaś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do właściwego specjalisty.

Trzeba jednak pamiętać, by o dolegliwościach bólowych, ich lokalizacji, natężeniu bólu i czasie jego występowania, informować lekarza.

Źródło: E. Kozak-Szkopek, M. Mossakowska, P. Ślusarczyk, K. Broczek, A. Szybalska, K. Wieczorowska-Tobis: „Analiza występowania bólu przewlekłego u osób starszych w Polsce” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/P. Werewka

    Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

    Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

  • Adobe Stock

    Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

    Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

  • AdobeStock

    Wzrost kompetencji cyfrowych to większa odporność seniorów na oszustwa

    Współcześni przestępcy prześcigają się w pomysłach jak oszukiwać seniorów i wykorzystywać ich, najczęściej słabą umiejętność poruszania się w wirtualnym świecie. Dlatego warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez NASK na Światowy Dzień Seniora (14 października) i poznać najnowsze sztuczki internetowych złodziei i sposoby na odpierania ich ataków.

  • Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meriutum

    Nagroda Zaufania Złoty OTIS dla prof. dr hab. n. med. Piotra Jankowskiego i dr n. med. Małgorzaty Kupisz-Urbańskiej

    Materiał promocyjny

    Podczas I Konferencji „Medycyna z Diamentami 2024”, która odbyła się 5 listopada w Warszawie, organizowanej przez Świat Lekarza, zostały wręczone Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, przyznawane od 2004 roku dla wybitnych lekarzy, farmaceutów, dziennikarzy i organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku