Trauma zwiększa ryzyko tocznia?

To FAKT! Zespół stresu pourazowego, podobnie jak każdy większy stres, zwiększa ryzyko wystąpienia tocznia.

Traktuje o tym niedawna publikacja w „Arthritis & Rheumatology”.

Badania zespołu pod kierunkiem dr Andrei Roberts z Harvard T. H. Chan School of Public Health objęły swym zasięgiem 54,763 kobiety -cywilów.

Ujawniły one, że trauma psychiczna ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na toczeń, zaś zespół stresu pourazowego - prawie trzykrotnie.

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanych przyczynach, atakujący kilkakrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Objawia się przede wszystkim bólami stawów, lekko podwyższoną temperaturą ciała i przewlekłym zmęczeniem.

Odkrycie zespołu dr. Roberts, pokrywa się z wcześniejszymi ustaleniami, z których wynika, że trauma i odpowiedź organizmu na stres mogą prowadzić do objawienia się lub zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.

– Byliśmy zaskoczeni, że trauma i związane z nią ryzyko wystąpienia tocznia są silniejszymi prognostykami rozwoju tocznia niż na przykład palenie – mówi dr Roberts.

Dbanie o zdrowie psychiczne i unikanie stresu ma więc większy sens, niż komukolwiek się do tej pory wydawało.

apio

Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/art.40222/abstract

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

    Będę się więcej ruszać, lepiej odżywiać, mniej denerwować, porzucę nałogi – to najczęstsze postanowienia noworoczne Polaków. Co zrobić, żeby tym razem udało się nam wytrwać w postanowieniu? Trzeba zadbać, by ich realizacja dawała nam satysfakcję, sprawiała przyjemność.

  • AdobeStock

    Czworonogi w Sylwestra cierpią z powodu hałasu fajerwerków

    U jednych zwierząt wystrzały powodują lekką nerwowość, u innych prawdziwą panikę. To dlatego, że ich słuch jest wyraźnie bardziej wyczulony niż u człowieka - podkreśla weterynarz neurolog, dr hab. Marcin Wrzosek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  • AdobeStock

    Depresja matki kształtuje przyszłego człowieka

    Ciąża może być czasem radości, ale i stresu. Dla niektórych kobiet ten okres bywa wyjątkowo trudny. Borykają się z uporczywym smutkiem, tracą zainteresowanie codziennymi czynnościami. Szacuje się, że jedna na pięć kobiet w ciąży doświadcza depresyjnych zaburzeń okołoporodowych. Niestety depresja w ciąży często jest bagatelizowana.

  • PAP

    Pod choinką zdrowie!

    Zdrowie to najczęściej wymieniany prezent, który chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Co zrobić, by tak było? Szukać rzetelnej wiedzy i dbać o siebie każdego dnia. Pozostańcie Państwo z nami również w nadchodzącym roku.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia

    Refundacją pomp insulinowych powinni być objęci pacjenci z cukrzycą typu 1 również po ukończeniu 26 lat. Zbiegamy o takie rozwiązanie w Ministerstwie Zdrowia. Dlaczego? Bo nowoczesne technologie pozwalają na lepszą kontrolę glikemii i minimalizują ryzyko powikłań – zaznacza prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

  • Krioterapia – zimno ratujące życie 

  • Geofagia, czyli jedzenie ziemi

  • Pacjent z wrodzoną wadą serca musi mieć zdrowe zęby

  • AdobeStock

    Chatbot-psychoterapeuta? Lepiej zachować ostrożność

    Eksperci analizują coraz intensywniej rozwijane programy, które dzięki sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać osobom doświadczających kryzysu psychicznego, a nawet – jak sugeruje niekiedy marketing – potencjalnie zastąpić terapeutę. Wniosek? Przy ich stosowaniu trzeba bardzo uważać.

  • Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

  • Nadmiar herbat ziołowych nie sprzyja zdrowiu