Studenci medycyny uczą Polaków jak dbać o zdrowie
Uncja środków zapobiegawczych jest lepsza od tony środków leczniczych – do tej idei chcą przekonać jak najwięcej Polaków studenci medycyny, w ramach wielkiej akcji edukacyjnej „Zdrowie pod kontrolą”. Sprawdź co w związku z tym będzie się działo w twoim mieście.
W tym tygodniu (12-17 listopada), w szkołach, przedszkolach, na uczelniach oraz w galeriach handlowych 16 największych polskich miast, wolontariusze z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, realizują zakrojoną na szeroką skalę akcję profilaktyki zdrowotnej, w ramach której m.in. odbywają się różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, a także można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Warto dodać, że akcja pod nazwą „Zdrowie pod kontrolą”, jest realizowana przez IFMSA-Poland już po raz siedemnasty.
Czego Polacy nie wiedzą na temat zdrowia
- W ramach trwającej akcji „Zdrowie pod kontrolą”, w tym tygodniu udało nam się wyedukować już ponad tysiąc młodych ludzi z całej Polski na temat różnych istotnych zagadnień związanych z profilaktyką zdrowotną. Wszystkie poruszane przez nas w czasie spotkań z młodzieżą tematy (np. udzielanie pierwszej pomocy, uzależnienie od papierosów, zdrowie psychiczne) wzbudzały dużą ciekawość. Spotkania te ujawniły też, że młodzi ludzie wciąż nie otrzymują wystarczającej edukacji na temat dbania o ich własne zdrowie – mówi Agata Pieńkowska, pełnomocnik ds. ogólnopolskiej akcji "Zdrowie pod kontrolą", reprezentująca gdański oddział IFMSA-Poland.
W jakich obszarach wiedzy o zdrowiu młodzi Polacy mają największe niedobory?
- Niepokoi zwłaszcza niska świadomość młodych ludzi na temat możliwości i celowości wykonywania regularnych badań kontrolnych i przesiewowych, które są łatwo dostępne. Jest to ważne, ponieważ z postępem cywilizacji choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie zaczęły coraz częściej pojawiać się na świecie, szczególnie wśród populacji krajów rozwiniętych, do których należy Polska. Staramy się przekonać młodych ludzi, że zdrowy tryb życia i regularne proste badania (jak np. morfologia krwi czy glikemia) są najlepszą metodą na kontrolowanie swojego stanu zdrowia i długie życie – mówi Agata Pieńkowska.
Innym dużym problemem, jaki dostrzegli edukatorzy w ramach tej akcji (realizowanej m.in. w szkołach), są też szeroko rozpowszechnione mity medyczne.
- Chodzi o mity dotyczące m.in. szczepień ochronnych, oddawania krwi lub szpiku, czy też tzw. medycyny alternatywnej. Na przykład bardzo zaskoczyło nas, że wiele młodych osób myśli, że od oddawania krwi można się uzależnić! To oczywiście nieprawda, ale jak widać, to co dla lekarzy jest oczywiste dla osób niezwiązanych ze środowiskiem medycznym wcale takie nie jest – podkreśla Agata Pieńkowska.
Edukatorzy bardzo często spotykają się też wśród młodzieży z brakiem umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Okazuje się, że młodzi ludzie wiedzą czym jest pierwsza pomoc, ale bardzo często nie są gotowi jej udzielać. Tymczasem, jak podkreśla Agata Pieńkowska, resuscytacja oddechowo-krążeniowa przez świadków zdarzenia zwiększa szanse na przeżycie chorego dwu-, a nawet trzykrotnie. Wiedza i umiejętności praktyczne jakie młodzi ludzie zdobywają podczas tego typu akcji edukacyjnych mają więc na celu ochronę nie tylko ich samych, ale także ich bliskich.
Gdzie można skorzystać z bezpłatnych badań
- Jutro w kilkunastu galeriach handlowych w całej Polsce odbędzie się wielki finał naszej akcji, w czasie którego osoby zainteresowane będą mogły bezpłatnie wykonać wiele badań (m.in. zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom glukozy, skład masy ciała, wykonać test na obecność przeciwciał anty-HCV), a także skorzystać na miejscu z porad i konsultacji lekarskich – informuje Agata Pieńkowska.
W programie są też pokazy udzielania pierwszej pomocy, rejestracja potencjalnych dawców szpiku oraz tzw. "Szpital pluszowego misia", czyli akcja w trakcie której najmłodsi leczą swoje misie i inne pluszaki. Ma to na celu złagodzenie u małych dzieci lęku przed wizytą u lekarza oraz oswojenie się z „białym fartuchem”.
- Tak więc w naszym wydarzeniu może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i dowiedzieć się czy ma faktycznie zdrowie pod kontrolą – podkreśla Agata Pieńkowska.
Gdzie konkretnie, w sobotę 17 listopada będzie można skorzystać z wymienionych wyżej bezpłatnych badań, konsultacji i pokazów, realizowanych przez wolontariuszy IFMSA?
Poniżej przedstawiamy listę miast i centrów handlowych, w których odbywa się akcja "Zdrowie pod kontrolą":
- Białystok CH ALFA
- Bydgoszcz CH RONDO
- Gdańsk CH AUCHAN
- Katowice DH Supersam
- Kraków Centrum Serenada
- Lublin Galeria OLIMP
- Łódź CH Pasaż
- Olsztyn Galeria Warmińska
- Poznań Galeria AVENIDA
- Radom Galeria M1
- Rzeszów Galeria Rzeszów
- Szczecin CH Galaxy Centrum
- Warszawa Galeria Rondo Wiatraczna
- Wrocław Arkady Wrocławskie
- Zielona Góra Galeria FOCUS PARK
- Kielce Galeria Korona (tu wyjątkowo akcja odbywa się dzień wcześniej, czyli 16.11.2018).
Studencka ofensywa w obszarze profilaktyki zdrowotnej
- IFMSA-Poland to nie tylko akcja "Zdrowie pod kontrolą". Każdego roku organizujemy kilka tysięcy różnego rodzaju wydarzeń w całej Polsce. Już niedługo 1 grudnia pojedzie w Gdańsku i w Bydgoszczy "Tramwaj zwany pożądaniem" w ramach walki z HIV/AIDS. W styczniu natomiast zapraszamy na PINK LIPS PROJECT - wydarzenie związane z profilaktyką raka szyjki macicy w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – dodaje Adrian Szkudlarek, pełnomocnik IFMSA-Poland ds. mediów.
Wszystkim tym działaniom przyświeca myśl przewodnia, która głosi, że większość chorób cywilizacyjnych wykrywana jest za późno, a świadomość społeczeństwa o zagrożeniach zdrowotnych współczesnego świata jest niewystarczająca. To właśnie dlatego studenci medycyny próbują uświadomić jak najwięcej ludzi, że warto regularnie wykonywać badania przesiewowe, ponieważ mogą one pomóc wykryć groźną chorobę we wczesnym etapie rozwoju, co zdecydowanie zwiększa szanse na jej wyleczenie.
Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)