Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.11.2017 , 18:17 Aktualizacja: 29.11.2017, 16:22

Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem!

Pod takim hasłem ruszyła nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia, która ma zachęcić młodych Polaków do tego, aby bardziej zatroszczyli się o swoje zdrowie. Profilaktycznie.

Print Screen Print Screen

Pamiętacie rewelacyjny spot Ministerstwa Zdrowia, w którym „o kielichu u Zdzicha śpiewała wątroba”? Tamten spot był częścią większej kampanii edukacyjnej pod tytułem „Jak działa zdrowy człowiek”, związanej z uchwaleniem przez Sejm długo oczekiwanej ustawy o zdrowiu publicznym.

Na tym jednak nie koniec. Ministerstwo Zdrowia kontynuuje swą edukacyjną ofensywę: ruszyło właśnie z nową kampanią promującą zdrowy styl życia, zatytułowaną „Profilaktyka, Człowieku”, skierowaną do młodego pokolenia Polaków (w wieku 18-35 lat). Dotyczy ona głównie profilaktyki chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

Zdrowie ma wiele twarzy

„Ty patrzysz na mnie, a ja na Ciebie. Ale ty chcesz być mną! Skąd to wiem? Bo nawet ja chcę być mną. Każdy chce być mną, bo każdy chce mieć końskie zdrowie! Ty też… Bo przecież nie możesz się rozsypać" – takimi słowami zwraca się do odbiorców człowiek z głową konia w oryginalnym spocie otwierającym nową kampanię.

Będzie ona rzecz jasna prowadzona w internecie, ponieważ to właśnie tam młodzi ludzie spędzają obecnie najwięcej wolnego czasu. Dlatego też, do udziału w kampanii zaangażowano m.in. znanych młodych youtuberów.

Eksperci ds. zdrowia publicznego, wspierający merytorycznie kampanię, chcą za jej pośrednictwem zwrócić uwagę na fakt, że młodzi ludzie coraz częściej miewają poważne kłopoty ze zdrowiem, a duża część z nich może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Wiele chorób przewlekłych może się bowiem rozwijać podstępnie, przez wiele lat nie dając żadnych wyraźnych objawów (np. miażdżyca czy nowotwory).

Na przykład, na nadciśnienie choruje już około 10 proc. osiemnastolatków, którzy na ogół o tym nie wiedzą - bo się nie badają. Tymczasem, nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi, po wielu latach, doprowadza do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, grożących zawałem serca i udarem mózgu.

Co nam szkodzi, a co pomaga?

Celem kampanii jest zwrócenie młodym ludziom uwagi na istniejące zagrożenia dla zdrowia (czynniki ryzyka), tak by nie pojawiali się oni u lekarza dopiero wtedy, kiedy zaczynają poważnie chorować - bardzo często na schorzenia, którym można było zapobiec.

Eksperci przypominają, że nasze zdrowie aż w 80 proc. zależy od stylu życia jaki prowadzimy i różnych czynników zewnętrznych, a jedynie w 20 proc. od tego, jakie mamy geny. Im wcześniej zaczniemy więc świadomie dbać o zdrowie, tym bardziej zwiększymy swoje szanse na długie życie w zdrowiu i uniknięcie wielu groźnych chorób przewlekłych.

Jakie są zatem najważniejsze elementy zdrowego stylu życia chroniące nas przed chorobami? Tego oczywiście można dowiedzieć się z materiałów edukacyjnych kampanii. Warto jednak wymienić, w telegraficznym skrócie, choć kilka z nich:

  • regularna, umiarkowana, sprawiająca przyjemność aktywność fizyczna (np. spacery, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie),
  • zdrowe żywienie (dietetycy twierdzą, że nasze zdrowie aż w 70 proc. zależy od jakości naszej codziennej diety, a największe żywieniowe grzechy to niejedzenie śniadań oraz nadmierne spożycie słodyczy i słodzonych napojów),
  • brak nałogów: czyli niepalenie papierosów (w tym także e-papierosów), ograniczone spożycie alkoholu, "zero tolerancji" dla narkotyków i dopalaczy,
  • regularne, profilaktyczne badania diagnostyczne.

Kampania „Profilaktyka, Człowieku” jest realizowana w ramach programu „Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu”, realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.

Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 624

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.