Dbaj o siebie i ciesz się końskim zdrowiem!

Pod takim hasłem ruszyła nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Zdrowia, która ma zachęcić młodych Polaków do tego, aby bardziej zatroszczyli się o swoje zdrowie. Profilaktycznie.

Print Screen
Print Screen

Pamiętacie rewelacyjny spot Ministerstwa Zdrowia, w którym „o kielichu u Zdzicha śpiewała wątroba”? Tamten spot był częścią większej kampanii edukacyjnej pod tytułem „Jak działa zdrowy człowiek”, związanej z uchwaleniem przez Sejm długo oczekiwanej ustawy o zdrowiu publicznym.

Na tym jednak nie koniec. Ministerstwo Zdrowia kontynuuje swą edukacyjną ofensywę: ruszyło właśnie z nową kampanią promującą zdrowy styl życia, zatytułowaną „Profilaktyka, Człowieku”, skierowaną do młodego pokolenia Polaków (w wieku 18-35 lat). Dotyczy ona głównie profilaktyki chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

Zdrowie ma wiele twarzy

„Ty patrzysz na mnie, a ja na Ciebie. Ale ty chcesz być mną! Skąd to wiem? Bo nawet ja chcę być mną. Każdy chce być mną, bo każdy chce mieć końskie zdrowie! Ty też… Bo przecież nie możesz się rozsypać" – takimi słowami zwraca się do odbiorców człowiek z głową konia w oryginalnym spocie otwierającym nową kampanię.

Będzie ona rzecz jasna prowadzona w internecie, ponieważ to właśnie tam młodzi ludzie spędzają obecnie najwięcej wolnego czasu. Dlatego też, do udziału w kampanii zaangażowano m.in. znanych młodych youtuberów.

PAP

Otyłość dzieci i młodzieży problemem na całym świecie

Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Szczególnie cierpią z ich powodu dzieci rodziców gorzej wykształconych o niskich dochodach.

Eksperci ds. zdrowia publicznego, wspierający merytorycznie kampanię, chcą za jej pośrednictwem zwrócić uwagę na fakt, że młodzi ludzie coraz częściej miewają poważne kłopoty ze zdrowiem, a duża część z nich może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Wiele chorób przewlekłych może się bowiem rozwijać podstępnie, przez wiele lat nie dając żadnych wyraźnych objawów (np. miażdżyca czy nowotwory).

Na przykład, na nadciśnienie choruje już około 10 proc. osiemnastolatków, którzy na ogół o tym nie wiedzą - bo się nie badają. Tymczasem, nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi, po wielu latach, doprowadza do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, grożących zawałem serca i udarem mózgu.

Co nam szkodzi, a co pomaga?

Celem kampanii jest zwrócenie młodym ludziom uwagi na istniejące zagrożenia dla zdrowia (czynniki ryzyka), tak by nie pojawiali się oni u lekarza dopiero wtedy, kiedy zaczynają poważnie chorować - bardzo często na schorzenia, którym można było zapobiec.

Fot. PAP

Co najbardziej zagraża życiu dzieci i młodzieży?

Międzynarodowi eksperci wskazali pięć najważniejszych przyczyn umieralności dzieci i młodzieży na świecie.

Eksperci przypominają, że nasze zdrowie aż w 80 proc. zależy od stylu życia jaki prowadzimy i różnych czynników zewnętrznych, a jedynie w 20 proc. od tego, jakie mamy geny. Im wcześniej zaczniemy więc świadomie dbać o zdrowie, tym bardziej zwiększymy swoje szanse na długie życie w zdrowiu i uniknięcie wielu groźnych chorób przewlekłych.

Jakie są zatem najważniejsze elementy zdrowego stylu życia chroniące nas przed chorobami? Tego oczywiście można dowiedzieć się z materiałów edukacyjnych kampanii. Warto jednak wymienić, w telegraficznym skrócie, choć kilka z nich:

  • regularna, umiarkowana, sprawiająca przyjemność aktywność fizyczna (np. spacery, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie),
  • zdrowe żywienie (dietetycy twierdzą, że nasze zdrowie aż w 70 proc. zależy od jakości naszej codziennej diety, a największe żywieniowe grzechy to niejedzenie śniadań oraz nadmierne spożycie słodyczy i słodzonych napojów),
  • brak nałogów: czyli niepalenie papierosów (w tym także e-papierosów), ograniczone spożycie alkoholu, "zero tolerancji" dla narkotyków i dopalaczy,
  • regularne, profilaktyczne badania diagnostyczne.

Kampania „Profilaktyka, Człowieku” jest realizowana w ramach programu „Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu”, realizowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.

Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Adobe Stock

    Cukier = próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 z perspektywy korytarza szkolnego

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Ania, Iwona, Justyna…to tylko trzy z setek matek spędzające całe dnie w przedszkolach, szkołach. Dlaczego? Ich dzieci mają cukrzycę typu 1 (CT1), a placówki nie chcą brać odpowiedzialności za opiekę. Powinna być ona sprawowana przez pielęgniarki. Tych jednak brakuje, a pozostali pracownicy nie wyrażają najczęściej zgody na podawanie leków. Obowiązek ten spada zatem na rodziców.

  • Adobe Stock

    Cichy zawał nie boli

    Przebiega prawie niezauważalnie. Daje objawy przypominające grypę lub zwykłe przeziębienie. W podobny sposób objawia się choćby niedobór witamin, minerałów i rozmaite nerwice. Trudno go rozpoznać, łatwo go „przechodzić”, dlatego bywa nazywany cichym zabójcą.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

  • Sprawdź, czy twoja krew krzepnie prawidłowo – zmierz poziom vWF

  • Nigdy nie będziemy gotowi na śmierć. Jak o niej rozmawiać?

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

  • AdobeStock

    Dbamy o życia, które pozostają

    Zawsze zakładamy, że nasz bliski wróci - z misji, z pracy, z akcji, z dyżuru. Inaczej to nie miałoby sensu. Jednak niektórzy nie wracają. O tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci rodzica i jak pocieszać kogoś, kto stracił ukochaną osobę rozmawiamy z Karoliną Suską, doradcą edukacyjnym z Fundacji Dorastaj z Nami.

  • Od śmierci do życia, czyli o transplantacji narządów

  • Rany trudno gojące się pod kontrolą