Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.01.2024 , 13:29 Aktualizacja: 17.01.2024, 11:32

Choroby autoimmunologiczne a depresja okołoporodowa

Monika Grzegorowska

Szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki badania, z którego wynika, że kobiety z chorobą autoimmunologiczną są bardziej narażone na depresję okołoporodową (PND). Co więcej, działa to także w drugą stronę: kobiety z PND są obarczone większym ryzykiem rozwoju choroby autoimmunologicznej.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Z grupy ok. 815 tys. kobiet (dane pobrane z Medycznego Rejestru Urodzeń z lat 2001–2013) u nieco ponad 55 tys. kobiet zdiagnozowano depresję w trakcie porodu, ciąży lub w ciągu roku po porodzie. W badaniu przyjrzano się 1 mln 300 tys. ciąż.

Naukowcy porównali częstość występowania 41 chorób autoimmunologicznych u kobiet, które miały depresję, jak również u tych, które nie cierpiały na nią. Kontrolowali takie czynniki, jak ich uwarunkowania genetyczne oraz środowisko, w którym wychowywały się.

Wyniki wykazały, że ryzyko wystąpienia depresji okołoporodowej u kobiet z chorobą autoimmunologiczną było o 30 proc. większe. I odwrotnie - u kobiet z depresją (PND) prawdopodobieństwo wystąpienia choroby autoimmunologicznej było o 30 proc. większe niż u kobiet bez niej. 

Poważną depresję poza okresem okołoporodowym powiązano zarówno z zaburzeniami endokrynno-metabolicznymi i dysfunkcjami układu odpornościowego. Wykazano, że ciąża wpływa na objawy AD, do czego może przyczyniać się wrażliwość na zmiany hormonalne, fizjologiczne i psychologiczne w okresie okołoporodowym. "Podczas ciąży choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 1, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) i reumatoidalne zapalenie stawów, są często łagodzone, podczas gdy choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 2, takie jak toczeń rumieniowaty układowy ( SLE), często się pogarszają" - tłumaczą autorzy badania na łamach Molecular Psychiatry".

Zdaniem badaczy związek ten nie zależał od współistniejących chorób psychicznych, co sugeruje, że mogą istnieć wspólne mechanizmy biologiczne.
Wyniki badania wskazują, że potrzebne jest poradnictwo dla kobiet na kilku etapach kontaktów z opieką zdrowotną – przed i po poczęciu i porodzie, a także podczas wizyt reumatologicznych aby poinformować kobiety cierpiące na choroby autoimmunologiczne, które rozważają macierzyństwo, o ryzyku rozwoju PND. Wyniki wykazują również na istotność monitorowania kobiet w tych grupach pod kątem depresji lub chorób autoimmunologicznych.

Zdaniem lekarzy powiązania te mogą wynikać ze wspólnych genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka, w tym stresu, zmian hormonalnych, przyjmowanych leków i stanów prozapalnych.

W artykule opublikowanym online 9 stycznia 2024 r. w czasopiśmie Molecular Psychiatry wykazano też istotną, zależność między autoimmunologiczną chorobą tarczycy, łuszczycą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i celiakią oraz dwukrotnie większe ryzyko między PND a stwardnieniem rozsianym (może to wynikać z większej liczby wspólnych czynników ryzyka genetycznego i środowiskowego) .

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: 
https://www.nature.com/articles/s41380-023-02351-1

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3621

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.