Choroby autoimmunologiczne a depresja okołoporodowa

Szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki badania, z którego wynika, że kobiety z chorobą autoimmunologiczną są bardziej narażone na depresję okołoporodową (PND). Co więcej, działa to także w drugą stronę: kobiety z PND są obarczone większym ryzykiem rozwoju choroby autoimmunologicznej.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Z grupy ok. 815 tys. kobiet (dane pobrane z Medycznego Rejestru Urodzeń z lat 2001–2013) u nieco ponad 55 tys. kobiet zdiagnozowano depresję w trakcie porodu, ciąży lub w ciągu roku po porodzie. W badaniu przyjrzano się 1 mln 300 tys. ciąż.

Naukowcy porównali częstość występowania 41 chorób autoimmunologicznych u kobiet, które miały depresję, jak również u tych, które nie cierpiały na nią. Kontrolowali takie czynniki, jak ich uwarunkowania genetyczne oraz środowisko, w którym wychowywały się.

Wyniki wykazały, że ryzyko wystąpienia depresji okołoporodowej u kobiet z chorobą autoimmunologiczną było o 30 proc. większe. I odwrotnie - u kobiet z depresją (PND) prawdopodobieństwo wystąpienia choroby autoimmunologicznej było o 30 proc. większe niż u kobiet bez niej. 

Poważną depresję poza okresem okołoporodowym powiązano zarówno z zaburzeniami endokrynno-metabolicznymi i dysfunkcjami układu odpornościowego. Wykazano, że ciąża wpływa na objawy AD, do czego może przyczyniać się wrażliwość na zmiany hormonalne, fizjologiczne i psychologiczne w okresie okołoporodowym. "Podczas ciąży choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 1, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) i reumatoidalne zapalenie stawów, są często łagodzone, podczas gdy choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 2, takie jak toczeń rumieniowaty układowy ( SLE), często się pogarszają" - tłumaczą autorzy badania na łamach Molecular Psychiatry".

Zdaniem badaczy związek ten nie zależał od współistniejących chorób psychicznych, co sugeruje, że mogą istnieć wspólne mechanizmy biologiczne.
Wyniki badania wskazują, że potrzebne jest poradnictwo dla kobiet na kilku etapach kontaktów z opieką zdrowotną – przed i po poczęciu i porodzie, a także podczas wizyt reumatologicznych aby poinformować kobiety cierpiące na choroby autoimmunologiczne, które rozważają macierzyństwo, o ryzyku rozwoju PND. Wyniki wykazują również na istotność monitorowania kobiet w tych grupach pod kątem depresji lub chorób autoimmunologicznych.

Zdaniem lekarzy powiązania te mogą wynikać ze wspólnych genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka, w tym stresu, zmian hormonalnych, przyjmowanych leków i stanów prozapalnych.

W artykule opublikowanym online 9 stycznia 2024 r. w czasopiśmie Molecular Psychiatry wykazano też istotną, zależność między autoimmunologiczną chorobą tarczycy, łuszczycą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i celiakią oraz dwukrotnie większe ryzyko między PND a stwardnieniem rozsianym (może to wynikać z większej liczby wspólnych czynników ryzyka genetycznego i środowiskowego) .

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło: 
https://www.nature.com/articles/s41380-023-02351-1

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać