Jesteśmy zmęczeni pandemią, szczególnie w wielkich miastach

Mamy dość pandemii – pokazuje najnowszy sondaż Kantar - taką deklarację złożyło 46 proc. dorosłych ankietowanych mieszkańców Polski, a 42 proc. twierdzi, że jest to trudny czas, ale dają sobie radę. Zaledwie 11 proc. respondentów ocenia dobrze swoje samopoczucie. W obejmującym ponad 1000 osób badaniu nie znalazł się choćby jeden ankietowany, który zadeklarował, że obecnie czuje się lepiej niż przed pandemią.

Fot. PAP
Fot. PAP

Wśród najbardziej sfrustrowanych pandemią przeważają kobiety (48 proc. wobec 43 proc. wśród mężczyzn), mieszkańcy wielkich miast (54 proc. w grupie tych z miast powyżej 500 tys. mieszkańców) i w przedziale wiekowym 35-44 lata (53 proc.). Relatywnie nieźle mają się najstarsi – w grupie wiekowej powyżej 65 lat odsetek deklarujących, że mają dość, wynosi „zaledwie” 33 proc.

Okazuje się też, że zainteresowanie polityką koreluje ze zmniejszeniem złego samopoczucia w pandemii: wśród deklarujących, że się nią nie interesują, jest aż 57 proc. tych, którzy pandemii mają po prostu dość (wobec 40 proc. tych, którzy interesują się polityką „bardzo” i 41 proc. tych, którzy „raczej” się nią interesują).

W kontekście rezultatów sondażu Anna Trząsalska z Kantaru postuluje, by nie bagatelizować zdrowia psychicznego. Z badania wynika bowiem, że może być z nim bardzo kiepsko.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-14 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1006 dorosłych mieszkańców Polski metodą CAPI.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać